PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kanibalizm u myszy
Autor Wiadomość
emzar 
lasowy

Wysłany: 2003-11-17, 16:55   kanibalizm u myszy

Witajcie
Mam takie pytanko. Czy myszy moga zywic sie miesem (padlina). Mielismy oststnio taka sytuacje, ze namnozylo sie gryzoni w naszym domku letniskowym. Regularnie lapaly sie w pulapki i nie bylo by w tym nic dziwnego, ale ostatnio trzy zlapane myszy byly w stanie straszliwym. Zostaly wlasciwie tylko ogony i kawalki skory. Czy mogly byc zjedzone przez inne myszy, czy tez moze mieszka tam cos jeszcze???

Pozdrawiam
emzar

Monika 

Wysłany: 2003-11-17, 16:58   

:shock:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-17, 17:25   Re: kanibalizm u myszy

emzar napisał/a:
Witajcie
Mam takie pytanko. Czy myszy moga zywic sie miesem

oczywicie jak najbardziej! właciwie gdy maj? do wyboru najlepszej jakoci pszenicę i mielon? cielęcinkę zdecydowanie wybior? to drugie. Mało tego, mysz lena jest jednym z gatunków pl?druj?cych dziuple i bez zastanowienia z wielkim apetytem zjada pisklęta

w pułapkach na gryzonie zjadanie ofiary w potrzasku wcale nie należy do rzadkoci... ciężko jednak ustalić na 100% czy robi to jeden i ten sam gatunek, ale fakt faktem, że czasem trzeba oznaczać schwytanego osobnika po żuchwie, która to jako jedyna się ostała :?

emzar napisał/a:
czy tez moze mieszka tam cos jeszcze???

oczywicie!

MoLoS.pl - ekspertyzy

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2003-11-24, 12:14   

myle ze te myszy złapane w pułapki mogły być zjedzone np. przez jakies owady, może karaczany, a może larwy much ''białe robaki''. ale one nie zjadły by myszy razem ze szkieletem!!

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-24, 12:25   

poza tym owady nie działaj? aż tak szybko... oczywicie zdarzały się i takie przypadki kiedy do roboty już zd?żyły się zabrać carabusy i geotrupesy, jednak nigdy nie były w stanie "rozwlec" ofiarę aż tak jak owadożerne i gryzonie. Przypomniałem sobie, że kiedy osobicie przyłapałem mysz poln? na kanibalizmie

MoLoS.pl - ekspertyzy

skowronek 

Wysłany: 2004-01-03, 19:24   

Kanibalizm wsrod gryzoni (pozeranie martwych wspoltowarzyszy) jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Dodam jeszcze, ze takze zaniepokojona matka moze pozerac swoj przychowek i nie jest to rzadka czynnosc. Z biologicznego punktu widzenia jest to oczywiscie cecha korzystna. Takie sa wrodzone odruchy i nie ma na to rady :)
Pozdrawiam

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-01-11, 12:32   

Potwierdze zdanie Skowronka wlasna opowiescia....

Bedac dzieckiem znalazlem w szufladzie w starej szafie na dzialce gniazdo myszy. Byla tam kupa :cry: :cry: :cry: :| :| :| papierow i jedna slepa myszka ktora chodzila w kolko jak nakrecony samochodzik.Widok bardzo mnie ucieszyl pokazalem znalezisko rodzicom i zamkanlem szuflade tak jak ja zastalem.

Na drugi dzien znalazlem w szufladzie czaszke z kregoslupem i zebrami z cienka warstewka tkanki na koscu...

Jaki Byl powod pozarcia mlodej myszki i czy mialem w to jakis wklad nie wiem! Byc moze zjawisko to w tym gniezdzie odbywalo sie stopniowo - zastanawiajace jest bowiem tylko jedno mlode w gniezdzie... :roll:

Odpowiedz do tematu