PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jenot jako glos w sprawie norki i szopa..
Autor Wiadomość
Kazik 

Wysłany: 2004-01-31, 23:27   Jenot jako glos w sprawie norki i szopa..

Bardzo interesuja mnie zagadnienia norki, jenota, z zainteresowaniem tez więc poczytalem o szopie. Szopa na Stawach Milickich na razie nie ma. Mialem kilka spotkan w 2002 z jenotem, dzieki podkarmianiu znaleziona padlina ( swieza krzyzowka lub mloda łyska, albo jakies podroby z supermarketu) do tego stopnia "zaprzyjaznilismy" sie, ze nie potrzebowalem teleobiektywu. Te przygody opisal Grzes Panek w konkursie Zielone Pioro Salamandry.. Żaluje, ze foty sa jedynie nocne... Zapraszam do mej "Prywatnej galerii"...na jenota w sasziedztwie norki amerykansko-milickiej;-)

Rey 

Wysłany: 2004-01-31, 23:51   

Włanie była już dyskusja odnonie szopa pracza i norki amerykańskiej dotycz?ca m.in. ich szkodliwoci dla rodzimych gatunków. Może by tak teraz się zastanowić nad jenotem :wink: ? Wszak to też obcy przybysz( choć jest już tutaj od dłuższego czasu) również drapieżnik, a także gatunek mog?cy przenosić wcieklizne równie skutecznie co lis. W najnowszym projekcie listy zwierz?t łownych proponuje się przedłużenie okresów polowań( m.in. włanie na jenoty) o jeden miesi?c, motywuj?c to chęci? ograniczeniem ich populacji zagrażaj?cej przez swoj? stale rosn?c? liczebnoć wielu gatunkom.
Czy s? obecie jakie wyniki badań dotycz?ce wpływu jenota np. na ptactwo wodno-błotne( np. na Stawach Milickich) ? Kto wie ile jenotów jest obecnie odstrzeliwanych ?

Kazik 

Wysłany: 2004-02-01, 00:56   

1. W sprawie szkod wsrod gesi ( wyjadane jaja) na Stawach Milickich trzebaby skontaktowac sie z prof. Witkowskim; wiem ze je jakos szacowal i ze sa one ogromne
2. Wiem ze miejscowy straznik troche ich zastrzelil, ale to wszystko malo; chyba nie ma zainteresowania polowaniem na jenoty, mimo, ze nie jest topolowanie tak trudne; chyba podjalbym sie łapania jenota prawie na reke; ale ja nie jestem mysliwym a fotografem przyrody... Moge powiedziec cos o sile i zarlocznosci jenota: krzyzowke znaleziona w ciagu dnia na grobli ( jeszcze ciepla), przywiazalem do drzewa, rozerwal ja w 3 podejsciach, tak m,ze na sznurowce zostalo udko; po 3cim podejsciu juz nie wrocil; tylko chwile slyszalem w trzcinach, ajies 5 m ode mnie, jak chrupal kosci, to mylo wszystko b. szybko; gdy po raz pierwszy rwal kaczke, mial cos na podobienstwo trizmusu - moglem przy jego pysku z kaczka usuanc sprzed obiektywu jakies przeszakdzajace mi trawki, kaczki nie puscil, poki jej nie rozprul i i nie wycofal sie, wiedzial, ze jestem i wcale nie bal sie wrocic... natomiast mloda lyskem porzucona przez blotniaka rozerwal z pierwszego podejscia, zostalo oskurowane udko na sznurku, ja zrobilem 1 lub moze 2 foty i tyle. Sprobujcie rozerwac gotowanego kurczaka a zobaczycie, ze trzeba do tego sporej sily...

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-01, 01:35   

Cytat:
Szopa na Stawach Milickich na razie nie ma.

Za to ponoc w Beskidzie Slaskim juz sa ... :(

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-01, 20:05   

Ja tam każdego myliwego staram się przekonać, żeby strzelał jenoty, norkę i lisy (jeli jest ich sporo) a odpucił sobie ptaki (w domyle - bo się nie zna i ustrzeli chronionego). Z moim chrzestnym mi się udało 8)

Odpowiedz do tematu