PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak odstraszyć grasującą wydrę?
Autor Wiadomość
darkan10 

Wysłany: 2013-02-14, 23:34   Jak odstraszyć grasującą wydrę?

Witam wszystkich. mam pytanie: czy wydra przeciśnie się przez oczko tradycyjnej siatki ogrodzeniowej?? czy potrafi przejść po niej górą?? coś od lat wyjada mi ryby ze stawu i szczerze mówiąc brak mi pomysłu co zrobić. macie Panowie jakiekolwiek sugestie??? i jeszcze: czy norka porwie kilowego karpia? pozdrawiam.

MWRO 

Wysłany: 2013-02-14, 23:38   

widzisz masz taki problem jak ja, norka jest nieco mniejsa niz wydra, sam nie wiem czy mi po stawie grasuja wydry czy norki , ale okonia ok 40cm wyciągła bez prolbemu ;/. Ja stawialem radyjko gralo sobie cicho i jakos skutkowało , do tego sypie włosy ,ehhhhhh juz nie wiem jak z tym walczyć bo jak sie okaze ze znowu grasuje ......

kostek-brasil 

Wysłany: 2013-02-15, 09:52   

Witam,
w kwestii pytań o wydrę i norkę - moim zdaniem, 3 x nie. ;)

Sugeruję wpierw znaleźć ślady identyfikujące winowajcę. W przypadku wydry, dla której taki staw stanowi niewątpliwie pokusę, nie powinno być dużego probemu z odnalezieniem tropów i innych śladów w strefie przybrzeżnej, na lodzie itp. Zwierzątko jest dość zmyślne i zwinne, ale nie wierzę, że wspina się po siatce. Norka lepiej się wspina - np. bez problemu po paliku, ale w zasadzie ogranicza się do drobnych rybek, płazów, ptaszków, jajek itp. Po prostu nie jest do tego przystosowana. Na pewno warto też jednak obejrzeć uważnie całe ogrodzenie, czy nie ma w nim jakiejś luki. Można też spróbować po prostu wyśledzić - radzę wybrać bezwietrzną, bezchmurną noc, choć oba zwierzaczki nierzadko też buszują za dnia. Pozdrawiam.

darkan10 

Wysłany: 2013-02-15, 19:57   

Widziałem pozostawione ślady na śniegu, wiodące ze stawu, przez oczko w siatce, do rzeki. ja oceniam że może to być wydra...

kostek-brasil 

Wysłany: 2013-02-15, 23:05   

Jeśli ta wyderka jest tak chudziutka, że prześliźnie się przez oczko siatki, to możliwe, że te rybki jej życie uratują, hihi. :grin:
A tak już na poważnie, nie można nawet tego wykluczyć, że się prześliźnie - kwestia wielkości oczka siatki. ;) Może spróbuj - przy okazji - jakąś fotkę klapnąć i tu wkleić, zarówno siatki, jak i tych śladów. Niekoniecznie ja, może jakiś inny, bardziej obeznany tropiciel Ci coś wtedy podpowie. O tym pomyśle z włączonym radyjkiem już nieraz czytałem, ale myślę, że dużo zależy od konkretnego zwierzaczka. Jedne są mniej, inne bardziej płochliwe. Wyderki nie rzadko zaglądają na tereny zurbanizowane i hałas wydaje im się w tym specjalnie nie przeszkadzać, ale możliwe, że to zadziała. :oki:

Andrzej 2107 

Wysłany: 2013-02-16, 01:20   

Fotopulapki nie sa drogie.

A przy okazji mozna miec przeglad tego z czym corka latem nad stawem przesiaduje.

MWRO 

Wysłany: 2013-02-16, 17:48   

wrzucałem juz zdjecia śladów w tamtym temacie dorzuce i tutaj :

Panna Z. 

Wysłany: 2013-02-17, 14:59   

Na śladach nie znam się zupełnie, ale z kilkudziesięciu przeprowadzonych rozmów z właścicielami stawów rybnych wiem, że wydra potrafi podkopać się pod siatką i przecisnąć dołem. Sprawę załatwia wkopanie siatki w ziemię na 50 cm lub podmurówka.

darkan10 

Wysłany: 2013-02-19, 18:40   

Podmurówka jest, oczywiście zdaje egzamin. pozostaje jeszcze kwestia siatki...

jas 

Wysłany: 2013-02-20, 23:41   

a ja mysle, ze dla wydry nie jest jednak przeszkoda pokonac siatke nawet gora...

shinyajaque 

Wysłany: 2013-02-21, 08:38   

Jak masz mały staw zdecydowanie ogrodzić pastuchem , dużo ta wydra ci wybija bo jak piszesz że od lat ci wyjada , to może to nie wydra - ona w jeden sezon umie załatwić cały niewielki staw . Mój kolega ma staw na skraju lasu ( który rzadko jest doglądany) i z ojcem zawsze podejrzewali , że miejscowi wybili rybę . Rok w rok wpuszczał by na następny nic nie było, aż 3 lata wstecz zobaczyli ślady wydry , staw 60 x 40 jeszcze płynący ciek wodny przestali zarybiać . Zeszły rok puścili karpia , na święta sam sztuke karpia wyłowiłem więc jeszcze jest a wydry ani śladu. Możliwe że po spustoszeniu stawu się wyniosła , całe szczęscie narazie jej nie ma

Koala1234 

Wysłany: 2013-12-06, 11:46   

Tez mam mały staw w ogrodzie ale z rybkami ozdobnymi i nie wiadomo skąd od razu wydra zagościła. Kumpel proponował mi pułapkę żywochwytną na wydrę i już miałem zamawiać ale jednak zdecydowałem się tez na pastucha i myslę ze to był bardzo dobry wybór w moim przypadku - do ogrodzenia miałem 50 m. Kupiłem taki elektryzator sieciowy REDYK 3 J i już nie pamiętam jak wydra wygląda:) Całość oparłem na słupkach polipropylenowych, a jako przewód zastosowałem linkę stalową:)

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-12-06, 14:10   

Może to coś pomoże ;)

Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

gerrard 

Wysłany: 2014-02-04, 14:43   

Z doświadczenia wiem, że na wydrę świetnie sprawdza się pastuch elektryczny - puszczamy ok. 3-4 poziomy drutu czy plecionki i do tego średniej mocy elektryzator i na bank problem z wydrom się skończy. Jest fajny artykuł na ten temat, gdyby ktoś chciał:

Kod:
http://www.pastuchy.pl/poradnik-8-ochrona-stawow-przeciw-wydrom.html

adam321 

Wysłany: 2016-03-30, 15:47   

Pastuch w sumie jest najlepszy, też miałem ten problem ale kupiłem pułapkę na wydry i udało mi się wyłapać wszystkie.

Odpowiedz do tematu