FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzikie króliki
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-09-23, 08:43   Dzikie króliki

Przejrzałam forum ssaki, ale nie znalazłam żadnego tematu traktuj?cego o królikach. Tymczasem to chyba wdzięczne zagadnienie ;) Nie wiem jak wy, ale ja zawsze słyszałam, że dziki królik to w tej chwili rzadkoć w naturze. Trudno mi zweryfikować t? teorię, bo nie mogę znaleĽć żadnych danych o liczebnoci i jej wahaniach w ostatnich latach czy dziesięcioleciach. Tymczasem włanie wczoraj wracaj?c z terenu przemaszerowałam przez sam rodek "kolonii". Oczywicie króliki uciekały, ale w jednym momencie, jednoczenie w zasięgu wzroku naliczyłam w sumie 23 osobniki - a nie wierzę że to były wszystkie, bo stałam na jednym końcu systemu nor, a one na drugim. Jest to największe jak dot?d stanowisko królika jakie znalazłam w Toruniu - ale nie jedyne! S? jeszcze przynajmniej 3-4 inne, a raczej nie wiem o wszystkich. Jak jest u was z dzikim królikiem?

I jeszcze trochę zdjęć ilustruj?cych to, o czym pisałam ;)

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2005-09-23, 09:45   Re: Dzikie króliki

kessy napisał/a:
Nie wiem jak wy, ale ja zawsze słyszałam, że dziki królik to w tej chwili rzadkoć w naturze.

Bo tak też jest z powodu nadmiernego rozrostu populacji drapieżników, przede wszystkim oczywicie lisa. Nie wiem jak jest w chwili obecnej u nas z myxomatoz? - chorob? mierteln? dla królików, która dziesi?tkuje ich populację.

NORBERT 

Wysłany: 2005-09-23, 09:47   

jak dobrze pamiętam
to królik komu nad owinem zwiał z pod piły

Mirek 

Wysłany: 2005-09-23, 17:52   

NORBERT napisał/a:
jak dobrze pamiętam
to królik komu nad owinem zwiał z pod piły

Hmm..., to bardzo ciekawy temat... Na wschód od Wisły nigdzie nie spotkałem tego zwierzaka...
Kessy, a może pozbieramy trochę informacji o królikach i jako to usystematyzujmy. Rzeczywicie o królikach teraz rzadko się mówi...

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-09-23, 18:01   

Komu?
mnie...

cinałem głogi, nagle zobaczyłem ruch w trawie machnięcie piły ode mnie, więc ja długa za TYM czym... kiedy TO dogoniłem, stał sobie normalnie, nie boj?c się głono chodz?cej kosy :roll: potem wył?czyłem sprzęt i ludzi zwołałem :)

PS -> tylko ze w/g mnie to był zaj?c :)
Ostatnio zmieniony przez Alcedo 2005-09-23, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  

Mirek 

Wysłany: 2005-09-23, 18:03   

Alcedo napisał/a:
tylko ze w/g mnie to był zaj?c

W to bardziej skłonny jestem uwierzyć :grin:

kessy 

Wysłany: 2005-09-23, 18:10   

Ja też :]

A informacje o królikach czy pozbieramy Mirku - to zależy od tego czy ludzie podejm? temat ;)

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Mirek 

Wysłany: 2005-09-23, 18:15   

Jak temat "podkręcimy" ciekawostkami, to napewno...
Będziesz robić bież?ce podsumowania?

kessy 

Wysłany: 2005-09-23, 18:17   

Czemu nie. Kiedy trzeba się nauczyć :P ;)

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

mikus.zet 
ornitolog

Wysłany: 2005-09-24, 09:00   

Wg. dostępnych mi danych (tyle, że starych bardzo, bo to zdaje się stało w ksi?żce o Pojezierzu Kaszubskim z końca lat 80-tych najwczeniej) to w mojej okolicy powinna przebiegać północno-wschodnia granica zasięgu dzikiego królika. Mogło się oczywicie dużo zmienić od tego czasu.

Ja u siebie tylko szaraki widuję, a króliki widziałem raz w życiu, z poci?gu, gdzie na peryferiach aglomeracji Łodzi w sierpniu 2002. Gdzie chyba poród nasypów kolejowych miały nory i poci?gu się nie bały.

Equus 

Wysłany: 2005-09-27, 11:19   

A czy słyszelicie o tym, że u dzikich królików samica przychodzi do młodych raz dziennie i spędza z nimi tylko kilka minut? Także opieka matki jest u nich ogranniczona do minimum. Mnie się to wydało niesamowite, że młode króliczki jedz?c tak rzadko rosn? tak szybko!

NORBERT 

Wysłany: 2005-09-27, 14:11   

Alcedo napisał/a:
Komu?
mnie...

cinałem głogi, nagle zobaczyłem ruch w trawie machnięcie piły ode mnie, więc ja długa za TYM czym... kiedy TO dogoniłem, stał sobie normalnie, nie boj?c się głono chodz?cej kosy :roll: potem wył?czyłem sprzęt i ludzi zwołałem :)

PS -> tylko ze w/g mnie to był zaj?c :)

no to Al co to było w końcu

Mirek 

Wysłany: 2005-09-27, 19:37   

Alcedo napisał/a:
tylko ze w/g mnie to był zaj?c

NORBERT napisał/a:
no to Al co to było w końcu

Norbert, nieuważnie czytasz posty...

Jarek P 

Wysłany: 2005-09-28, 07:38   

Cytat:
A czy słyszelicie o tym, że u dzikich królików samica przychodzi do młodych raz dziennie i spędza z nimi tylko kilka minut? Także opieka matki jest u nich ogranniczona do minimum. Mnie się to wydało niesamowite, że młode króliczki jedz?c tak rzadko rosn? tak szybko!

A czy to nie dotyczy raczej zaj?ca (Lepus europaeus) niz królika (Oryctolagus cuniculus)?

O ile wiem królik był bardzo liczny do lat 70 ubiegłego wieku. PóĽniej nast?piło załamanie populacji na skutek jakiej choroby. Od tego czasu na wschód od Wisły nie występuje (?), ale na zachodzie jak najbardziej.

Mały przykład: do lat 70 w miejscowoci Izabelin (gm. Nieporęt, powiat legionowski), ok. 20 km na wschód od Warszaway. istniała duża kolonia. Zwierzaki chodziły po drogach, żerowały w ogródkach. A póĽniej znikneły, praktycznie w ci?gu jednego roku. Ludzie mówi?, że je widuj? i teraz, ale nie jestem pewien czy nie myl? królika z zaj?cem.

Marfu 

Wysłany: 2005-09-28, 09:46   

Krolik zdecydowanie zmniejszyl swa liczebnosc. Jak Grzegorz inwentaryzowal dzierlatke, to spotykal w paru miejscach kroliki - bardzo chetnie zasiedlaly tereny, na ktorych byly skladowane materialy budowlane, zwlaszcza wielkie betonowe plyty. Miedzy nimi sobie wily gniazdka :-)

Ciekawe jak teraz...

Odpowiedz do tematu