FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzikie króliki
Autor Wiadomość
Rey 
ornitolog

Wysłany: 2005-09-28, 12:54   

Jarek P napisał/a:
O ile wiem królik był bardzo liczny do lat 70 ubiegłego wieku. PóĽniej nast?piło załamanie populacji na skutek jakiej choroby.

Przecież napisałem jakiej :wink: :arrow: myxomatozy.

Equus 

Wysłany: 2005-09-29, 09:49   

Jarek P napisał/a:
A czy to nie dotyczy raczej zaj?ca (Lepus europaeus) niz królika (Oryctolagus cuniculus)?

Na pewno chodzi o królika -robiono badanie na temat wzajemnego wpływu rodzeństwa na kształtowanie się zachowania i z tego względu szukano zwierzęcia, u którego opieka macierzyńska jest ograniczona do minimum. Wybrano do eksperymentu królika.

lotr 
entomolog

Wysłany: 2005-10-04, 21:23   

Cóż w króliczej Australii to jeszcze nie mieszkamy i raczej się na to nie zanosi, ale...
Kiedy widziałem królika (dzikiego, żęby nie było) przez okno akademika (Toruń, Bielany), więc kto wie... Chociaż, jak na razie, rz?dz? wiewiórki

A tak na marginesie, to najciekawsze (zwierzę;)), widziane przez okno w akademiku to raniuszek (a właciwie nawet kilka)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2007-05-10, 11:20   

właśnie obsługiwałem jednego gościa z podbrodnickiego koła łowieckiego "Jarząbek" który wyjawił mi że w/w koło przymierza się do hodowania i wypuszczania na wolność królików.

Na razie mają ich 20 (ale są one tylko przeznaczone do prokreacji)

no to nieźle że tak powiem :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Sony 

m-sto

Wysłany: 2010-07-10, 17:12   Gdzie króliki dzikie?

Czy znacie jakieś miejsca, zwłaszcza na Mazowszu, gdzie można obserwować dzikie króliki :?: Z góry dzięki za odpowiedź.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-07-11, 10:37   

Ja znam , mam kolo domu w ilosciach hurtowych,z tym ze to nie jest mazowsze ani nawet Polska ;) Ale zapraszam :)

krolik.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 95,56 KB

krolik2.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 84,49 KB

krolik3.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 103,41 KB

http://www.airport-data.c...k+Tadeusz;4507/

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2010-07-11, 12:01   

Przy okazji może znalazłby się także ktoś z Opolszczyzny, znający odpowiedź na zadane pytanie, aczkolwiek w odniesieniu do naszego regionu. Ciągle widuję tylko szaraki. ;)

Pozdrawiam serdecznie

darius 

Wysłany: 2011-02-26, 09:33   

Czy są jeszcze w Polsce dzikie króliki , czy już zostały zjedzone przez rozrastająca się populacje lisów :?: :| Fakt, jest to gatunek obcy , jednak malo szkodliwy i nie ekspansywny w naszych warunkach.

zuton 

Wysłany: 2011-02-27, 14:14   

darius napisał/a:
Czy są jeszcze w Polsce dzikie króliki , czy już zostały zjedzone przez rozrastająca się populacje lisów

Podobno dobre miejsce na króliki to cmentarz komunalny w Toruniu: http://www.youtube.com/watch?v=nQbBgIc1mSw

darius 

Wysłany: 2011-02-27, 18:23   

Dziwne miejsce sobie obrały :lol: Czy jeszcze ktos coś wie o królikach w Polsce :?:

Trzyszcz24 

Wysłany: 2011-02-27, 20:20   

Na szerokich wydmach w sąsiedztwie lasu na Stogach (Gdańsk) jest mnóstwo bobków. Ale nigdy nie widziałem ich właścicieli. Jednak z tego co przeczytałem jest to odpowiedni biotop.

Być może
są to królicze bobki... nie wiem jak to rozpoznać niestety. A fotek dotychczas nie robiłem.

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2011-02-28, 08:26   

darius napisał/a:
Czy jeszcze ktos coś wie o królikach w Polsce :?:

Króliki są obecne na terenie mojego powiatu (pn Wlkp), jednak jest ich bardzo mało. Podczas dwuletniej inwentaryzacji jaka robiłem nad jednym z okolicznych jezior, na terenie potencjalnie b. dobrym dla królików, miałem zaledwie jedną obserwację (bez znalezienia nory). Na pozostałych obszarach podobnie.

darius 

Wysłany: 2011-02-28, 10:48   

Jakieś dwa lata temu,mój znajomy opowiadał mi że widział ,,ni to zajaca ni to królika,,.Nie wierze by był to dziki królik ponieważ u mnie jest dośc ostry kontynentalny klimat http://forum.przyroda.org/googlemap.htm?jump=6041
Może byl to ,, owoc miłości,, uciekiniera z klatki z dzikim zającem :?: :mrgreen: Czy takie cos jest możliwe :?:

Lagoon 

Wysłany: 2011-02-28, 14:58   

Króliki były dość liczne w północnej Wielkopolsce (na północ od Noteci, rejon Krzyża, Wielenia, Trzcianki, Czarnkowa). Osobiście znam tam kilka miejsc gdzie były dość liczne kolonie, ale dziś są opuszczone. Przypuszczam jednak, że gdzieś mogły zachować się jeszcze lokalne kolonie. Na pewno niektóre wielkopolskie koła łowieckie kupują dzikie króliki i je wypuszczają, robią tao także, na szerszą skalę tamtejsze OHZty. W ogóle to PZŁ powinien być dobrym źródłem informacji - muszą wykazywać ich pozyskanie (a jak są strzelane to i są obecne), a także występowanie (choć tu można być sceptycznym, bo często przy inwentaryzacji, w przypadku zwierzyny drobnej, wpisuje się to co jest i to co przypuszcza się, że jest). Może warto zapukać do PZŁ?

Piotr 

Wysłany: 2011-02-28, 21:48   

Kiedyś obserwowałem je w Warszawie w lasku przy ulicy Kocjana w pobliżu "małpiego gaju". Było tam mnóstwo nor a gdy biegałem wczesnym rankiem spotykałem też króliki. Tylko , że było to 20 lat temu. Może warto sprawdzić to miejsce ponownie ?

Odpowiedz do tematu