PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyje to odchody?
Autor Wiadomość
Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-11-19, 09:58   

amdain, Tak zbite odchody może pozostawić dzik lub jeleń. Ze względu na szarą barwę, obstawiam dzika ;)

Pozdrawiam.
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Rychu87 

Wysłany: 2013-12-27, 19:19   

kto tak zaminowal polne drogi?

szit.jpg
Plik ściągnięto 2177 raz(y) 72,7 KB

Rychu87 

Wysłany: 2013-12-31, 10:17   

dopowiem jeszcze,ze kupsko znajdowało się na polnej drodze w okolicy Pietrowic Wielkich na płaskowyżu głubczyckim i podobne jemu można było napotkać masowo gdzie tylko nie popatrzeć na polnych drogach jak i wzdłuż torów kolejowych. Treść to dzika róża. i nie jestem pewien czy to pan borsuk tak narobił czy to może jaki inny zwierz którego może jeszcze nie obserwowałem w tej okolicy

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-12-31, 16:33   

Borsuk ma specjalne latryny do takich celów ;)

Lisy, szczególnie zimą jedzą różne owoce i mogą być właśnie takiej barwy ;) i są łatwo rozpoznawalne po resztkach w kale.
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

gopher 

Wysłany: 2014-01-02, 12:49   

Od biedy jenot też może być - ciepło na dworze to i nie śpią tylko łażą :)

bufacalamita22 

Wysłany: 2014-01-11, 17:42   

Witam serdecznie:)

Na dzisiejszym spacerku w Górach Stołowych zauważyłem dziwne odchody. Sa konsystencji gęstego błota, koloru niemal czarnego, czasami nieco rozrzucone. Są całkiem spore, średnica ok. 10 cm. Kto je zostawił?

Dzięki za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam :res:

Lagoon 

Wysłany: 2014-01-11, 20:16   

Na pewno odchody? Podobnie wyglądają stare zakrzepy krwi, które w lesie zazwyczaj oznaczają miejsce patroszenia jakiegoś zwierzaka przez myśliwych. Po "rozgrzebaniu" można w nich zazwyczaj dostrzec coś czerwonego co jednoznacznie identyfikuje ich pochodzenie. Teoretycznie w okolicy powinieneś znaleźć też pozostałości jelit i wszystkich innych wnętrzności które nie są zabierane z tuszą (płuca, serce, wątroba, nerki, czasem śledziona i penisy jeleni). Ewentualnie jeśli tego jest niedużo, to może to być tylko miejsce śmierci zwierzaka - czasem zostaje w takim miejscu sporo krwi.

bufacalamita22 

Wysłany: 2014-01-11, 21:47   

Zdecydowanie nie jest to krew. Myślę, że odchody. Znalazłem je na zwierzęcej ścieżce z odchodami dzika i sarny. Takie "cuś" powtórzyło się 3 razy. Dołączam kolejne zdjęcia jedno niestety prześwietlone. Zrobione w miejscu mało dostępnym między skałami. Mój pies zauważył jakiegoś zwierzaka. Mignęło mi coś rudego, ale szybko schowało się za skałami. Wdrapałem się tam (pies mimo, że "góral", nie dał rady, więc zwierzę bardzo sprytne). Były tam ślady, ale bardzo niewyraźne no i ta "kupka". Pozostałe znalazłem na ścieżce nieopodal. Nie twierdzę, że koniecznie należą do tego zwierzaczka, ale mnie zaintrygowały. Troszkę wyglądają jakby coś miało biegunkę, ale wbrew pozorom konsystencja tego jest jak gęstego błota. Mam wrażenie, że sierść jest w środku ale bardzo nie wiele i takie to dziwne, że nie jestem pewny.Żadnych śladów myśliwych i przyznam szczerze, że w tym miejscu (park narodowy) ciężko ich spotkać. Zagadka.

waniczek 

Wysłany: 2014-01-18, 16:51   Sarna?

Kupka do identyfikacji. Bobki wielkości od 1-1,5cm

-s0.zmniejszacz.pl-CAM00269_zmniejszacz-pl_60190.jpg
Plik ściągnięto 4744 raz(y) 89,69 KB

kasiulinek 

Wysłany: 2015-01-01, 12:40   

Czyje to odchody? Obstawiałam wilka, ale w tych stronach nikt go nie widział.... Ktoś chętny do pomocy? W sumie na jednej drodze, w odległości 150-200 metrów- 3. W środku kości i sierść.

http://www.fotosik.pl/pok...8e00b32eee.html
http://www.fotosik.pl/pok...55b9ea1f39.html
http://www.fotosik.pl/pok...cfebc4a357.html
http://www.fotosik.pl/pok...62b6da51d8.html
http://www.fotosik.pl/pok...3c0a05b7ef.html

surnia 

Wysłany: 2015-01-01, 13:56   

Szkoda, że bez lepszej skali niż moneta. Na tle trawy i igliwia wydają się raczej lisiego rozmiaru. Wilk pozostawia odchody wielkości mniej więcej, za przeproszeniem, człowieczej ;)

kasiulinek 

Wysłany: 2015-01-01, 14:08   

Z całą pewnością nie był to rozmiar lisi. Prędzej przyrównałabym je do człowieczych ;) . No przynajmniej do dość sporego psa! Dlatego zwróciły moją uwagę. Niestety poza monetą nie miałam niczego, co byłoby lepszym porównaniem. Jeżeli złotówka ma około 2 cm to te odchody są całkiem pokaźne!

surnia 

Wysłany: 2015-01-01, 14:45   

Jeśli tak, prawdopodobieństwo wilka mocno wzrasta (w przyszłości radzę zabierać w teren małą miarkę). Tak duża zawartość sierści i dużych fragmentów kości czy racic ofiar raczej eliminuje psa. Populacja wilków na Pomorzu powoli się odbudowuje. Zapraszam do nawiązania kontaktu ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk": http://www.polskiwilk.org.pl/kontakt

kasiulinek 

Wysłany: 2015-01-01, 15:02   

I to mnie cieszy! ;) Zaraz zajrzę do "Wilków". Dziękuję! A miarkę zaraz zapakuję! :)

surnia 

Wysłany: 2015-01-01, 16:22   

Świetnie; powodzenia! I jeszcze jedna rada praktyczna, choć pewnie nie dla wszystkich ;) W terenie, przy odrobinie wprawy, wspaniale sprawdza się identyfikacja zapachowa: wilcze odchody (w miarę świeże) pachną zupełnie inaczej niż psie, a nawet inaczej niż lisie (chyba że Rudy wpadnie na pomysł oznakowania moczem czy odchodami wilczej kupy, a bardzo to lubi)...

Odpowiedz do tematu