PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy można trzymać lisa w domu?
Autor Wiadomość
necikowa 

Wysłany: 2010-05-23, 21:29   

ale niech doolin spróbuje u leśnika. moze w jego stronach są bardziej emaptyczni.
generalnie lisy sa uznawane za szkodniki wiec taki leśnik zazwyczaj jeszcze dokonuje selekcji i zabija owe zwierzęta. wiec co go obchodzi jakiś niedolisek. ale nie generalizujmy;)

Turdus 

Wysłany: 2010-05-23, 21:43   

necikowa napisał/a:
leśnik zazwyczaj jeszcze dokonuje selekcji i zabija owe zwierzęta
jak zabija ? ;) nie każdy leśnik to myśliwy i na odwrót ..... strasznie paskudne zdanie o leśnikach macie moi mili .. to nie tak :D
Myślę Noolin ,że o pomoc powinnaś się zwrócić właśnie do Leśnych :)
powodzenia

doolin 

Wysłany: 2010-05-23, 23:34   

Zadzwonię i napiszę Wam, czego sie dowiedziałam. Liska raczej nie zastrzelą, bo to osiedle, duzo ludzi, małych dzieci. Na pewno tu nie mozna strzelać. Las jest, ale około 20 minut drogi przez osiedle, a młody lisek wydaje sie wyłacznie krazyć w okolicach swojej jamki. MOże jak dorośnie, to wróci do lasu?
Dziekuję Wam za wsparcie

lis22 

Wysłany: 2010-05-23, 23:48   

W normalnej sytuacji lisek powinien ok.września opuścić teren rodziców i poszukać własnego terytorium ale jeżeli rodzice nie żyją ... niestety,nie wiem co się dzieje w takim przypadku,czy młody lis może przejąć teren po rodzicach? / lis jest zwierzęciem terytorialnym / ,nie wiadomo też czy oboje rodzice nie żyją / teoretycznie,samiec powinien pomagać lisicy w odchowie młodych,przynajmniej przez pierwszy okres /.

Carmina 

Wysłany: 2010-12-13, 08:48   

http://siepomaga.pl/r/lisica

Srebrny lisek wyrzucony na śmietnik... Gdyby ktoś chciał pomóc... Gdyby ktoś mógł pomóc...

mleko 

Wysłany: 2012-02-12, 11:29   lis

Witam

Chce hodowac w domu lisa no ale nie moge znalezc zadnego hodowcy z okolic gdanska.

Prosze o pomoc

ps. Domyslam sie ze to jest zły temat na to forum no ale nic nie moge znalezc i jestem zmuszony tu cos naskrobac
:-D

edit: Arkadio

Czeyczer 

Wysłany: 2012-02-12, 13:44   

mleko, jest już temat o lisie
http://forum.przyroda.org/topics3/lisy-vt1128.htm

Fooria 

Wysłany: 2014-09-17, 01:26   

Widzę, że temat dość stary , ale wydaje się bardzo odpowiedni po przeczytaniu 10 stron... :lol:
A więc od 3 lat myślę o zamieszkaniu z lisem. Koleżanka dała mi znać, że niedaleko jej miejscowości jest ferma w której urodziły się w maju rude szczenięta. W moim imieniu podeszła się zapytać jak to jest, że mają rude szczenięta, i czy jest możliwość kupna jednego szczeniaka, za większą sumę. Największym szokiem było dla mnie to, jak stwierdzili, że " przygarnęli " dziką samiczkę , która ciężarna w kwietniu wbiegła na teren fermy ( biedna, nie wiedziała w co się pakuje :sad: :sad: ) no i urodziła 4 rude szczenięta w niewoli. No i zastanawiam się czy takie szczenie, które teoretycznie urodziło się w niewoli dostanie taki odpis ? Czy mogę legalnie go trzymać jako zwierzę hodowlane ? Nie chciałam brać liska z fermy, bo wiedziałam, że może odziedziczyć choroby, głownie psychiczne po rodzicach, ale te szczenięta są po dzikich rodzicach, więc nie ma obaw.. tylko czy mogę je legalnie trzymać.... ?

wieslawbaginski 

Wysłany: 2014-09-17, 15:09   

Fooria napisał/a:
Widzę, że temat dość stary , ale wydaje się bardzo odpowiedni po przeczytaniu 10 stron...

Tak bez czytania czegokolwiek, wydaje mi się,że prawo łowieckie nie zezwala na chwytanie i trzymanie niczego co podlega jego ochronie, co prawda lisa myśliwi specjalnie nie cenią, ale nic im nie szkodzi by upomnieć się o swoje.
Nawet ptaków łownych nie wolno obrączkować bez specjalnego pozwolenia PZŁ , jego wydanie dla Stacji Ornitologicznej, by mogła upoważnić do tego swoich współpracowników, trwa tak długo, że pisklęta opuszczają już gniazda i stają się te pozwolenia nikomu nie potrzebne, o ile sobie przypominam to zabawa ta odbywa się już od dość dawna co roku .
Z drugiej strony powszechna jest obecnie w internecie sprzedaż różnych pułapek do chwytania lisów, kun, borsuków itp w celu ich "pogłaskania" i wypuszczenia, i PZŁ nic z tym nie robi, poza zbieraniem z dużymi sukcesami sideł, można więc przypuszczać, że w stosunku do drapieżników ma ta organizacja stosunek wyjątkowy, a piszę to na podstawie co najmniej 10 innych stron z pokrewnych wątków.
Pozdrawiam

Fox245 

Wysłany: 2015-09-24, 18:13   

Posiadam lisa i chciałbym ostrzec ludzi którzy myślą że to proste: ) To wyjątkowe zwierze owszem, aczkolwiek bardzo trudne do hodowli. Swojego lisa po pierwszych 3 dniach miałem dość. Czemu ? Bo trzymałem go w domu, tu był cały problem. W nocy biegał , robił na panele, drapał... nocne sprzątanie... (mocz lisa jest specyficzny) i trudna woń do usunięcia. Domowa hodowla lisa odpada. Chyba że ktoś nie pracuje i nie zamierza pracować, jednocześnie zaoferuje mu jego własny pokój. Ja na to pozwolić sobie nie mogę ,więc zbudowałem mu wybieg. Tu zaczęło się moje życie. Mogłem się wyspać i lis mógł robić co chce! Drapać i w dzień chrapać xP Trzeba pamiętać też o opiece zdrowotnej dla liska xP Najlepiej weterynarza współpracującego z leśniczówkami. Druga ważna sprawa to karma. Zauważyłem że suchego jedzenia nie trawi dobrze. Kiełbaska mu pasuje , ale to droga sprawa. Próbuję podejść teraz "pasztetowymi" 60+ % mięsa: ) Także jeśli chcesz mieć liska... Zanim go odbierzesz zapewnij mu lokum, to najważniejsze. W domu się zamęczycie razem. ;) Jeśli o czymś zapomniałem chętnie odpowiem na pytania : )

Marlut 

otop

Wysłany: 2015-09-28, 10:12   

Karmienie lisa kiełbasą czy inną wędliną nie jest najlepszym pomysłem. Zapytaj weterynarza czy psia karma jest odpowiednia lub co innego mu dawać do jedzenia.

Fox245 

Wysłany: 2015-09-28, 13:10   

Kiełbasy dostał kawałek, z 50 g może: ) U lisa widać po odchodach czy trawi dobrze czy nie. Sucha karma dla psa się całkowicie nie nadaje. Ta w puszkach podobnie. Dostaje teraz "pasztetowe". Widać że ubytek lisi jest w stanie stałym, a nie ciekłym jak po suchej karmie. Owoców wcale nie chce jeść, a powinien. Wybredne to zwierze. "Póki co jest szczęśliwy i robi zdrową kupkę" : P Pozdrawiam : )

Odpowiedz do tematu