PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czaszka do identyfikacji
Autor Wiadomość
green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-10-17, 15:04   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-10-17, 15:16   

W takim razie ja proponuję przenieść te czaszkę do działu zagadki bo teraz ukryte odpowiedzi będą "zaśmiecać" ten topic.

cepik 

Wysłany: 2008-11-08, 13:15   

To zapewne przynajmniej jedna czaszka psa ;)

Anax 

Wysłany: 2008-11-11, 11:51   

lato napisał/a:
mam ptyanie, może macie jakiś pomysł jakie zwierzątko zgubiło głowę :?:

Niezła zagadka, lecz odpowiedz nie tak oczywista :

S Aftyka napisał/a:
To czaszka samicy sarny :smile:

lato, czy mozesz pokazac fote z widokiem od strony dojęzykowej i, przylozyc rownczesnie linijke lub kartke w kratke ?

Na razie, w oparciu o fotke, mozna jedynie powiedziec oglednie: muflon, owca, sarna, renifer.
I co ? :shock: ?

(niedawno na forum pod innym nickiem)

Anax 

Wysłany: 2008-11-11, 12:02   

lato napisał/a:
dzięki, a to zapewne jakas krowa zgubiła :?: pytam, bo okolicznosci w jakich zostala znaleziona byly dość dziwne ;-)

Czy mozesz odwrocic czache, tak aby zobaczyc zeby/podniebienie ?
Czy mozesz wtey do fotki przystawic miarkę ?

Uwaga ogolna: jesli oznaczenie ma byc efektywne, to takie znaleziska nalezy fotografowac w ten sposob, aby uwidocznić:
1. profil czachy
2. uzebienie - widok od strony podniebienia

Wtedy jestem gotow oznaczyc Kolezankom i Kolegom takie znaleziska.

(niedawno na Forum pod innym nickiem)

Anax 

Wysłany: 2008-11-11, 12:04   Re: czaszka do identyfikacji

Asia_nmc napisał/a:
Obrazek
od dołu

Niestety wazna fotka, ale nie otwiera sie - oznaczenie trudne (warto przystawic miarke).

Anax 

Wysłany: 2008-11-11, 12:23   

mopek napisał/a:
z ostatniej wycieczki :] ciekaw jestem jakie są wasze typy :> dla ułatwienia - długość 12cm (co do milimetra :] )

BRAVO ! Niezłe znalezisko - to 100% wydra, samiec.

Czaszka gatunku do pomylenia z borsukiem, lecz 4 cechy diagnostyczne decydują, ze mamy do czynienia z wydrą:
1. otwóry siekaczowe okrągłe (u borsuka są wydłużone),
2. pierwszy górny przedtrzonowiec jest maly i ustawiony bocznie wzgledem kła ( u borsuka, tak nie jest),
3. górny ostatni ząb trzonowy kształtu romboidalnego (u borsuka kwadratowy - oglonie mowiac),
4. silne przeweżenie czaszki w okolicy oczodolowej (u borsuka jest o wiele szersze, nie przypomina wciecia, jak ,,biodra kobiety-osy"). [/i]

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-11-12, 08:05   

Lato napisał:
Cytat:
Powiem że czaska została znaleziona na wydmach (nad morzem)

Anax napisał/a:
Na razie, w oparciu o fotke, mozna jedynie powiedziec oglednie: muflon, owca, sarna, renifer.

:shock: :shock: :shock: , sarnę zrozumiem ale co tam miałyby robić renifery bądź muflony?
Anax skoro kiedyś byłeś na forum pod innym nickiem, to wiesz, że należy używać "edycji postów" a nie dopisywać jeden po drugim. Źle się czyta tak napisane posty.

Anax 

Wysłany: 2008-11-12, 08:42   

arkadio.k napisał/a:
:shock: :shock: :shock: , sarnę zrozumiem ale co tam miałyby robić renifery bądź muflony?
Anax skoro kiedyś byłeś na forum pod innym nickiem, to wiesz, że należy używać "edycji postów" a nie dopisywać jeden po drugim. Źle się czyta tak napisane posty.

Ad. 1. Na razie, po tym co widac na zdjeciu lato, mozna rozpatrywac wskazane przeze mnie gatunki. Ich kolejnosc nie jest przypadkowa. Tak wiec renifer jest najmniej prawdopodobny.

Wiem, ze to moze szokujace - np. czy muflon to jakis egzot ? Alez skad. W okolicach Stargardu Szczecinskiego utrzymywalo sie wolne stado muflonow liczace 45 osobnikow. Z kolei pod Walczem znaleziono czaszke kozy muflona, która mialem okazje oznaczac. Mysliwi sygnalizuja rowniez obserwacje zachodzacych, z niemieckiej strony granicy (okolice Szczecina), niewielkich grup muflonow - do 3-5 osobnikow - na strone polska.

Czaszka muflona jest klasy wielkosci czaszki sarny i owcy, wiec nie mozna wykluczyc tego gatunku, zwlaszcza, ze widac cechy, ktore moga byc podstawa do jego oznaczenia. Co ciekawe na mojej liscie wytypowanych wstepnie gatunkow, sarna znajduje sie na dalszej pozycji.

Ostatecznie mozna powiedziec cos bardziej konkretnego po uzyskaniu odpowiednich fotek.

Czy renifer jest tak malo prawdopodobny ? NIE.

Ad. 2. Sorki.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-11-12, 09:17   

Anax napisał/a:
Wiem, ze to moze szokujace - np. czy muflon to jakis egzot ? Alez skad. W okolicach Stargardu Szczecinskiego utrzymywalo sie wolne stado muflonow liczace 45 osobnikow. Z kolei pod Walczem znaleziono czaszke kozy muflona, która mialem okazje oznaczac. Mysliwi sygnalizuja rowniez obserwacje zachodzacych, z niemieckiej strony granicy (okolice Szczecina), niewielkich grup muflonow - do 3-5 osobnikow - na strone polska.

Zwracam honor ;)
Anax napisał/a:
Czaszka muflona jest klasy wielkosci czaszki sarny i owcy, wiec nie mozna wykluczyc tego gatunku, zwlaszcza, ze widac cechy, ktore moga byc podstawa do jego oznaczenia.

To akurat wiem...
Anax napisał/a:
Czy renifer jest tak malo prawdopodobny ? NIE.

Dlaczego?

Anax 

Wysłany: 2008-11-15, 18:25   

Sporo szczatkow mozna znalezc w starych lub uzytkowanych piaskowniach, a przede wszystkim kopalniach torfu (wtedy kosci są silnie zabarwione na kolor brunatny) - to powszechnie spotykany (w takich miejscach) gatunek w Polsce.

cornix 

Wysłany: 2008-12-17, 08:22   

Podsylam taką czaszkę.

http://img339.imageshack....kaprofileu2.jpg
http://img186.imageshack....szkaprzdke0.jpg
http://img186.imageshack....aszkaspdqj2.jpg

Czy ktoś sie podejmie oznaczenia?

(dla mnie to lis, ale nie moge znalezc cech na szopa - czy ktos dysponuje takimi?)
tel. 661363310
`````````````````````

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-12-18, 08:01   

cornix napisał/a:
Czy ktoś sie podejmie oznaczenia?

Ja się podejmę. To jest lis. Szop ma zupełnie inne położenie linii podniebienia. Poza tym czaszka jest zbyt krępa jak na szopa. Położenie linii podniebienia wyklucza też jenota, a wielkość czaszki wyklucza wilka.

cornix 

Wysłany: 2008-12-18, 08:10   

arkadio.k napisał/a:
To jest lis. Szop ma zupełnie inne położenie linii podniebienia. Poza tym czaszka jest zbyt krępa jak na szopa.

arkadio.k a podałbyś źródło? bo w Pucku nie ma nic o szopie, a wiedziec co nieco by sie chciało :]
a z podniebieniem i wielkoscią to tez doszedlem - zostal mi tylko dylemat: lis czy jenot?
tel. 661363310
`````````````````````

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2008-12-18, 09:12   

Odnośnie szopa i czaszki.
http://www.discoverlife.o...lia/Procyonidae
Wejdź w folder "Procyon" a potem w "lotor" bo bezpośredniego linku nie ma.
Natomiast różnica pomiędzy lisem a jenotem jest wyraźna.

Odpowiedz do tematu