PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chomik europejski
Autor Wiadomość
Ptyś 

Wysłany: 2012-08-24, 14:16   

Jezeli chcesz zobaczyć chomika jedź do dziadka :> :!: nie wiem co jest ale chomik miał zdaje się w tym roku gradację- sądzę to po ilości widzianych martwych młodych- niestety coraz większą plagą są psy.Fakt iż mimo tego wszystkiego chomik jest od 2-3 lat częściej spotykany wiążę z tym że zbiór kombajnem na tych naszych Ponidziańskich spłachetkach jest sporo mniej dokładny niż zbiór ręczny wobec czego na polach zostaje cala kupa ziarna a chomikowi w to graj. niestety zwierzak jest zamknięty na Ponidziu a strefa upraw dla chomika przyjaznych cały czas się zmniejsza. u mnie teren jest bezpieczny bowiem ze względu na ukształtowanie terenu na części terenu nie jest możliwa intensywna uprawa gruntu, ale problemem są zalesienia. teren w dużym stopniu jest objęty N2000 co daje rolnikom dopłaty rolno środowiskowe a jakoś z drugiej strony zalesia się ten sam obszar :>

Tum3k 

Wysłany: 2013-08-26, 21:32   

Czy to może być nora chomika? Nie jestem pewien, bo otwór nie był zbyt duży

http://www.fotosik.pl/pok...f5d608e133.html

Ptyś 

Wysłany: 2013-08-26, 23:33   

nie wypowiem się gdyż u nas chomiki ryją pionowe otwory ewakuacyjne a w miejscu żerowiska ziemia tworzy spore kopce a wszystko jest dość mocno stratowane 1,5-2,0 m w około. Dlatego są dość mocno tępione przez rolników :?

Catharine 

Wysłany: 2014-08-11, 23:59   

Witam wszystkich. Zarejestrowałam się tutaj, gdyż mam pewien problem o który chcę zapytać fachowców. Z jednej strony dobra wiadomość z drugiej zła. Sprawa dotyczy chomików europejskich i mojej psa biegającego luzem po podwórku. Od jakiegoś czasu na moje podwórko przychodzą chomiki europejskie to dobra wiadomość myślę, ale zła to taka że mój głupiutki pies jak to pies poluje na nie ... i to dość skutecznie ... niestety. Ma na sumieniu już 3 ... Wiem że nie ma czym się chwalić ... ale na prawdę nie było to celowe z mojej strony ... a myślałam że po 2 chomikach już nauczą się te zwierzątka żeby moje podwórko omijać szerokim łukiem ... Tak jak koty się uczą ... Jednak w tamtym tygodniu sytuacja się powtórzyła :( I już powiedziałam koniec ... Czy będzie lepiej gdy moja psina dostanie na czas sierpnia i września szlaban ? I zamykać już lub wiązać na noc bo wtedy nie mam nad nią kontroli ... I najczęściej właśnie dopada je nocą ... Głupio się czuję i dręczy mnie sumienie wiem że te chomiki są zagrożone wyginięciem, ale na prawdę nie było to celowe ... Do kiedy te chomiki żerują i o jakich porach ? I czy na spacerach omijać okolice pól ? Przyznam się że nie czytałam całego wątku i w najbliższych dniach to zrobię, ale szybko uzyskać informacje.

darius 

Wysłany: 2014-08-12, 08:46   

Moim zdaniem ,wystarczy kaganiec i problem się skończy. :)

Catharine 

Wysłany: 2014-08-13, 12:33   

Dobry pomysł spróbuje zastosować. Choć moja psina nie będzie zachwycona tym pomysłem :P Nie cierpi kagańców. Na spacerach jej będę kaganiec zakładała. Koło domu ... chyba już lepsze wiązanie ...., bo rzecz polega na tym aby szczekała i dawała znać o intruzie na podwórku, a w kagańcu nie da się przecież szczekać ... a ochrona żadna ... Ale do kiedy one żerują ? Kiedy zapadają w sen zimowy ?

Maciek P 

Wysłany: 2014-10-11, 11:03   

Catharine napisał/a:
kiedy one żerują

można je spotkać o róznych porach (jest to zależne od kilku czynników). Wczorajsze nagranie z godz. 10
http://www.youtube.com/wa...6vgtym_Bcmg-eYA

Catharine napisał/a:
Kiedy zapadają w sen zimowy ?

Książkowo- zazwyczaj koniec września/początek października.

Choma.JPG
Plik ściągnięto 1361 raz(y) 148,77 KB

Sliver 

Wysłany: 2015-01-30, 12:04   

Hej, widzę że nie pojawiła się w tym temacie sprawa chomika w atlasie ssaków Polski. Zbierane są obecnie dane dotyczące występowania ssaków (w tym chomika http://www.iop.krakow.pl/...ek.aspx?spID=63 ). Wiele osób tu wypowiadających się ma chomiki w pobliżu domów lub zrobiło im zdjęcie w innych lokalizacjach. PRZEŚLICZNIE PROSIMY o przesyłanie informacji do Dr Ziomek: zdjęcie chomika (może być martwy - musi być tylko widać że to chomik) i gdzie został zaobserwowany (dane gps byłyby najlepsze ;) a przynajmniej miejscowość i gmina).
Sytuacja chomika zmienia się niestety szybko i może on wyginąć całkowicie na jakimś stanowisku w 2 lata dlatego prosimy o świeże info :) Ja sama robię u Dr Ziomek doktorat z tego zwierzaka (badam jego behawior na stanowisku w świętokrzyskim) i mam nadzieję wymiana informacji przyda się przy ochronie tego ślicznego gryzonia!

tchomasz 

Wysłany: 2016-04-23, 08:01   

Witam, mam mały problem z chomikiem europejskim - osiedlił się w moim ogródku i dzisiaj rano jak zauważyłem że wychodzi z nory to pokazałem żonie i to był błąd, ponieważ stwierdziła, że teraz to ona się będzie chodziła do ogródka bo się boi że ją ugryzie. Ogródek mam ogrodzony od reszty działki bo mam psa. W tamtym roku na jesieni mój pies położył już jednego chomika - mocno się zdziwiłem, bo na około mam działki z domkami jednorodzinnymi. Poradźcie co mogę zrobić - nie chcę aby pies go wykończył.

Odpowiedz do tematu