PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chomik europejski
Autor Wiadomość
yahny 

Wysłany: 2010-10-26, 13:18   

Jakieś 3 lata temu docieplałem niedaleko domek
Właściciel miał 'kotka'
Pewnego dnia przyniósł coś wielkiego, martwego
Okazało się, że to właśnie chomik europejski. Chomik został zakopany.
Niestety dzień później przyniósł kolejnego.
Tak więc zakończył pewnie populację chomika w okolicy.
Czy to częste, że kot domowy poluje na chomika?

darius 

Wysłany: 2010-10-26, 14:23   

yahny napisał/a:
Czy to częste, że kot domowy poluje na chomika?

Niestety zdarza to się.Jednakze chomik nie jest łatwy do upolowania ze względu na swoją walecznośc.O :?: pisywany przez Ciebie kot musi byc nielada odwazny.Na szczeście nie wszystkie koty sa takie :tup:

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2010-10-26, 16:21   

chomik europejski podobno potrafi pogonić tchórza, gdy ten wlezie do jego nory; na południowym wschodzie, jak mniemam, potrafiłby podobnie potraktować tchórza stepowego. Więc i kotek może mieć niełatwą przeprawę, zaś w norze - do której penetrowania nie jest przystosowany (w przeciwieństwie do łasicowatych) - raczej dużych szans nie ma. Ten chomik został pewnie dopadnięty poza norą

http://www.talkorigins.org/

darius 

Wysłany: 2010-10-26, 20:54   

Dzisiaj naliczyłem 16 chomikowych nor w miedzypolnej miedzy o długosci zaledwie 80 metrów.Potwierdza to moją wczesniejszą tezę o zmianach w zwyczajach chomikow.Moje obserwacje utwierdzają mnie w przekonaniu iż obecnie tworzą coś w rodzaju koloni.Może to sposób na przetrwanie?Wszak nie od dziś wiadomo że razem lepiej niż osobno :)
Częśc otworów ciągle jest niezaczopowana,co by znaczyło że ich lokatorzy są ciągle aktywni i nie myślą jeszcze o zimowej drzemce :tup:

shirral89 

Wysłany: 2011-02-07, 22:00   

Witam,
Prosiłabym o pomoc, a mianowicie potrzebuję informacji na temat występowania chomika w miastach/miasteczkach, generalnie w pobliżu terenu zabudowanego. Piszę pracę licencjacką na ten temat i chciałabym wiedzieć do jakich miast się kierować. Póki co z moją promotorką (p. Ziomek) ustaliłyśmy, że jedziemy do Częstochowy i Radomia (jeżeli tam będą to będzie to stanowisko najbardziej wysunięte na północ w Polsce :D ).
Na razie wyczytałam w tym temacie:
- okolice Tarnowa gmina Wojnicz
- oczywiście Lublin
- Jędrzejów
- Koprzywnica w powiecie sandomierskim

[ Komentarz dodany przez: Arkadio: 2011-02-08, 08:52 ]
shirral89, gratuluję wybory Pani promotor :oki: . Tego samego wyboru dokonałem kilka lat temu ;)

Traper Bemowski 

Wysłany: 2011-02-08, 17:23   

O chomikach w okolicach na zachód od Warszawy pisałem:

Cytat:
Będąc w nieodległej przecież od nas okolicy Ożarowa, spotkałem kobietę, która chyba kilka lat temu widziała w jednej z okolicznych wiosek chomiki, zwane na Mazowszu, ze względu na szczekliwy głos, "pieskami polnymi". Z podobnej przyczyny pewien gatunek amerykańskich wiewiórek ziemnych zwany jest pieskiem preriowym.

Czy ktoś z Was widział chomiki europejskie - te najbardziej kolorowe z naszych gryzoni - na polach należących do Bemowa lub położonych dalej na zachód? Dodać to należy, że w naszej okolicy znajduje się granica zasięgu chomika.
Chomiki europejskie są wprawdzie krewnymi naszych domowych pupili, ale nikomu nie radzę ich z nimi mylić. Są to zwierzęta większe (do ponad 30 dł.) i bardzo agresywne img/smilies/mad. Pomijając już aspekt prawny (zwierzę chronione) odradzam próby ich chwytania w trosce o całość rąk. Chomik podobno potrafi skakać jak gumiś - na wysokość metra.

U nas chomiki mogą mieć gorsze warunki, ponieważ większość upraw na polach bemowskich stanowią warzywa. Chomik zaś robi swoje słynne zapasy z ziarna zbóż.

Cytat:
W dawnej Szkole Podstawowej nr 326 hodowano w l. 80-tych w pracowni biologicznej chomika europejskiego, ale nie wiadomo niestety, czy pochodził on z naszych okolic, czy z zupełnie innego miejsca. Wtedy oczywiście chomiki nie były pod ochroną. Pamiętam go jako okaz młody; trzymano go w dużym akwarium.

edit: mopek
Traper, uznaję to za spam! pierwsze ostrzeżenie słowne w tej materii!

yahny 

Wysłany: 2011-02-08, 18:16   

te moje chomiki były we Mstowie koło Częstochowy właśnie.
Pozdro

Ptyś 

Wysłany: 2011-03-05, 13:07   

nie wiem jak jest teraz ale kilka lat temu W Odonowie pod Kazimierzą Wielką jeden facet upolował na lapki coś ponad 300 szt na 40 arowej działce wybrał bym zatem Miechowszczyznę i Ponidzie do badań-Nie siedzę w temacie ale mam wrażenie że jest bydlątko związane ściśle z terenem lessowym i z mozaikom pól- Swojego czasu R.Maniarski z TBOP mnie pytał o chomika i odpowiedziałem ze było dużo ale teraz nie wiem ale się dowiedziałem od kombajnistów- ci co koszą pola kombajnami i świadczą usługi w tym zakresie najlepiej wiedzą ile dziur było{potrzebna będzie flaszka- wtedy pamiętają znacznie więcej ;) } że nadal jest dużo choć mniej niż 10 lat temu A i jeszcze jedno - w mojej okolicy mówiono na nie zimne psy- kupę czasu nie rozumiałem dlaczego zimne a tu sprawa była bardzo prosta zimne=ziemne bo wszak w zimi siedzą ;) jakby co to mogę za tłumacza robić :) bo puki mnie ma wegetacji to Botanicy się nudzą :> mogę się tez zorientować w chomiku bo mam znajomych rolników tu i tam ;) tak swoją drogą 2 lata temu widziałem delikwenta 10 m ode mnie w środku dnia ;)

darius 

Wysłany: 2011-04-30, 14:23   

Sezon chomikowy rozpoczęty :oki: :!: Stwierdzam coraz więcej norek na polach :tup: także w miejscach całkiem nowych :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2011-06-18, 13:20   

http://www.youtube.com/wa...player_embedded :shock:

MrG 

Wysłany: 2011-06-18, 14:06   

Tetrao napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=ADRoRlR6W4o&feature=player_embedded :shock:

No za zakończenie to sie + należy.

krzem 

Wysłany: 2011-06-20, 12:06   

nigdy nie widziałem żywego ... trzeci raz spotykam takiego jak w załączniku

ta obserwacja jest ciekawa, bo to pierwsza zgłoszona obserwacja w zagłębiowskiej części doliny Brynicy - Wojkowice 2011-06-05

chomiki występuję (chyba dosc powszechnie) po drugiej stronie rzeki - na terenie Siemianowic i Piekar (Dąbrówka)

obserwacja została zgłoszona do programu
Monitoring chomika europejskiego

chomik europejski.jpg
Plik ściągnięto 4301 raz(y) 33,56 KB

darius 

Wysłany: 2012-06-02, 16:44   

U Was też tak cienko z chomikami w tym roku :?: :> Na mojej posiadłości miałem zawsze około 6-7 rudych lokatorów , to teraz mam 1 ,,aktywną,, norę + u sąsiada też jedną ,To wszystko co wyczaiłem w tym roku :/ :roll:

czem300 

Wysłany: 2012-06-04, 23:26   

darius napisał/a:
U Was też tak cienko z chomikami w tym roku :?: :> Na mojej posiadłości miałem zawsze około 6-7 rudych lokatorów , to teraz mam 1 ,,aktywną,, norę + u sąsiada też jedną ,To wszystko co wyczaiłem w tym roku :/ :roll:

mam tak samo :?

kamay 

Wysłany: 2012-06-04, 23:50   Wyjasniona zagadka z dzieciństwa

Ptyś napisał
"w mojej okolicy mówiono na nie zimne psy- kupę czasu nie rozumiałem dlaczego zimne a tu sprawa była bardzo prosta zimne=ziemne bo wszak w zimi siedzą ;) jakby co to mogę za tłumacza robić :) bo puki mnie ma wegetacji to Botanicy się nudzą :> mogę się tez zorientować w chomiku bo mam znajomych rolników tu i tam ;) tak swoją drogą 2 lata temu widziałem delikwenta 10 m ode mnie w środku dnia ;) [/quote]"

Zamierzałem własnie dowiedzieć się czy na ponidziu wystepowały susły. Ale Twój post Ptyś mi wszystko wyjasnił.
Około 25 lat temu na wakacjach u dziadków w Szczytnikach okolice Wiślicy. dizadek przywiózł mi do pokazania zwierzaka - wspomnianego zimego pieska. Niestety dziadek go załatwił :/ wylał beczke gnojowicy w norę.
Chyba, że susły na tym terenie również wystepowały. Niestety nie pamiętam jak wyglądał (oczywiście zdjęcia chomika europejskiego widziałem). Miałem wtedy chomika syryjskiego i kojarzę, że tamten był wielkości świnki morskiej. W połowie sierpnia sądze, że musiał byc doś wypasiony.

Jesli ktoś posiada jakieś informacje na temat aktualnego wystepowania chomików w/w regionie chętnie się znimi zapoznam :)

Odpowiedz do tematu