PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Borsuk
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-01-05, 19:06   Borsuk

Pod poniższym linkiem pisz?, że na ziemi szczecińskiej "liczebnoć borsuka bardzo wzrasta podobnie jak lisa". Pisz? też co roku "pozyskuje się" tam około 100 sztuk. Czy to prawda że borsuków jest coraz więcej (bo nie zauważam tego w lesie) i czy dotyczy całego kraju?

http://pzl.szn.com.pl/hodowla.html#borsuk

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-01, 20:30   

Ludziska, napiszcie chociaż o swoich spotkaniach z borsukiem... :cry:

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-02-01, 20:58   

Ja na borsuki czatowałem kilka razy, ale wyszły tylko dwa razy, jeli chcesz wiedzieć co o borsukach to pisz do Namora (jego praca magisterska była o borsukach Meles meles).

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-01, 21:00   

Cytat:
Ludziska, napiszcie chociaż o swoich spotkaniach z borsukiem

:mrgreen: no dobra... :wink:

a więc pisz?c o Meles meles z własnego podwórka - w Puszczy Kozienickiej narzekać nie ma co. Zawsze były borsucze nory i doć często spotkać można charakterystyczne tropy. Dodatkowo w zeszłym roku w tym samym miejscu (skrajnie północna częć puszczy) z drogi zebrałem dwa martwe osobniki, w tym jedn? samicę niebywale okazałych rozmiarów!

Jednego borsuka przebiegaj?cego przez drogę widziałem w Puszczy Stromieckiej (kilka kilometrów od znalezionych martwlaków z PK).

Jak sytuacja w Polsce? żadnych wyników badań ani publikacji nie znam ale wydaje mi się, że nie jest Ľle. Słyszy się o nich najczęciej przy okazji. Np. w Chełmskich Parkach Krajobrazowych "nasz człowiek" :wink: opowiadał jakie szkody wyrz?dzaj? w złożach żółwi błotnych Emys orbicularis. S? nawet i tacy twardziele, co potrafi? swoimi pazurami rozerwać stalowe siatki zakładane jako zabezpieczenia na miejsca złożenia jaj

MoLoS.pl - ekspertyzy

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-02-02, 01:33   

Aby zobaczyć borsuczki trzeba znaleĽć czynn? norę, sprawdzić który wylot jest najczęciej używany i zasadzić się o zmroku, czasami nie trzeba nawet włazić na drzewo , choć tak lepiej. W ci?gu dnia widziałem go raz, wtedy też siedziałem na drzewie - obserwowałem bieliki, przeszedł robi?c sporo hałasu.

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-04, 12:31   

A kiedy borsuk robi się aktywny na wiosnę? Na przedwioniu czy raczej póĽniej?

Jurek7 

Wysłany: 2004-02-04, 14:44   

Jest jedna nora w Warszawie. Spędziłem tam sporo wieczorów kilka lat temu. Borsuk wyłaził z nory w wietle lamp z kortu tenisowego. A właciwie to była borsuczyca. Wymieniała wyciółkę w norze, miała wiosn? małego borsuczka. :-)

Borsuki doć łatwo obserwować, bo s? hałaliwe i słabo się boj?. Kiedy spotkałem o wicie borsuka na drodze. Szedł z nosem przy ziemi. Musiałem przechodzić z jednej strony drogi na drug?, żeby nie doszedł go mój zapach.

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-04, 16:23   

Czyli na borsuka dobrze zasadzać się o zmierzchu. A o wicie? Wpełzaj? szybko do nory czy siedz? przed nor? czyszcz?c się i "kokosz?c"?

P.S. Dzięki za rozbujanie w?tku borsuczego :D

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-02-04, 20:45   

Szybszy, jeli jeste taki szybki w wstawaniu to możesz i o wicie! Ale wtedy to ja niewiem, o której wraca borsuk z dyskoteki. O zmroku jest na pewniaka, bo musi co jesć, trzeba tylko mieć na oku odpowiedni wylot nory...
Toć możesz sie zainstalować na drzewku, zdaj nam relacje z kokoszenia się. :D

Tak! Co ty sobie mylisz, że na forum wszystkiego sie dowiesz bez chodzenia w teren, a póĽniej będziesz turystów bajerował? :wink:

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-04, 21:37   

Adam Tarłowski napisał/a:

Tak! Co ty sobie mylisz, że na forum wszystkiego sie dowiesz bez chodzenia w teren, a póĽniej będziesz turystów bajerował? :wink:

(na przydechu) "Przytul się lala, opowiem ci jakemy się ze wagrem na borsuka zasadzili! A znaj, że borsuk człowieka z kociami zeĽre jak zechce, po drzewach łazi, skacze na pięć metry - a my bez żadnego stracha z ambonki żemy lukali z kilometra jeno..."

8)

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-08, 22:34   

Cytat:
Ludziska, napiszcie chociaż o swoich spotkaniach z borsukiem...
- a widziałe, widziałem borsuka. Leżał sobie na poboczu u mnie na wiosce (nie w ?widniku, tam na Krebsówce gdzie gołębie trzymam), leżał i sztywny był i taki jaki spuchnięty - to chyba od temperatury, bo to wakacje były. Z miejsca obserwacji wnioskuję, że samochód był szybszy...

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-09, 11:35   

Cytat:
Z miejsca obserwacji wnioskuję, że samochód był szybszy...

Szybszego to w to nie mieszaj :wink:

w takiej sytuacji to zawsze najlepiej pomacać baniak czy czaszka nie jest roztrzaskana i jeli nie jest to udydolić łeb i wysłać poczt? - do kolekcji będzie jak znalazł :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-09, 13:53   

Cytat:
...udydolić łeb i wysłać poczt? - do kolekcji będzie jak znalazł
- a kto zbiera takie trofea?

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-09, 14:56   

Winer napisał/a:
Cytat:
...udydolić łeb i wysłać poczt? - do kolekcji będzie jak znalazł
- a kto zbiera takie trofea?

Mopek robi kolaże i sprzedaje do Cepelii. :wink:

A jakby co to ja też znam zbożne wykorzystanie wieżych truchełek - jedna ze stacji terenowych UW tworzy kolekcję więc jakby co to dawajcie znać. Byle nie łosia, bo się w bagażnik nie zmieci. :|

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-09, 19:21   

Cytat:
Mopek robi kolaże i sprzedaje do Cepelii

:mrgreen:

Cytat:
a kto zbiera takie trofea?

oczywicie TP Bocian na co rzecz jasna s? odpowiednie zezwolenia :mrgreen:

Cytat:
(...)jedna ze stacji terenowych(...)

:evil: precz z konkurencj?! :wink: no chyba, że zaoferuje co ciekawego na wymianę :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu