PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Borsuk
Autor Wiadomość
Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-03-24, 19:03   

Czeyczer napisał/a:
Szoguniasty, koniecznie opowiedz nam o udanym spotkaniu ;)

Pewnie, ze tak ;)

Accipiter napisał/a:
znajdź jakieś w miarę dogodne miejsce do obserwacji przy norach i czekaj :)

Najlepiej przy wylocie najczesciej uczeszczanym no i oczywiscie pod wiatr :)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

banderozo 

Wysłany: 2011-03-24, 20:51   

Borsuki obserwuje sie dośc łatwo choc o fajna obserwacje jeszcze w świetle dnia trudno,najpewniej jest zasadzic sie wieczorem choc rano jest wiecej czasu na obserwacje bo borsuki wracaja około 4 ale kręca sie i ganiaja przy norach az do 4:45 kiedy zaczyna sie rozjasniac.Wieczorem oddalaja sie w poszukiwaniu pokarmu dosc szybko od nor.Tak jest w przypadku mojej grupy rodzinnej.Teraz tez borsuki czyszcza nory,powiekszaja je i kopia nowe korytarze wiec czas przebywania wokół nor jest dośc długi takze to dobry czas na zasiadke.Życze udanych obserwacji :)

kurdeniewiemco 

Wysłany: 2011-03-24, 22:24   

a mój kolega ma miejscówkę gdzie w zeszłym roku młode borsuki chodziły po szkoszonej polanie dużo przed zachodem słońca:)
nawet foty z tych spotkań ma.
Co ciekawe borsuki niewiele sobie robiły z jego obecności, gdy zbliżał się do nich zablisko te stroszyły sierść próbując go wystraszyć, odchodziły dalej i kontynuowały żerowanie:)

Jakiś czas później byłem z nim na miejscu, ale akurat tego dnia rolnik sciągał z polany bale siana i nić oczywiście nie wyszło.
Drugiego dnia rano tylko lis.

Kilka dni później na polanie kolega znalazł rozjechanego młodego....pewnie ciągnik.
Norę miały 150m dalej na nasypie kolejowym.

W tym roku im nie popuścimy ;>

Voyt 
Aves,aves...

Wysłany: 2011-03-25, 01:34   

Ja mam taki problem,ze znalazłem borsuczą norę z wieloma tunelami chodziłem tam niejednokrotnie po czym pewnego razu ujrzałem podpalone wejście do jednej z nor... ktoś wie co to niby miało na celu? sprawdzenie (przez dym) systemu nor ? albo podtrucie? :roll: sam nie wiem ale boję siezę teraz z obserwacji nic nie wyjdzie...

banderozo 

Wysłany: 2011-03-25, 07:13   

Możliwe ze ktoś(leniwy myśliwy ewentualnie kłusownik) próbował zadymic nore aby wykurzyc z tamtąd borsuki bo nie chciało mu się czekac aż same wyjdą,a zresztą wtedy byłoby już ciemno i szanse na celny strzał by zmalały..ale to tylko takie moje przypuszczenia bo na sposobach polowań się nie znam.Kiedy to zobaczyłeś,jesienią?Myślę ze jesli był to jednorazowy incydent nie powinien miec większego znaczenia bo rodziny borsucze są bardzo przywiązane do swoich nor tym bardziej ze jak piszesz maja one wiele wyjsc itd czyli zajmowane są od dłuższego czasu więc powinny dalej tam byc ale w przypadku czestego nękania mogłoby byc róznie.Z reszta zależało by to także od wyiniku tego polowania(oczywiście zakladajac ze w ogóle miało ono miejsce bo to tylko hipoteza)

kurdeniewiemco 

Wysłany: 2011-03-25, 13:37   

Voyt - ja bym to zgłosił do nadleśnictwa lub do koła łowieckiego.

Agro 

Wysłany: 2011-03-25, 13:47   

Dosłownie przed wczoraj udało mi się znaleźć Borsuczą norę z czterema wyjściami,widać że jest używana bo znajduję świeże tropy jednak martwi mnie że jest jakieś 20-30metrów od ruchliwej drogi w nocy co prawda samochodów na trasie jest mniej ale ryzyko jest zawsze.Tu kilka poglądowych zdjęć

nie długo mam zamiar wybrać się na obserwację mam nadzieję że uda mi się na zdjęciach uwiecznić tego ciekawego zwierza :)

kurdeniewiemco 

Wysłany: 2011-03-25, 13:57   

ten trop to chyba nie borsuczy :P

banderozo 

Wysłany: 2011-03-25, 16:30   

Na podstawie tego zdjęcia faktycznie ciężko stwierdzic jednoznacznie czy trop jest borsuczy,podłoże sypkie i trop zniekształcony
A z uwiecznieniem borsuka na zdjęciu jest o wiele trudniej niż sie wydaje ale życze powodzenia i czekam na relacje z obserwacji ;)

Agro 

Wysłany: 2011-03-25, 16:42   

niestety lepszego i wyraźniejszego tropu znaleźć nie mogłem.Ale przejdę się kilkakrotnie w godzinach wieczornych i może coś uda się zaobserwować.

sava85-23 

Wysłany: 2011-04-13, 17:43   

ja mam np miejsce już od lat gdzie obserwuje borsuki .. :oki: uwielbiam tam spędzać czas.

Czeyczer 

Wysłany: 2011-04-13, 17:49   

sava85-23 napisał/a:
ja mam np miejsce już od lat gdzie obserwuje borsuki .. :oki: uwielbiam tam spędzać czas.

Aleś dużo powiedział :-P Mów gdzie, jak, kiedy, ile.

sava85-23 

Wysłany: 2011-04-13, 18:13   

mieszkam tj moja żona mieszkała w samym środku lasu:) kiedyś jak przyjechaliśmy w letnie popołudnie na odwiedziny teść mowił ze około 1 km od ich domu mieszka juz dwa lata "rodzina borsucza" wziąłem pod uwage fakt ze mogł widziec dwa inne osobniki na tym samym terenie ..jak to starszy człowiek .Postanowiłem sam sprawdzić czy owa historia jest prawdziwa wiec zrobiłem sobie spacerek w rejon "grasowania"borsuczek bandy:),pierwszym razem rzeczywiscie odrazu zauważyłem borsuczą nore ..wracajac do domu teściów przy samym praktycznie domu (około)500m zauwazylem druga..obie oczywiscie zamieszkałe:)i tak już dłuzszy czas odwiedzam te dwa miejsca może nie za każdym razem zobacze zwierzęta ale wiem ze mają sie dobrze są zdrowe i nikt im nie przeszkadza:)Zwróciłem szczególną uwage na ich kondycje fizyczna oraz na różnorodnosć pokarmu jaki w okolicy jest,po obejrzeniu zdjęć ,"zbadaniu"terenu tak jak pisałem pod kątem pożywienia moge powiedzieć iż borsuki w mojej okolicy są bezpieczne..i mają sie dobrze a o to mi sczególnie chodzi pomijając fakt niewielką atrakcyjnosć dla myśliwych:).

darius 

Wysłany: 2011-04-14, 15:26   

Zawsze mam kłopot ze stwierdzeniem do kogo należy nora którą zobaczę : czy jest to lisia czy borsucza :?: :tup: Macie jakieś sposoby na to :?: :)

sava85-23 

Wysłany: 2011-04-14, 15:28   

zawsze patrze na ślady :)ktore znajdują sie bardzo często w okolicach wejsciowych do norki:).

Odpowiedz do tematu