PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Borsuk
Autor Wiadomość
Cezaryk 

Wysłany: 2005-03-18, 01:42   spacery borsuków

borsuczki juz chodza,zapuszczaja sie w teren....zglodnialy przez zime?:)
Ten akurat maszerował ciekiem wodnym.

borsuk extraII.jpg
Plik ściągnięto 6433 raz(y) 7,68 KB

borsuk extraIIa.jpg
Plik ściągnięto 6433 raz(y) 10,94 KB

zwirek 

Wysłany: 2005-03-18, 03:06   

Pewnie zgłodniały :roll: Ja też czuję na żoł?dku jakie ciskanie :roll: Pewnie po tej dzisiejszej imprezce tak zgłodniałem jak ten borsuk po zbyt długiej zimie :wink: :!:

echen 

Wysłany: 2005-03-18, 11:46   

zwirek napisał/a:
tak zgłodniałem jak ten borsuk po zbyt długiej zimie :wink: :!:

Tylko drogi zwirku nie przerzuć się (jak ten borsuk) na dżdżowniczki i ropuszki. :twisted: :lol: :wink:

KAROL B 

Wysłany: 2005-03-19, 14:52   

Borsuków w Polsce jest dużo, jest to stale rozwijaj?ca się populacja. A to że ludzie rzadko spotykaj? te zwierzęta jest wynikiem ich skrytego, nocnego trybu życia. O ich obecnoci wiadcz? więc nory i tropy. Norę borsuka od nory lisa można odróżnić przez obserwację otoczenia wejcia. Jeli znajdziemy jakie szcz?tki zwierz?t lub odchody to mozemy być pewni że tę norę zamieszkuje lis, jeli będzie czysto to borsuk. Poza tym borsuki wydaj? bardzo charakterystyczne odgłosy, w nocy naprawdę brzmi? one przerażaj?co. Jak kto chciałby sobie posłuchać to tu jest link http://www.lowiecki.pl/ao/glos.htm :)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-03-25, 14:40   

W zwi?zku z tym, że ostatnie tropy okazały się borsucze, mam pytanie. Czy borsuki s? raczej przywi?zane do swojego terenu czy lubi? sobie wędrować/migrować? Jeli to drugie, to na jakie odległoci.
Co mi się podejrzane wydaje, że już w 3 miejscach w Toruniu widziałam borsucze lady :P

[i] Winer [i]

Cezaryk 

Wysłany: 2005-03-25, 19:53   

napewno sa przywiazane do swojego terenu bo potrafia w tych samych norach mieszkac kilkadziesiat lat powiekszajac rodzine:),a co do wedrowek co roku wlasnie w marcu napotykam na wedrujacego borsuka w tych samych oddzialach(czy to ten sam tego nie wiem)w tamtym roku postanowilem posledzic takiego borsuka i odziwo sporo musialem przejsc(pare killometrow).Wiec mysle ze wedruja sobie po swoim rewirze(za pokarmem?) :8):

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-09-11, 19:15   

Chciałbym nieco odwieżyć temat. Mam pytanie do Jurka7
Cytat:
Jest jedna nora w Warszawie. Spędziłem tam sporo wieczorów kilka lat temu. Borsuk wyłaził z nory w wietle lamp z kortu tenisowego. A właciwie to była borsuczyca. Wymieniała wyciółkę w norze, miała wiosn? małego borsuczka

Czy to było może gdzie niedaleko kortów Warszawianki??
Jeli tak to może sie tam wkrótce powłócze troszeczke.

[ Dodano: 11 Wrz 2005 08:16 pm ]
Acha jeszcze jedno napisałe kilka lat temu czy to cały czas moze być aktualne??

Jurek7 

Wysłany: 2005-09-11, 19:25   

Bylo to parku natolinskim (teren zamkniety) kilka lat temu. Po zmroku borsuki chodzily tez po pobliskich lakach pod skarpa na polnoc od parku.

mikus.zet 

Wysłany: 2005-09-12, 12:47   

A z moich jednostkowych dowiadczeń wynikać by mogło, że borsuk jest w miarę łatwy do obserwacji. Natkn?łem się na niego trzy razy: w czerwcu 95' w Lasach Mirachowskich na Pojezierzu Kaszubskim, w lipcu 96' w rezerwacie "Mazury" w Puszczy Boreckiej i w czerwcu 2003 w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, za każdym razem przypadkiem, podczas spacerów, w pełnym swietle dnia (aczkolwiek w dwóch ostatnich przypadkach już póĽnym popołudniem), bez żadnych zasiadek i mozolnego namierzania nor. A żadnym starym wyjadaczem nie jestem, wielu podstawowych gatunków nie widziałem, mnóstwo rzeczy, jeli dzie o obserwacje ssaków, dopiero przede mn?, np. łasicę/gronostaja widziałem raz (i nie oznaczyłem), kuny (jakiekolwiek) tylko trzy razy.

Najbardziej pamiętna była nasza konfrontacja z pięciorgiem młodych w Puszczy Boreckiej, z których jeden podszedł do nas na metr, aby wybadać, kto zacz (nie musiałby się był tak do nas przysuwać, gdyby zaufał bardziej zmysłowi wzroku na niekorzyć zmysłu powonienia), fukn?ł z irytacj? i odtruchtał w paprocie po drugiej stronie drogi - z tej, z której przyszły, była sucha skarpa i pewnie gdzies tam była nora. Spojrzałem na rozradowan? gebę mojego kuzyna - wygl?dał tak: :mrgreen: , i ja na pewno wygl?dałem podobnie, choć normalnie staram się być powci?gliwy w okazywaniu emocji. Fantastyczne to było absolutnie.

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2006-06-06, 20:33   

mikus.zet napisał/a:
A z moich jednostkowych dowiadczeń wynikać by mogło, że borsuk jest w miarę łatwy do obserwacji.

Prawda.....
, w zagajniku, w którym zlokalizowane są borsucze nory mam już miejsca, z których bez problemów mogę prowadzić obserwacje tych zwierząt.
Wystarczy sprawdzić, o której mniej wiecej zaczynają wychodzić z nor.
Teraz to przyjeżdżam prawie na styk. Zajmuje stanowisko a za 5 mniut wychodzi borsuk. Kilka razy było nawet tak, że ledwo co odstawiłem rower a z nory wyszedł borsuk, także czekać nie musiałem.

Pamietam jak pierwszy raz poszedłem zobaczyć borsuka. Było to jakoś w połowie sierpnia ubiegłego roku. Już o 19.30 byłem na miesjcu a te gagadki wyszły dopiero około godziny 21.00. W dodatku usiadłem sobie na drzewie, gałęzie zasłaniały mi widok na norę i jedynie przez lornetkę mogłem dostrzec jedynie ruchome, białe plamy. A na drugi dzień było już dużo lepiej :D , jeszcze w świetle dnia udało się zobaczyć borsuka w całej okazałości :D .

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2006-06-09, 12:41   

To fotki borsuczych nor, są regularnie czyszczone, w pobliżu widziałem też latryny.
Od jednej z nor wychodzi jedna ścieżka wiodąca z lasu na otwartą przestrzeń , oraz 3 scieżki, które prowadzą do 2 kolejnych nor.

Antrem 

Wysłany: 2007-03-16, 22:32   Obserwacje borsuka

Jak i kiedy najlepiej obserwowac borsuki ?

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2007-03-17, 08:16   

Teraz nie jest zbyt dobra pora na obserwacje- borsuki o tej porze roku (z tego co widziałem) są bardzo wyczulone na wszelkie szmery, hałasy, itp. Trudno o dobrą obserwację.
Najlepiej wybrać się późną wiosną albo latem. Wtedy bardzo wcześnie wychodzą z jam- obserwowałem borsuki które opuszczały nory już po godz. 19.00!

Dobrze jest zająć stanowisko na jakimś wzniesieniu (jeśli takowe jest przy norze) albo na niższych gałęziach. Trzeba naturalnie uzbroić się w cierpliwość :]
ale efekty obserwacji są rewelacyjne, zwłaszcza jeśli swe oblicze raczą wychylić z nory młode borsuki! :smile:

Antrem 

Wysłany: 2007-03-17, 09:02   

A jak odroznic nore lisa od borsuka ?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2007-03-17, 09:08   

Nora borsuka jest większa :)

Poza tym kwestia zapachu oraz tego, że lis z reguł ma bardzo zaśmiecone okolice i samą norę w przeciwieństwie do Melesa, który jest zwierzęciem dbającym o czystość. I to serio :)
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Odpowiedz do tematu