PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: nurek
2008-11-02, 17:01
Jestem piękna...;)
Autor Wiadomość
kaczyk717 
siewkolub


Posty: 1170
Skąd: tychy
Wysłany: 2008-08-17, 09:02   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________

 
 
 
Maruś 

Posty: 54
Skąd: z daleka
Wysłany: 2008-09-10, 07:40   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
 
 
orlik06 
ornitolog-piórolog


Posty: 3504
Skąd: Szkieletczyzna
Wysłany: 2008-09-14, 12:18   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________
Kowa 10x42 BD42-10
Nikon Fieldscope 82mm ED+Manfrotto
Panasonic Fz50
 
 
 
pulsatilla1214 

Posty: 4617
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2008-11-02, 13:20   

czas zamknąć... :cool:

krajanem ze zdjęcia była....


świnka (Chondrostoma nasus) :> :> :>


Zasłużony 1 punkt zdobywają:

- Corvus

- green power

- darek mińkowski

- voytus81

- Andrzej S.

...czyli całkiem liczne grono laureatów :oki: Gratulacje :res: :res: :res:


Typowano również: certę x 3, brzanę x 3, bolenia x 2, amura x 2, lipienia x 2, klenia i...łososia ;)

ŹRÓDŁO

W zwiazku z wątpliwościami, które zasygnalizowali Dragon, owiec i hambriento, dla jasności przeprowadzonego dowodu, gdyż powtarzać się nie lubię, pozwolę sobie zamieścić w rozwiązaniu całość dyskusji... ;) :

OPIS ZAGADKI mojego autorstwa (= wyłącznie pierwszy post w temacie :idea: ):

Cytat:
Krajan, coraz rzadszy niestety, charakterystyczny gatunek czystych, szybko płynących, dobrze natlenionych wód. Roślinożerca, kiedy sie pasie na podwodnych łąkach lubi puszczać zajączki, gdy kładzie się na bok robiąc glonom kęsim - kęsim


Dragon:
Cytat:
Pdgl. jestem ciekaw co to bo nie znalazłem żadnej krajowej ryby ,
charakterystyczny gatunek czystych, szybko płynących, dobrze natlenionych wód. Roślinożerca???


pulsatillla1214:
Cytat:
tak, tak, własnie roślinożerna w dużej części, co jak na nasze rybki jest rzadkością Kraina lipienia i częściowo kraina brzany. Głowacice w Dunajcu z upodobaniem polują na ten gatunek


owiec:
Cytat:
Świnka jest rybą w dużej części drapieżną tak jak jaź i kleń, poza tym mam wątpliwości co do zdjęcia - świnka ma bardziej tępy ryjek. Po zakończeniu prosiłbym o podanie źródła zdjęcia.

i
Cytat:
A i jeszcze jedno - ciemna zabarwienia w okresie tarła (że tarło to widać po wysypce), dolne płetwy pomarańcz a grzbietowa z czarną obwódką jednoznacznie wskazują na certę.


pulsatilla1214:
Cytat:
a na jakiej podstawie takie twierdzenie ? stwierdzono, ze: "świnka zjada w ciągu doby 32-96 milionów maleńkich glonów – wstężnic".

świnka nie zjada wyłącznie glonów, zakąsza fauną denną, ale nie jest rybą, dla której polowanie na młodociane osobniki innych gatunków ryb jest głownym sposobem odżywiania się. Jaź i kleń jedzą zdecydowanie więcej mięska I dlatego mozna je łowić na spinning (imitacje rybek), na który świnka trafia zdecydowanie rzadziej Nie słyszałem o wędkarzach wybierających się na połów świnek z przynętami na ryby drapiezne, natomiast o łowiących ją na glony i przynety roslinne - jak najbardziej

i
Cytat:
po prawej widac samca w wysypce. certa nie tyle jest ciemna w czasie tarła (słońce pada jak pada), co wściekle kolorowa

niemniej zgadza się, że właśnie certa do świnki najbardziej podobna a dlaczego to jednak świnka udowodnię na koniec, źródło tez zostanie podane


hambriento:
Cytat:
Nie to żebym wylewał gorzkie żale z powodu nie trafienia w gatunek,ale mam jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeżeli konstruujemy zagadkę to trzeba sie przyłożyć!! Mianowicie krótki opis powinien być rzetelny a nie ryba roślinożerna bo łapiemy ja w porównaniu z kleniem czy jaziem rzadziej na przynęty sztuczne co to ma być??. Dla mnie osobiście rybami roślinożernymi będą tołpygi. Co do amura można napisać o udziale pokarmu roslinego/zwierzęcego w diecie w określonych momentach życia ryby kiedy co przeważa tyla.


pulsatilla1214:
Cytat:
hambriento, przeczytaj jeszcze raz, dokładnie, opis zagadki.


ufff ;)

Jak widać wątpliwości tyczą się kwestii, czy rzeczywiście na zdjęciu mamy świnkę, czy może certę oraz tego, czy prawidłowo ułozyłem opis zagadki.

Przeanalizujmy więc opis słowo po słowie pod tym kątem... :>
Krajan, coraz rzadszy niestety - tu jeszcze pasowałyby oba gatunki, niestety :-P

charakterystyczny gatunek czystych, szybko płynących, dobrze natlenionych wód - i tu już certa nie bardzo pasuje - jest rybą krainy leszcza, środkowych i dolnych odcinków dużych rzek (a nawet słonawych zatok morskich :idea: ), choć faktem jest, że zapuszcza się i do krainy brzany, gdyż lubi odcinki o szybszym nurcie i podłozu mineralnym, a nie muliste zakola. Jest bowiem typowym gatunkiem wędrownym - na tarło wędruje w górę rzek. Świnka natomiast jest klasycznym gatunkiem reofilnym, najliczniejszym w krainie lipienia, ale i bytującym w krainie brzany.
Jednakże (przed erą zanieczyszczeń i tam :> ) można jednak było spotkać oba gatunki na tych samych odcinkach np. Wisły - choćby pod Włocławkiem. Wynika to z tego prostego faktu, że rzeki nawet w środkowym biegu miewają odcinki o szybszym nurcie i nawet żwirowym dnie, gdy prędkość wody wzrasta w stopniu wystarczającym, gdy dolina rzeczna przecina twardsze podłoże, nie tak łatwo poddające się erozji wgłębnej. Może nie ma u nas na Wisle tak wyraźnych katarakt jak na Nilu, czy porohów jak na Dnieprze, ale... :> Był kiedyś lodowiec, co miejscami zostawił całkiem sporo glin zwałowych, w tym z niezłą ilością granitowych narzutniaków :oki: Po wymyciu gliny (albo piachów z wkładkami żwirów), kamienie pozostają.

Roślinożerca, kiedy sie pasie na podwodnych łąkach lubi puszczać zajączki, gdy kładzie się na bok robiąc glomom kęsim - kęsim
z powyższego fragmentu zmieniłbym jedno - literówkę glonową ;)
O roślinożerności było już wyżej. Dla wątpiących polecam choćby "Ryby słodkowodne Polski", na temat zawartość przewodów pokarmowych badanych świnek w starszych wydaniach zdaje się było coś w okolicach strony 284-286 :-P Uzupełniając - dla porównania polecam spożycie zarówno świnki jak i certy - zapewniam, że różnica w smaku mięsa jest wyraźna. Dlaczego ? Otóż gatunki ryb, dla których pokarm roślinny jest przeważającym pożywieniem, z reguły są mniej smaczne, od tych, które zieleniną nie zakąszają ;) Certa należy zaś do najsmaczniejszych ryb.

Co do porównania drapieżności świnki oraz jazia i klenia - warto porównać choćby wielkość otworów gębowych przywołanych ryb :-P Zresztą większość karpiowatych jest właściwie wszystkożerna, klasycznym drapieżnikiem z tej rodziny jest u nas tylko boleń :oki: Warto też w związku z tym zapoznac się z tempem wzrostu tych czterech gatunków - jak wiadomo pokarm roślinny jest najmniej kaloryczny, mięsny najbardziej.

I na koniec najważniejsze - analiza zdjęcia.

osobniki ze zdjęcia mają wyraźny obły, wrzecionowaty kształt (przystosowanie do szybkiego prądu), dla porównania certa miałaby ciało nieco bardziej wygrzbiecone oraz ścieśnione w płaszczyznach bocznych (kształtu leszcza co prawda nie ma, ale...)

płetwy czerwonawe- cecha świnki - certa- płetwy szare, góra żółtawe

ładnie widać ułuszczenie przedniej części ciała - silne, dobrze wyksztłacone łuski; certa ma pasy bez łusek - na lini grzbietu od głowy do płetwy grzbietowej oraz na linii brzucha od płetw brzusznych. U certy łuski przy głowie także znacznie drobniejsze. Jak ktoś chce się bawić w liczenie podaję wzory ułuszczenia- certa 56-61 (9-10/6-7), świnka 55-63 (8-9/5-6)

ryjek - certa ma wręcz wysunięty do przodu, od ryjka do płetwy grzbietowej ma kształt wręcz esowaty, wygięty - u świnki od końca pyska do płetwy grzbietowej ciało łagodnie się wznosi- dobrze widoczny zarys osobnika po lewej. U samca z prawej widać za to potężny, charakterystyczny "świński ryj" ;) , utworzony z chrząstki, służący właśnie do zdzierania wspomnianych glonów. Co jak co, ale osobnik po prawej, aby być certą z takim szerokim ryjem, chyba musiałby być zmutowany :-P
Kształtu ryjka idealnie nie widać - dla porządku - od dołu u certy otwór gębowy półkolisty ustawiony poziomo, u świnki znacznie bardziej cofnięty, poprzeczny, na końcach łukowato wygięty.

co do tępości zakończenia ryjka - cecha nieco subiektywna ;)

połozenie płetwy grzbietowej względem płetw brzusznych - u świnki na jednej linii (widać chocby u samca po prawej), u certy grzbietowa cofnięta.

płetwy odbytowej nie widać, wiec odpada - dla porządku - u certy znacznie dłuższa.

w razie dalszych wątpliwości - zapraszam do dyskusji w "komentarzach do zagadek ichtio"

A wracając do tołpyg wspomnianych przez hambiriento - w Polsce mozna spotkać dwa gatunki ;) O ile tołpyga biała faktycznie żywi się fitoplanktonem (czyli pokarmem roslinnym), to juz tołpyga pstra żeruje na zooplanktonie :-P
Co zas się tyczy amura jest to ryba niemal wyłącznie roślinożerna, w dodatku zywiąca się roslinami naczyniowymi, dywagacje typu czym odżywia się na jakim etapie życia, by nie określać zasadniczego pokarmu, nie mają większego sensu. To tak, jakby twierdzić, że szczupak nie jest drapiezny, ale planktonożerny, gdyż na etapie wylęgu żywi się zooplanktonem ;) A która ryba nie żywi się wówczas planktonem ;) ? Albo, że szczupak nie jest rybożerny, skoro w żołądkach szczupaków mozna znaleźć dosłownie wszystko, przez kawałki roslin, myszy, kaczki po styropian i inne śmieci ;)


pozdrawiam... :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.