PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie 3 - krogulec, ad m
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-29, 11:03   Zdjęcie 3 - krogulec, ad m

Zgodnie z obietnic?, zamieszczam przed wyjazdem jeszcze kolejne zadanie. Wstępnie termin "oddawania" będzie około 2 tygodnie - do mojego pierwszego powrotu, czyli do 10.08. Jak wrócę, zobaczymy jak się sprawilicie i podejmę decyzję odnonie terminu ;)

I już o samym zadaniu.
Zdecydowanie nie jest trudne. Macie sporo informacji w ABC, macie skalę porównawcz?. Oczywicie oznaczamy dużego ptaka :]
Dla tych którzy nie pisali wczeniej uzasadnień - macie ostatni? szansę się poprawić w tym zadaniu, zaczynam notować sobie minusy za brak rozwinięcia :]

Co da się tu oznaczyć, czyli jakie zadanie stoi przed wami.
1. gatunek (nazwa polska i łacińska - używamy polskich znaków jeli będzie taka potrzeba)
2. szata
3. rok życia
4. pora roku... khem... TEŻ 8)
5. płeć.

Życzę powodzenia. Ten przypadek będzie istnym przerywnikiem w łamaniu sobie głowy nad oznaczeniami ;)

Jednoczenie zawiadamiam iż wszyscy studenci otrzymaj? powiadomienie o tej zagadce na podane adresy emailowe.

Nie szalejcie jak mnie nie będzie (Ty Alcedo, gagatku od zagadek i nie tylko, szczególnie :twisted: ) 8)

przyp3.jpg
Plik ściągnięto 8041 raz(y) 41,42 KB

[i] Winer [i]
Ostatnio zmieniony przez kessy 2004-12-22, 15:43, w całości zmieniany 2 razy  

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-29, 12:03   

Cytat:
1. gatunek - KROGULEC Accipiter nisus
Długoogonowy drapieznik z siwym grzbietem i falisto ubarwionym spodem, nieopierzonymi skokami i jasna teczowka to cechy rodzaju Accipiter. Rdzawy spod ciala wyklucza jastrzebia a takze drobna budowa glowy, cienkie skoki i mały dziób wyklucza jastrzębia - Accipiter gentilis. Wchodz? wiec w gre dwa gatunki europejskich krogulców. Jednolity wierzch ogona pozbawiony pasków wskazuje raczej na krotkonogiego, ale gdy spojrzymy na głowe ptaka na zdjeciu w oczy rzuca sie jasna teczowka i rudy policzek co wskazuje na krogulca zwyczajnego. Rowniez geste prazkowanie podbrzusza charakteryzuje ten gatunek i odroznia od krogulca krotkonogiego.

2. szata - ad
Jednolite ubarwienie wierzchu ciała (pkryw , bez łuskowania o grafitowoszarej barwie,) to cecha ptaków ad. Podobnie ubarwienie głowy szare z niewyraĽn? brwi? , a takze szary ogon, dziwi mnie tylko brak wyraĽnych pasków na ogonie ale może być to kwestia oswietlenia. Kolejna cecha ktora wskazuje ptaka adult a do tego jego plec jest rdzawe ubarwienie fal na spodzie ciała.

3.wiek
No coz, nie wiem jak to mozna okreslic, powiem ze ptak jest co najmniej 3 cy, bo nie widze tu sladow upierzenia juv. Ptak jest wiec w pelni dorosły.

4.pora roku
No niestety nic procz otoczenia nie mówi mi o porze roku. Więc powiem zima od X do III powiedzmy :|

5. Płeć
O czym wspominałem wczeniej o płci wiadczy rdzawa barwa ubarwienia fal na spodzie ciała. Cecha moze byc tez niewyrazna brew nad okiem, ktora u samicy jest grubsza i siega dalej na potylice. Ptak jest tez wyraznie wysmukly o drobnej budowie ciala. Nic wiecej nie powiem :|

Rey 

Wysłany: 2004-07-29, 13:16   

Cytat:

1. Z sylwetki od razu można poznać, iż to ptak jastrzębiowaty. Rdzawo br?zowy bok i policzek pozwalaj? wykluczyć nam jastrzębia i skoncentrować się na pozostałych dwóch gatunkach, a więc: krogulcu zwyczajnym i krogulcu krótkonogim. Krogulec krótkonogi ma ciemnoczerwon? tęczówkę i szary policzek czyli....co zupełnie innego niż u ptaka widocznego na zdjęciu. A więc gatunek widoczny na fotografii charakteryzuj?cy się rdzawo br?zowym bokiem ciała i takim samym kolorem policzka, bardzo jasn? tęczówk? i niebieskawym wierzchem można oznaczyć jako Krogulec Accipiter nisus
2. Wydaje mi się że to osobnik ad. Młode nie maj? takiego niebieskawego wierzchu ciała, u nich jest on raczej br?zowy przez co s? bardziej podobne do samicy.
3. Brak fachowej literatury :( Ale mylę że co najmniej 2cy, jeli nie starszy.
4. Ciężka sprawa :wink: Zima.
5. Wspomniana przeze mnie na wstępie cecha br?zowo rdzawego boku ciała i policzek tego samego koloru wskazuj? nam jednoznaczne na licznego samczyka :D

Według mnie jest to więc: Krogulec Accipiter nisus ad. samczyk sfotografowany w zimie

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-29, 13:20   

Cytat:
1 Krogulec (Accipiter nisus)
2 ad
3 od 3cy w góre
4 zima
5 samiec

ad 1. no z takiej fotki to pomylenie tego drapola z jakims orłem, błotniakiem, sępem czy myszołowem nie jest raczej mozliwa. Mozna więc zostaj?: Krogulec, Jastrz?b, Krogulec krótkonogi... a więc... Krogulec krótkonogi - odpada - nie widze ciemnoczerwonych tęczówek, szarego policzka i jak sama nazwa wskazuje któtkich nóg :] . Jastrz?b - odpada- ani male ani female nie ma rudych policzków a tymbardziej boków ciała , dziób u jastrzębia jest większy od dziobu (dzioba?) krogulca , więc patrzymy na Krogulca - głowa krogulca jest mała.. a w niej oko wydaje sie duze ? - TAK , rude policzki ? - TAK , mały dziób który wydaje sie przedłuzeniem woskówki ? -TAK więc zostajemy przy :!: Krogulcu :!:
ad 2. rude policzki i bok ... niebiesko szary wierzch więc :!: ad :!:
ad 3. dorosły samiec - więc conajmniej 3 lata ma (zobacze jak wy uzasadniliscie .. to sie poducze )
ad 4. no Kessy... ekhym... ja tu widze nieg :wink: dla mnie :!: zima :!:
ad 5. dymorfizm płciowy jest u krogulców tak wyraĽny więc nie mam chyba co pisać... a zreszt? :] ... samiec ma rudy policzek i bok ...a samica ma policzek jasny , samiec jest mniejszy niz samica :] więc :!: samiec :!:

PS
Cytat:
zaczynam notować sobie minusy za brak rozwinięcia
kurcze, czuje sie jak na lekcjach w gimnazjum :wink:
Cytat:
Nie szalejcie jak mnie nie będzie (Ty Alcedo, gagatku od zagadek
ja gagatek ? a gdzie tam :oops: :wink: :]

no skonczyłem pisac - teraz sobie wasze prace poczytam ... w sumie nie było tak tego duzo :wink: [/hide]

edit: pani profesor :P
Uwaga za nieukrycie odpowiedzi :evil: :twisted:

[ Dodano: 2004-07-29, 15:26 ]
o kurcze ... z tej instrukcji zebym pracował nad szat? graficzn? na smierc zapomniałem o "hajdach" :/ ... Pani Profesor :wink: prosze nie wzywac rodziców. O "hajdach" więcej juz nie zapomne. Uwaga będzie w dzienniczku.. ale prosze nie wzywac rodziców :wink:

Batman 

Wysłany: 2004-07-29, 16:42   

Cytat:
1. Krogulec Accipiter nissus
2. addult
3. po 2cy (3cy)
4. zima
5. male

Teraz mam wreszcie czas żeby uzasadnić swój typ 8)
Dlaczego krogulec?: Barwa piór, nóg, dzioba i oko s? charakterystyczne, kształt też accipiterowaty, zwłaszcza ta smukła głowa i jasny polik. Pióra na piersi w poziome pasy jak to nazywam, s? dla mnie szczególnie charakterystyczne dla tego gatunku. No i biały kuper.

ad.2.: Doć jednolite ubarwienie piór zarówno grzbietu, jak i piersiówki, zaraz, przecież kolor nóg, tęczówki i dzioba pięknie to pokazuje.

ad.3.: zewn. pokrywy skrzydeł wykazuj? brak ladów pierzenia, tak samo pier. Nie widze też rdzawych obwódek piór - charakterystycznych dla młodych ptaków.

ad.4.: że to zima to chyba widać (gdyby otoczenie było pozbawione niegu, to miałbym trudnoci).

ad.5.: niebieskoszary z wierzchu i wiecej rdzawego na bokach, a poza tym jak patrze w Jonssona, to widze różnicę w ubarwieniu dzioba między samcem a samic?: samiec ma szary u nasady a samica żółty.

A ten ptaszek - ofiara, to modraszka Parus caeruleus? Tak mi wygl?da.

Więc jest to Krogulec Accipiter nissus ad.; male; 3cy zima

[ Dodano: 2004-07-29, 16:45 ]
A'propos wczeniejszych moich odp., jakże sk?pszych od tej: nie udzielam tak bogatych opisów, jak nie mam czasu na ługie rozpisywanie się. Przecież ja nie mam kompa w domu, tylko w biurze, więc proszę o wyrozumiałoć :?

TatRa 

Wysłany: 2004-07-30, 12:45   

Cytat:
no to ja też krótko bo z pracy:
krogulec Accipiter nisus samiec ad a pora roku to zima :]

Uzasadnienie:
sylwetka jastrzęboiwata, długi ogon, patykowate nogi relatywien grube, relatywnie duże oko (w odrużnieniu od jastrzębia) albo jak kto woli mała głowa, br?z na policzkach i sppodzie ciała - to wychodzi że jest to krogulec;
kolor wierzchu ciała szary więc samiec;
gęste pro?zkowanie piersi spodu ciała - ptak dorosłu ad (w jakim wieku to nie wiem :| );
pora roku zima :-D chyba że jest to fotka gdzie z turcji gdize s? takie białe skały albo sól znad Morza Martwego ( :P )

Żeby wszystkie drapole tak pięknie pozowały to szkółke trzeba be zwin?ć :D
Żartuję nie wiem przeciez jak rozpoznać wiek tego krogulca :oops:

Kamikazi 

Wysłany: 2004-08-08, 21:26   

Cytat:
1. Krogulec Accipiter nisus ad.
2. Szata spocz.
3. Rok życia... :/
4. Wnioskuję tylko po niegu - zima
5. Tego jestem pewna co stwierdzam po rdzawych bokach - samiec[/hide]

[ Dodano: 2004-08-08, 21:28 ]
[hide]No dobrze. Na przyszłoć bardziej się postaram :]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-08-10, 07:51   Zdjęcie 3

Cytat:
1.Krogulec Accipiter nisus Sparrowhawk - długi ogon, patykowate nogi, mała głowa i dziób; linia dzioba w stosunku do głowy "krogulcowa"; plus poniższe cytaty - pasuje krogulaszek

2.ssp. - nie wiem, pewnie nasz

3.szata - dorosła - patrz niżej punkt 6.

4.min.3cy - cyt.Mebs: "dojrzewa płciowo już w wieku 10 miesięcy, gdy jeszcze nosi szatę młodocian?". Rozumiem, że 10 miesi?c życia to juz 2cy; zadany krogulec ma szatę dorosł?, wiec wychodzi min.3cy. dobrze kombinuję ? :? :idea: :?:

5.pora roku - hmm.no widać, że zima :razz:

6.płeć - dorosły samiec (cyt.J.:"Samiec ad.jest niebieskoszary z wierzchu i w zmiennym stopniu rdzawopomarańczowy na policzkach i bokach" - tak, tak, tak)

7.uwagi - ogon tak ustawion że pr?żków nie widać.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-08-10, 20:30   

Cytat:
1. Krogulec (Accipiter nisus)
Mały smukły, pr?żkowany spód ciała, mały dziób, chude nogi, długie palce, kolory krogulcowe, krótkie spodenki itd.

2. dorosły
Niebieskoszary wierzch ciała, rdzawoczerwony pr?żkowany spód.

3. rok życia:co najmniej drugi
Ładnie wybarwiony :lol: przepierzony

4. zima jest, na zdjęciu widać
nieg i te sprawy :wink:

5. chłopczyk
male > czerwone kolory, ciemny :P (chłopczyk chłopczyka pozna) :] [/hide]

[size=9]Ty już wiesz co Winerku :]

Michał J. R. 

Wysłany: 2004-08-12, 08:34   

Z lekkim opóĽnieniem
Cytat:
1. Krogulec Accipiter nissus ( długi nogi wskazuja iz jest to Accnis gdyz Accbre rzadziej dostępny miałby krótszy skok, janiejsze skrzydła z ciemniejszymi końcami. Jełi chodzi o inne róznice to tak jak z koniem (jaki jest każdy widzi). pzry takiej obserwacji jak na zdjęciu przy okrelaniu pzrynaleznoci gatunkowej.
2 i 5. szata ad - stalowo siwy grzbiet i skrzydła, pięknie wybarwiony samiec
3. rok życia tekolorki wadcz? o samcu w pełni sił witalnych czyli co namniej 3 rok życia (tak domniemuję, gdyz lepiej znam się na rołinach i łatwiej jest mi ocenić wiek drzewa).
4. Pora roku chyba zima (snieg u nas bywa od paĽdziernika(w górach) do czerwca (w górach, choc zazwyczaj koniec listopada do kończa marca. Stawiałbym jednak na rodek czyli zdjęcie robione było w zimie. Ta paskuda jest bardzo ostrozna i tylko w stanie wygłodzenia pozwala obserwatorowi na bliższy kontakt.

Uch!!!!

Cezaryk 

Wysłany: 2004-08-12, 12:23   

Cytat:
mysle ze jest to:

krogulec-Accipiter nisus

juv- glownie chodzi o biala brewke i nieregularne prazkowanie

1 rok -domysl:-)

zima :-)

samiec- pomaranczowa piers, samica jest popielata ima dluzsza biala brew

przepraszam za notoryczne spioznienia wynika to z napietego harmonogramu życia:-)

Wereszcz 

Wysłany: 2004-08-12, 20:26   

Cytat:
1.Krogulec- Accipiter nisus( wskazuje na to charakterystyczna sylwetka z długim ogonem, oraz pr?żkowanie na bżuchu, które jest wyrażnie poprzeczne, co wyklucza jastrzębia)
2.szata-brak literatury, ale po warunkach atmosferycznych wnoszę że zima :D
3.nie mam zielonego pojęcia
4.zima :D
5.samica(brak rdzawego koloru w okolicach bżucha i na zakończeniach piór, więc nie jest to samiec)

Anem 

Wysłany: 2004-08-22, 11:46   

Cytat:
1. Gatunek

Oczywicie jest to Krogulec (Accipiter nisus). Przemawia za tym:
    - ogólny wygl?d - wskazuj?cy wyraĽnie na którego z accipiterów
    - długi ogon
    - krótkie skrzydła - w pozycji siedz?cej sięgaj?ce tylko do połowy ogona
    - żółta tęczówka
    komentarz napisał/a:
    Wszystkie powyższe cechy pasuj? także do jastrzębia i gdy nie ma skali porównawczej i zdjęcie jest wykonane z dziwnej perspektywy, to mog? one nie pomóc w rozpoznaniu czy to nisus, czy gentilis. W naszym przypadku, kiedy zdjęcie ukazuje całego ptaka i kiedy widać, że jest on mały i smukły, nie ma chyba żadnych w?tpliwoci nawet kiedy nie bierzemy pod uwagę ostatniej decyduj?cej cechy wymienionej poniżej

- rdzawe pr?żkowanie na piersi - to cecha najważniejsza. Wskazuje także na płeć ptaka, ale pozwala jednoznacznie wykluczyć Jastrzębia, który nigdy nie ma rdzawej piersi.

2. Szata

Osobnik na zdjęciu jest ptakiem w szacie dorosłej.

komentarz napisał/a:
Oznaczanie szaty zacz?ć należy od tego, że w przypadku krogulca wyróżniamy je tylko dwie, więc ptak może być b?dĽ osobnikiem juvenalnym b?dĽ dorosłym. Bardzo rzadko spotykane s? osobniki porednie - szare z wierzchu ale z pozostałociami juvenalnych br?zowych piór.

o szacie dorosłej wiadczy:
    - jednolicie ciemno szary wierzch ciała - osobnik juvenalny byłby bardziej br?zowy
    - pierwszorzędówki ciemniejsze niż reszta piór wierzchniej częci ciała - u osobników juvenalnych jest odwrotnie
    - regularne pr?żkowanie spodniej częci ciała
    - kark jednolitego ciemnego koloru - u osobników juvenalnych jest bardziej psty

3. Rok życia

Ponieważ powiedziałem wczesniej, że jest to osobnik w pełni dorosły, to musi być co najmniej w jesieni 2cy. W tle lezy nieg, więc oznaczenie wieku na jesień 2cy albo starszy jest dopuszczalne. Gdyby w tle było zielono, to trzeba by było się zastanowić, czy nie byłby to co najmniej 3cy. ;)

4. Pora roku

Może zima. :P

5. Płeć

Osobnik na zdjęciu to samiec. Wskazuj? na to:
    - szaroć wierzchniej częci ciał wpadaj?ca raczej w niebieski - u samic kolor wpada raczej w br?z
    - rudy kolor pr?żkowania całej spodniej strony tułowia - u samic nawet jeli występuje rdzawy kolor, to jest ok zwykle ograniczony jedynie do szyi, policzków i pokryw usznych.
    komentarz napisał/a:
    Spotykane s? samice, które s? rdzawe na całej piersi, przez co zdaj? się bardziej podobne do samców. Jest jo jednak rzadkie.

- niemal zanikła biała brew - u samic jest bardziej wyraĽna

Ostateczne oznaczenie brzmi natępuj?co:

Krogulec (Accipiter nisus), ad.; samiec, 2cy albo starszy, zima.

J_MASTER 

Wysłany: 2004-08-28, 17:50   

Cytat:
Samiec krogulca - w upierzeniu ptaka doroslego w 2 lubu pozniejszym kalendarzowym roku zycia

Edited by Anem - nieukryta odpowiedĽ

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-09-27, 01:13   

Cytat:
Co da się tu oznaczyć, czyli jakie zadanie stoi przed wami.
1. gatunek
krogulec (Accipiter nisus) żółtawa tęczówka, od jastrzębia w tym ujęciu łatwo go odróżnić po wysoko ogołoconych z piór "patysiowatych" nogach. Poza tym jastrz?b miałby pr?żki w kolorze ciemnym niż br?zowym.
2. szata
ptak dorosły,
3. rok życia
> 2
4. pora roku
pewnie zima ;)
5. płeć.
ciemnoszary kolor wierzchniej czeci ciała + pomarańczowaty policzek
podpowiada iż to samiec.
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi