PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie 1 - pustułka, ad m
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-12, 21:23   

kessy napisał/a:
[...]Nasz kochany Krotom odpowie jutro wieczorem, poczekamy na niego :]

echh warto sie bylo spóĽnić żeby przeczytać co takiego :]
no to jedziem:
1 gatunek
- pustułka (Falco tinunnculus) sokola sylwetka, ciapki na ceglastym wierzchu skrzydeł, brak "pustułeczkowego" szarego pasa na skrzydłach
2 podgatunek
- brak danych
3 szata (juv.; imm.; subad.; ad.)
- adultus - ptak całkowicie wybarwiony
4 rok życia (1cy; 2cy; 3cy itd.)
- brak danych które może to być "pióro" na pewno >1 rok życia jednak nie jest to ptak stary gdyż u takich czarne plamki z "płaszcza" redukuj? się do w?skich kresek stosinowych (matko boska... cokolwiek to znaczy)
5 pora roku
- pewnie lato
6 płeć
- samiec - metaliczno-szara głowa (z w?sem) i ogon
7 uwagi
- czy skrajne lotki zawsze s? krótsze czy to wynik końca pierzenia, i czy reguł? jest że pustułki jako jedyne w locie maj? rozpostarty ogon
to jak :roll: pierwsze "koło" mam do "przodu" :?:
chodz? słuchy po Kujawko-Pomorskim, że Anem kosmicznie zawyżył poziom swoj? odpowiedzi? :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-07-13, 10:16   

qrde bardzo niemiało pierwszy post w AKa obiecuje, ze jak obacze jak to wyglada to bede sie bardziej staral.
To tak tam sobie leci musi Pustułka (Falco tinnunculus), ptak z rodziny sokołowatych. Płeć to samiec bo ma siwy łeb i ogon :wink: wieku to się nie odwaze okreslic ale w nawiasie napisze ze mi sie widzi (dorosły ptak). Chyba tyle
a i dzięki za przyjęcie mnie do tej AKa demii :wink:

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-13, 21:05   

1. pustułka Falco tinnunculus, można j? pomylić z pustułeczk?, jednakże ptak na zdjęciu ma nakrapiany grzbiet, którego nie posiada pustułeczka
2. Niestety nie mam na podstawie czego go oznaczyć, ale przypuszczam, że jest to podgatunek nominatywny F.t.tinnunculus, lecz najpewniej byłoby powiedzieć, że jest to Falco tinnunculus ssp.
3. ad.
4. niestety nie mam pojęcia
5. jw. nie mam na podstawie czego tego okrelić
6. , ma ranatow? głowę oraz ogon, co odróżnia go od samicy, która ma głowe i ogon br?zowe
7. brak

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-14, 00:01   

Kochani :] Muszę wam powiedzieć, że jestecie wspaniali :]
Pierwsze zadanie wszyscy rozwi?zali prawidłowo, a zajęło nam to tylko 6 dni! Osób w Akademii jest 14, więc to dużo lepszy wynik niż w zagadkach :mrgreen: Póki co pomysł czekania na wszystkich "studentów" się sprawdził.

Jak to Krotom powiedział, "koło" zaliczyli wszyscy. Jednak niektórzy musz? jeszcze popracować nad opisami, szczególnie: Alcedo, Batman, Szybszy, Michal J.R. i Cezaryk.

Na wyróżnienie natomiast zasługuj? Tetrao, Kaisaka i Anem, który ponadto ubrał swoj? odpowiedĽ w tak piękna grafikę że szczęka mi opadła na 2 minuty na podłogę :mrgreen:

< tu muszę zakończyć chwilowo - pisanie tego posta przerwała mi orlica ;) dokończę jutro przed wyjazdem! >

[i] Winer [i]

Szybszy 

Wysłany: 2004-07-14, 08:21   

ufff 8)

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-14, 08:41   

Alcedo popracuje nad opisami popracuje.... bo nie czytał jak sie odpowiada tylko odrazu pisał :evil: troch zpsułem :] .. ale naprawie to nastepnym razem :)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-14, 17:30   

Dokończenie.

Naprawdę, do opisu który zaprezentował nam kolega Anem nie mogę prawie nic dodać, może poza dokładn? dat? zrobienia zdjęcia - 10 kwietnia 2004. Tak więc oznaczenie "wiosna" było doskonałe! Nie wiem czy sama oznaczyłabym wiosnę z tak? pewnoci?, :res: Anem!

Jeli chodzi o podgatunki natomiast, to generalnie w Europie występuje podgatunek nominatywny. Jako ciekawostkę dodam może, że im bardziej na południe, tym częciej brzuch jest rudy a nie kremowy. Podobnie na głowie może wystepować ruda tonacja.

Natomiast plamkowanie - zdarzaj? się czasem samice zasadniczo bez pr?żków, które zachowuj? się tylko w?skie na dużych pokrywach. Jeli dodać do tego, że samiczki mog? mieć szaraw? głowę i ogon oraz szary kuper... Trzeba zachować ostrożnoć ;)

No, to pierwsza tura poszła. Mamy piękne przykłady jakie analizy można napisać :] Bardzo dziękuję za udział w "ćwiczeniach", zapraszamy do następnego...

[i] Winer [i]

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-15, 07:31   

zgodnie z ustaleniami poodkrywałem wszystkie odpowiedzi :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi