PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: kessy
2006-03-12, 13:56
Wykład 6
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-03-12, 13:56   Wykład 6

Zanim przeczytasz

Długo, długo myślam czy umieszczać ten wykład czy nie. Dałam go do sprawdzenia i nie otrzymał zbyt przychylnej recenzji. Bez wgłębiania się w szczegóły powiem tylko, że "nie nakłamałam" i "przynajmniej w większości się zgadza", żebyście nie myśleli że podaję wam coś co nie zgadza się z rzeczywistością. Zdjęcia do pierwszego rysunku są średnio dobrze dobrane.

Zdecydowałam się mimo wszystko, gdyż pytania o rozpoznawanie tych dwóch gatunków (szczególnie w locie) pojawiały się często, a ostatnio wysypały się zdjęcia z prośbą o oznaczenie. Ponadto na progu już stoi fala migracji, więc spotkań takich będzie pewnie coraz więcej. Mam nadzieję, że to pomoże wam chociaż trochę w tej kwestii.

Czytając więc poniższe treści miejcie w pamięci to, co napisałam w tym miejscu.

Krogulec i jastrząb - rozróżnianie w terenie

Rozróżnianie obu gatunków w locie.

Po sylwetce.
W locie krogulec szybciej i jakby lżej uderza skrzydłami. Jest mniejszy i smuklejszy ("najszerszy" w górnej części piersi, jastrząb w dolnej). Skrzydła są porównywalnie szersze i krótsze u krogulca, u którego gdy szybuje na całkowicie rozpostartych skrzydłach dłoń wydaje sie jednakowo szeroka jak reszta skrzydła. U jastrzębia jest zauważalnie węższa. Palczaste lotki wydają się odstawać w najwęższym miejscu skrzydła od reszty pierwszorzędówek, a najszersza częć skrzydła przypada wyraźnie na +/- środek drugorzędówek. Tylny brzeg skrzydła krogulca układa się wtedy na kształt litery "S", u jastrzębia jest tylko "brzuszek" i palce. U krogulca ogon jest "dłuższy" i z ostrymi kątami. Czasem w locie ślizgowym widziany od spodu sprawia wrażenie równo uciętego - u jastrzębia jest raczej zaokrąglony. Ważną cechą (nie ujętą na rysunku poniżej) jest fakt, iż jastrząb ma szeroką nasadę ogona. Ponadto, głowa krogulca jest mniejsza, a szyja krótsza, przez co nie wystaje tak bardzo poza linię skrzydeł.

Widząc szczegóły upierzenia.
Możemy od razu wykluczyć pomyłkę krogulca w dowolnej szacie z młodym jastrzębiem, gdyż krogulce we wszystkich szatach są prążkowane na spodzie ciała i pokrywach podskrzydłowych, a nie kreskowane jak młode jastrzebie. Rysunek na spodzie lotek jest u krogulca zawsze wyraźny - i to widać nawet z daleka jeśli widzimy spód skrzydła, u jastrzębia natomiast tylko w pierwszej szacie - dorosłe osobniki mają rysunek rozmyty. U osobników obserwowanych z większej odległości można go w ogóle nie spostrzec. Ponadto, u większości krogulców na gardle, boku głowy i górnej piersi występuje rudy odcień, ale cecha ta wymaga doskonałych warunków obserwacji oraz niejakiego opatrzenia.

Cechy "niepodręcznikowe".
Kiedyś Kejbii poprosił żebym sprecyzowała co rozumiem poprzez "krogulce mają delikatniejsze pysia". Łatwiej to przedstawić na przykładach.

Zacznijmy od widoku "twarzą w twarz".
Starałam się wybrać podobne osobniki, bo np z odróżnieniem dorosłego, wybarwionego krogulca (powiedzmy od 3 szaty w górę), a już szczególnie samczyka - problemów być nie może a w każdym razie nie powinno. Rude policzki wszystko tłumaczą. Jednak przy młodym osobniku krogulca i jastrzębiu (jeśli widzimy tylko sam łepek to również młodym) wątpliwości mogą się pojawić. Spójrzcie poniżej:

Są już podpisane. Może nienajlepszy przykład bo tu daje się rozpoznać praktycznie po upierzeniu, ale to były chyba moje najlepsze zdjęcia w takiej perspektywie. Krogulec ma malutki dziób. Woskówka wystaje jeszcze wysoko ponad i jest wąska. U jastrzębia wydaje się dużo szersza i o wiele niższa. Przed to dziób krogulca wydaje się (i jest ;) ) drobniutki. Poza tym jastrząb ma proporcjonalnie większe nozdrza (co też uwidacznia woskówkę). Porównajcie z krogulcem.

Teraz widok z profilu.
Znowu starałam się wybrać jak najbardziej podobne osobniki.

Głowa krogulca wydaje się mała, a oko w niej duże. I znowu, dziób wydaje się drobny. Praktycznie profil jest wzdłuż jednej krzywizny, prawie okrągłej. U jastrzębia dziób wydaje się "wystawać" za woskówkę (często doskonale widoczne, poszukajcie w sieci). U krogulca wygląda jak jej przedłużenie. Zajad u młodych jastrzębi jest żółty, u krogulca - przynajmniej na tych zdjęciach które mam - niebieskawy, dzięki czemu znowu dziób wydaje się mniej zaznaczony.
Popatrzcie też na inne zdjęcia. Tutaj wybrałam akurat jastrzębia "łagodnego", szczególnie tego na górze. Ale oglądając inne zobaczycie, że jastrząb wydaje się mieć w ogromnej większoci "morderczy" wyraz twarzy, jakby się ciągle wciekał ;) Krogulce mają "delikatny wyraz twarzy". Niestety ta cecha wymaga opatrzenia. Oko też wydaje się być dalej od dzioba i wygląda na małe w całej głowie. U krogulca wyraz ten może przypominać conajwyżej "skrajnie natężoną uwagę", ale nie jest taki "ciężki". Często też u jastrzębia ma się wrażenie, iż ma on ciężkie wały nadoczodołowe, co dodatkowo przyczynia się do "morderczego" wyglądu.

Literatura:
1. "The Raptors of Europe and the Middle East" Forsman D.; Helm, Londyn 2003

[i] Winer [i]

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi