PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podwójna zagadka(XVIII luty)
Autor Wiadomość
zwirek 

Wysłany: 2005-02-22, 23:08   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Kiedrzu 
Słuchacz

Wysłany: 2005-02-22, 23:21   

Niestety z przykroci? ogłaszam, że zagadka została włanie zakończona :( .

Tak więc ptakiem który ponoć, do dnia dzisiejszego zżera Prometeuszowi w?trobę Orzeł....lecz według innych żródeł był to Sęp, więc uznałem, że wszyscy ci którzy postawili na któregokolwiek z tych ptaków odpowiedzieli prawidłowo.
Na to pytanie prawidłowo odpowiedzieli:KROTOM,REY,KAROLINA,PAWELPUT,ALCEDO,CORVUS,ECHEN,MICHAŁ J.R,P.PAWLIKIEWICZ,XHARDCOREX oraz KESSY.
Dla nich jeden punkt oraz wielki :res:

Natomiast symbolem Jezusa nie jest jak innym się wydawało goł?b/ica, nie był to orzeł(trzymaj?cy w szponach węża), nie był to też Feniks, lecz był to:
PELIKAN(który swym ciałem karmi swe piskle)- obstawiony przez ECHEN i dlatego też przyznaje mu drugi punkt oraz wielki

:res: :res: :res:

A wszystkim innym serdecznie dziękuje za udział w tej zagadce i zapraszam do kolejnych :) .

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-02-23, 00:09   

Momencik :)
Proszę o uzasadnienie dlaczego nie feniks?

ródło 1: http://home.rochester.rr.com/gocek/images/christn/
Występuje zarówno feniks jak i pelikan.

ródło 2: http://www2.ida.net/graphics/shirtail/beastly.htm
Cytat:
The bird symbolism is another interesting thing Lassay discusses. A number of birds represented Christ, such as the dove, pelican, stork, crane, eagle, phoenix, swan, etc. The visions of Ezekiel and John are the basis for Christians adapting this bird for a symbol of Christ. (p. 25). The eagle is considered the conductor of souls to heaven as it is a bird of the sun as well. (p. 29).

No i co po polsku:
ródło 3: http://www.mediarodzina.c...tresc.php?id=50

:]

[i] Winer [i]

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2005-02-23, 07:31   

Momencik :)
Proszę o uzasadnienie dlaczego nie orzeł trzymaj?cy w szponach węż??

Ľródło

Cytat:
Obrazy przedstawiaj? Orła trzymaj?cego w szponach węża - symbol Chrystusa i Wniebowst?pienia.

hehehe ale się wkopał z t? zagadk? :P
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

echen 

Wysłany: 2005-02-23, 09:54   

Nie to, żebym bronił za wszelk? cenę swojego typu ale wydaje mi się, że orzeł i feniks s? zapożyczeniami z innych religii. Orzeł siedz?cy na opuncji i trzymaj?cy w swych szponach węża znany był jako ucielenienie jednego z bogów Azteków, Majów i Zapoteków; natomiast feniks odradzaj?cy się z popiołów funkcjonował w starożytnym Egipcie, Atenach i bodajże w Imperium Aleksandra Wielkiego. A pelikan chyba jest symbolem, nazwę to, czystochrzecijańskim. Chyba, że się mylę... :roll:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-02-23, 10:42   

No Echen, jeli jeszcze podeprzesz się stosown? literatur?/Ľródłami to może przyznamy Ci rację :]

[i] Winer [i]

echen 

Wysłany: 2005-02-23, 11:43   

Pewnie Cię, kessy, rozczaruję ale trochę "języka" zasięgn?łem jedynie u kolegi z pracy, który interesuje się religioznawstwem jak chyba niczym innym. A co by w tym temacie nie mówić to według mnie Ci, którzy obstawiali orła i feniksa też mieli jak najbardziej rację. Zobaczymy co na to Kiedrzu...

Justyna 

Wysłany: 2005-02-23, 14:16   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Kiedrzu 
Słuchacz

Wysłany: 2005-02-23, 19:21   

Przepięknie, se wkopałem z t? zagadeczk?, przepięknie :oops: .
Mylałem, że to pelikan jest symbolem Chrystusa.....więc przepraszam wszystkich, za moje niesłusznym rozwi?zaniem zagadki :oops: :!: :!: :!: .
Co ja teraz zrobię.....hmmmm.....Ok zrobie to tak:
Osoby które wskazały Orła lub Feniksa jako symbol Chrystusa, a mowa tu o XHARDCOREX oraz ci którzy poinformowali o mym fatalnym rozwi?zaniu a mowa tu o KESSY i o KROTOMIE otrzymuj? drugi punkcik i dla nich wielki :res: .
I jeszcze raz bardzo prze[raszam za mój karygodny bład :oops: :cry:

Cóż ja ze sob? poczne teraz......

echen 

Wysłany: 2005-02-23, 19:51   

Kiedrzu napisał/a:
Mylałem, że to pelikan jest symbolem Chrystusa

No bo jest.

Kiedrzu 
Słuchacz

Wysłany: 2005-02-23, 21:17   

ale mylałem, że jedynym symbolem chrystusa jest włanie ten pelikan :?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi