PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dla tych co nie lubi? gór...
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2005-03-04, 15:01   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

[ Dodano: 2005-03-04, 15:06 ]
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Batman 

Wysłany: 2005-03-04, 15:07   

Cytat:
albo wliczasz w ten ranking góry słowackie

To to nie - przecież podał w zagadce wyraĽnie, ze chodzi o polskie Beskidy

Anem 

Wysłany: 2005-03-04, 15:09   

Hehehe zobaczycie co to za zmyła... Nikt jeszcze nie odpowiedział poprawnie. Macie do wieczora czas.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2005-03-04, 15:39   

Anem napisał/a:
Dla tych co nie lubi? gór...

a jednak pytanie o góry.................więc czego nie kumam.............
tak podejrzę............

maciek 

Wysłany: 2005-03-04, 17:04   

Ukryta Wiadomość:

Anem 

Wysłany: 2005-03-04, 18:18   

Dobra skończę trochę wczeniej, ale mylę, że jeli chodzi o zagadki x-files to ujdzie, tym bardziej, że nie widzę już większego zainteresowania.

Zacz?ć należy od tego, co można uznać za szczyt... Za definicj? z www.wikipedia.pl:
Cytat:
Szczyt, szczyt górski - w cisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się okrelenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokoci względnej i stromych stokach. Błędne jest natomiast stosowanie pojęcia "szczyt" jako synonimu wierzchołka.

Moje rozwi?zanie jest zatem następuj?ce:

1. Diablak 1724,6 m n.p.m. co do tego nie ma w?tpliwoci.

2. Tutaj kwestia jest już bardziej skomplikowana. Po pierwsze możnaby było się zastanawiać jaki status nadać Małej Babiej Górze czyli Cylowi 1515 m n.p.m. Czy jest to drugi szczyt czy jedynie jeden z kilku wierzchołków masywu babiogórskiego taki wierzchołek jak na przykład Kępa 1521 m n.p.m., Wołowe Skałki 1617 m n.p.m. czy Sokolica 1367 m n.p.m.. różne Ľródła mówi? różnie... może dlatego, że Cyl jest zaznaczony w terenie dużo wyraĽniej niż pozostałe wierzchołki.

Drugie miejsce zatem zajmuje b?dĽ Cyl, b?dĽ Polica 1369 m n.p.m.

Bez w?tpliwoci drugiego miejsca nie może zaj?ć Pilsko 1557 m n.p.m. gdyż szczyt znajduje się już po słowackiej stronie granicy.

3. Trzecie miejsce zajmuje b?dĽ Polica, b?dĽ gdy uznamy, że Cyl jednak szczytem nie jest, na trójce plasuje się Tarnica 1346 m n.p.m. jeli uznamy, że Bieszczady to jednak Beskidy (za czym ja się opowiadam) lub jeli twierdzimy inaczej wtedy na trzecie miejsce wskakuje Lipowska 1324 m n.p.m....

Ja stawiałbym:
    1. Diablak 1724,6 m n.p.m.
    2. Mała Babia Góra 1715 m n.p.m.
    - choć z dużym znakiem zapytania jei chodzi o właciw? interpretacje tej formy geograficznej
    3. Polica 1369 m n.p.m.

Gdyby kto chciał mnie okrzyczeć albo polemizować... zostawiam temat otwarty.

Dziękuję za udział.

[ Dodano: 2005-03-04, 18:20 ]
Wysokoci podałem za map? Beskid ?l?ski, Beskid Żywiecki 1:50000; wyd. Compass; wyd III, Karków 2003.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-03-05, 10:38   

skończyłes troche wczeniej ... włanie sie zabierałem za szukanie odpowiedzi z map? :roll: ... nie dobry :P

Anem 

Wysłany: 2005-03-05, 10:46   

Sorki... :oops: następnym razem zaczekam... Czy chociaż by odgadł :?:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-03-05, 11:05   

obstawiłbym pewnie Turbacza, Tarnice i Babi? G - tak teraz zerkn?łem do mapki i tak na szybcika mi tak wyszło więc moja odpowiedĽ nie była by taka poprawna :(

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi