PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wprowadzenie punktacji we florizagadkach
Autor Wiadomość
Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-01-04, 00:50   Wprowadzenie punktacji we florizagadkach

1/ Proponuję wprowadzić punktację we florizagadkach na zasadach analogicznych z awizagadkowymi i takoż przyjmować zasady regulaminu ptasiego - tu w roślinkach.. :grin:

2/ Dlaczego - cała dyskusja o punktach, dlaczego, po co, pro i kontra za prowadzeniem punktacji, etc. - jest już przeprowadzona w stosownym temacie w awizagadkach i proponuję jej nie powtarzać tutaj. Może jedynie słowo-dwa opinii każdej z osób zainteresowanych tym wątkiem, jeśli czują potrzebę wypowiedzi. NIE UPIERAM SIĘ PRZY POMINIĘCIU WSZELKIEJ DYSKUSJI - POSTULUJĘ JEDNAK JEJ OGRANICZENIE, BY NIE POWTARZAĆ TEGO, CO BYŁO KIEDYŚ DŁUGO I NAMIĘTNIE ROZTRZĄSANE W AWI :idea:

3/ Proponuję (zamiast ankiety) - by każdy florizagadkowicz napisał tu, czy się zgadza być uwzględniany w punktacji - czy też życzy sobie być z niej wyłączony. Listę osób "nie bawiących się w te klocki" możnaby zamieścić jako temat przyklejony i "byłby z nimi spokój" :D Zaś ci rzadko/nowo grający, którzy nie "zastrzegliby sobie" wyłączenia dołaczając do zabawy - wchodziliby do punktowania "z automatu", etc. NIE UPIERAM SIĘ PRZY POWYŻSZEJ KONCEPCJI - to tylko taka myśl, jak zabezpieczyć interesy tych, co punktów nie chcą/nie lubią.

4/ Zliczania w pierwszym okresie podjął się nurq - jak rozumiem ?
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

maciek 

Wysłany: 2006-01-04, 07:27   

jestem za.

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-04, 08:39   

Kejbii napisał/a:
Proponuję wprowadzić punktację we florizagadkach

Jak najbardziej :oki:

Kejbii napisał/a:
cała dyskusja [...] jest już przeprowadzona w stosownym temacie w awizagadkach

Owszem, tylko temat jest dłuuuugi ;) Może by przytoczyć jakieś podstawowe zasady dla odświeżenia regulaminu (typu: wystawienie only 3 zagadek, minimalna długość otwarcia, jakiś stosowny nie hardkorowy czas otwarcia, 1 pkt. za pol i łac; 0,5 pkt. za jedną z nazw lub inne niespełnienie wymagań autora zagadki itp. itd.)

Kejbii napisał/a:
florizagadkowicz napisał tu, czy się zgadza być uwzględniany w punktacji - czy też życzy sobie być z niej wyłączony

Ja wiem czy to ma sens? :roll: Jak kogoś w ogóle nie kręci ten temat to sobie da do nś i po sprawie. Jak będziemy robić jakieś wyjątki to się zrobi poplątanie z pomieszaniem.

Kejbii napisał/a:
Zliczania w pierwszym okresie podjął się nurq - jak rozumiem ?

Ja woll :!: Mogę i w awi coś podliczyć czasem, czy w inszych działach jeśli tam takowe rankingi powstaną. No problemo.

Jeszcze kwestia warta poruszenia: od kiedy podliczać punkty? Bo sesnownie jest zliczać od momentu powstania rankingu, aczkolwiek co z zagadkami starszymi? Starsi forumowicze będą pokrzywdzeni. Chyba, żeby zrobić tak, że podliczyć całe archiwum florizagadkowe i ten ranking zamknąć a ten nowy jako osobny liczyć od teraz...

I kolejna sprawa. Co ile uaktualniać ranking? Bo nie wiem czy co miesiąc jest sens, tak jak w awi. Tu zagadek jest mniej i czasem są o wiele dłużej otwarte, czasem ponad miesiąc. Gonienie za spóźnialskimi nie działa tak prężnie jak w awi ;) Więc może co kwartał zliczać lub co 2 miesiące...
Chyba, żeby zliczać nie okresowo, tylko stale. Wtedy ten ranking będzie bardziej przejrzysty. I ewentualnie zamknąć po roku i robić nowy. Tak mi się to by bardziej widziało.

lotr 

Wysłany: 2006-01-04, 09:05   

W zagadki roślinkowe rzadko się bawię, ale punktacja może być ;)

Może jeszcze punktacja w entomo? :P :P

maciek 

Wysłany: 2006-01-04, 09:06   

ja bym zrezygnował z konieczności podawania obu nazw. Ważne jest rozpoznanie gatunku a nie kto jaką nazwę napisze
odpowiedzi powinny być uznawane zarówno z polską jak i łacińską nazwą, podobnie z literówkami, jakieś niewielkie nie powinny dyskwalifikować odpowiedzi bo to przecież nie test z botaniki czy egzamin ale zagadka - a więc to czy ktoś prawidłowo rozpoznał gatunek. A więc - prawidłowe rozpoznanie - 1 punkt, nieważne jaka nazwa została wpisana. Oczywiście listę zwycięzców podaje ten kto zadawał, z ewentualnym objaśnieniem.
Można również pokusić się o dywersyfikację (kolejne modne słówko od paru dni :wink: ) zagadek a więc np trudniejsze za 2-3 pkt a łatwiejsze za 1 lub 0,5 pkt
decyduje o tym zadający
ja bym optował za dynamicznymi zmianami w rankingu, uzupełnianiem na bieżąco, chyba że to za dużo roboty. Ale znów tych zagadek nie ma aż tak wiele...

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-01-04, 10:24   

jestem za.... :mrgreen:

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-04, 13:53   

maciek napisał/a:
Można również pokusić się o dywersyfikację (kolejne modne słówko od paru dni ) zagadek a więc np trudniejsze za 2-3 pkt a łatwiejsze za 1 lub 0,5 pkt

To jest całkiem zdatny pomysł. Można też to rozwinąć w ten sposób, że np. trudniejsza zagadka zaczyna się od 2 albo 3 punktów, po jakimś czasie następuje podpowiedź, po czym można zdobyć już punkt mniej. Takie stopniowanie wymusi na odpowiadającym trochę pomyślunku ;)
Ale to i ilość przyznawanych punktów (względnie połówek) leży już tylko w gestii autora zagadki. Wszakże gramy podług jego zasad przy danej roślince.

maciek napisał/a:
ja bym optował za dynamicznymi zmianami w rankingu, uzupełnianiem na bieżąco, chyba że to za dużo roboty

No tak jak pisałem, to się wydaje sensowniejsze. Jeśli nie będzie innego ochotnika i ja mam to zliczać, to nie będzie za dużo roboty. Śledzę na bieżąco odpowiedzi i zamykane zagadki, więc nie powinno mi nic umknąć.
Tylko w tym momencie przydał by się jeszcze zielony ochotnik, który by to aktualizował co i rusz. A do roślinek chyba niewielu zagląda...

maciek 

Wysłany: 2006-01-04, 13:57   

nurek napisał/a:
jeszcze zielony ochotnik

to może trzeba kogoś zazielenić?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-01-04, 14:17   

OK jestem za chociaż też rzadko pisuję w zagadkach ;)
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-01-04, 19:05   

Ejże - jest jeden zielony florysta, Wiacek :D Skoro dostał splendorr i władzę
- to może i małym obowiązeczkiem moderowania florizagadeczek obarczon by był ? :mrgreen:

:wink:

Pomysł ze stopniowaniem przez autora zagadki punktów do zgarnięcia za zagadkę - bardzo dobry.
Pomysł z korektą punktów w dół po podpowiedzi - bardzo dobry.
Pomysł z dynamiczną punktacją - bardzo dobry, skoro jest chętny do zliczania na bieżąco :D

Co do zliczenia dotychczasowych florizagadek - ja nie mam nic przeciwko temu...

Co do "niuansów" regulaminu - niech sobie koniecznie choć raz każdy zagadkowicz przeczyta regulamin awi i zastąpi ptaka - rośliną :D

Natomiast można zrobić taką hasłową listę naważniejszych definicji ilościowych i rozwiązań i je zamieścić w przyklejonym wątku, np. "Regulamin florizagadek z lotu ptaka :mrgreen: " z odesłaniem do regulaminu awi (np.: "w sprawach tu nieopisanych obowiązują rozwiązania analogiczne do określonych w regulaminie awizagadkowym"...)

Proponuję więc hasłowo:

max.3 otwarte zagadki na "zadawacza",
min.48 godzin na zgadywanie, weekendy i święta przedłużają ten czas odpowiednio,
(ten czas we florizagadkach wydłużyłbym do minimum 3 dni roboczych przy łatwych, a 5 dni roboczych - przy trudnych - do określenia przez autora);
minimalny czas do podpowiedzi we florizagadkach z podpowiedzią - 3 dni robocze j.w.,
maksymalna ilość punktów za zagadkę - 3;
minimalna ilość punków za zagadkę - 0,5;
unieważnienie florizagadki poprzez skumulowane bojkoty ponad płowy zgadujących -
per analogiam z awi;
...

A w ogóle - może pusćmy "docieranie" zasad trochę też na żywioł, niech się na bieżąco ustala niuanse w wątku "Komentarze do florizagadek" ?

Co do podawania nazwy - też nie jestem ortodoksyjny co do literówek, jednak upierałbym się przy obowiązku podania jakiejś łaciny - czy to najnowszej, czy takiej, jaką tam kto ma w książeczkach. Polska nazwa mogłaby natomiast byc nawet dowcipasem, jak to się ostatnio dzieje w awi i jest wesoło (sławny "myszowół"):idea:

[ Dodano: 2006-01-04, 19:08 ]
Aha - proponuję, by w gestii autora było, czy przyznawać określoną, mniejszą ilość punktów (0,5 do 1) - za rodzaj - w konkretnej zagadce.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-04, 20:03   

Kejbii napisał/a:
upierałbym się przy obowiązku podania jakiejś łaciny

Też mi się wydaje, że łacina powinna być niezbędnym minimum.

No więc chyba wszystko gra, nie ma żadnych veto ani rozdzierania koszuli ;) To trza nam czekać na jakiś odzew władzy, poświęcenie któregoś z eskadry zielonych beretów i jedziemy z tym koksem!

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-01-04, 20:25   

Ja zaniedługo wystawię moja pierwszą punktowaną florizagadkę :D

maciek 

Wysłany: 2006-01-04, 20:35   

nurek napisał/a:
eż mi się wydaje, że łacina powinna być niezbędnym minimum.

a ja nie
jak ktoś zgadnie to zgadnie, szukanie ewentualnej nazwy łacińskiej to już po prostu strata czasu (jeśli kotś nie zna) ja najczęściej pamiętam niestety łacinę, z polskim gorzej :oops: i pewnie na odwrót.
Jeśli napiszę że to jest rumianek pospolity, to co za róznica jak on po łacinie przecież zgadłem o co chodzi. Jeśli napiszę tylko Matricaria chamomilla to też powinno być uznane. Pisanie dwóch nazw to sztuka dla sztuki...

Ale może w gestii zadających pozostawmy to czy będzą potrzebne obie nazwy czy wystarczy jedna

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-01-04, 20:37   

maciek napisał/a:
Ale może w gestii zadających pozostawmy to czy będzą potrzebne obie nazwy czy wystarczy jedna

a tak to proszszsz :razz:

Marko 

Wysłany: 2006-01-04, 20:38   

Ogólnie rzecz ujmując, można pobawić się w punktowanie zagadek. Nie mam nic przeciwko.

Odpowiedz do tematu