PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Konwersacja, edukacja i polemika
Autor Wiadomość
Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-05-07, 10:12   

Ad zagadka fora "Apoloniusz":

For napisali:

Cytat:
a teraz coś dla Kejbiego (w zapytaniu czym się rozni od innych żywców) :
Otóż charakterystyczną cechą gatunkową tej roślinki jest występowanie w nasadzie liści bulwek.

A to Dziad !! Tym mi miałeś wesoły Koleżko powiedzieć, jak z listków zgagatkowych dojść do bulbifery; po cebulkach to każdy głupi ... :-P
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

jahod 
nosicielka Malinki

Wysłany: 2007-05-07, 10:18   

Przeca widać, że nie są tak charakterystyczie ułożone po 3 jak u pozostałych :>

A a'propos cebulek - to sa bardzo dobre do kanapeczki z masełkiem :twisted:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-05-07, 10:50   

jahod napisał/a:
sa bardzo dobre do kanapeczki z masełkiem

smakują zresztą jak kalarepka mniam mniam :]

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-05-07, 10:58   

jahod napisał/a:
Przeca widać, że nie są tak charakterystyczie ułożone po 3 jak u pozostałych

I o to mi chodziło, dzięki !

PS. A co Ty, adwokatka Fora - sam tego nike potrafi napisać ? :>
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-05-31, 10:21   

to ja jeszcze raz się spytam:

Cytat:
urdzik Soldanella, ale muszę zwrócić uwagę - bez pokazanych liści osobnik z 3 kwiatami w kwiatostanie jest nie do zidentyfikowania co do gatunku tak bez wątpliwości; w Polsce w Tatrach rosna 3 gatunki; moze być to zarówno u. górski S. montana (na co stawiam) jak i u. karpacki S. carpatica.

moim zdaniem to wymaga wyjaśnienia, dlaczego autor zagadki wykluczył pozostałe gatunki :?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-12-14, 20:47   

w zagadce dotyczącej redstówki powojowatej, paszcza odpowiedziała poprawnie - wszak Fallopia convolvulus = Polygonum convolvulus :!:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2007-12-14, 20:53   

Yush lece naprawić :oops:

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-12-15, 00:45   

Cytat:
Fallopia convolvulus = Polygonum convolvulus

uhum, a jeszcze sie trafia nazwa Bilderdykia, na która natknałem sie kiedys w przypadku rdestówki Auberta ;) chyba chronlogicznie miedzy wymienionymi powyzej sie sytuuje

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2008-01-06, 21:34   

Oenanthe napisał/a:
to ja jeszcze raz się spytam:
urdzik Soldanella, ale muszę zwrócić uwagę - bez pokazanych liści osobnik z 3 kwiatami w kwiatostanie jest nie do zidentyfikowania co do gatunku tak bez wątpliwości; w Polsce w Tatrach rosna 3 gatunki; moze być to zarówno u. górski S. montana (na co stawiam) jak i u. karpacki S. carpatica.

moim zdaniem to wymaga wyjaśnienia, dlaczego autor zagadki wykluczył pozostałe gatunki :?

Jaki jeszcze urdzik występuje w Polsce? Ja znałem tylko te dwa i ino je zdobyłem... Dodam też, że faktycznie po kwiatach nie ma większych szans rozróżnić tych gatunków, a i nie widząc dobrze liście również ma się problemy.

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2008-01-06, 23:27   

w Tatrach bezwapiennych jest jeszcze u. węgierski S. hungarica

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-01-18, 22:19   

Obserwuję sobie z boku wojnę Ptysia z czarnuszką przy okazji pewnej zagadki i wydaje mi się celowe wprowadzenie w zagadkach zasady, żeby przy rozwiązaniu punktować (oczywiście za odpowiednio mniejszą ilość punktów) również oznaczenie tylko do rodzaju. Ale na zasadzie: oznaczenie samego rodzaju - ..... punktów, błędne oznaczenie gatunku - punktów 0. Mniej wtedy będzie strzałów.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2008-01-18, 22:37   

Pozostawił bym to dalej łasce autorów, wszak florizagadkowcy elyta jesteśwa, więc może i elyta etyki i łaskawości ? :D

pulsatilla1214 

Wysłany: 2008-01-18, 22:43   

Irku, ale to już nieraz miało zastosowanie. Ostatnio co prawda nie, ale sam rodzaj to nieraz punktowałem za pół punktu :oki:

Lasołaz 

Wysłany: 2012-08-27, 23:37   

Wiem, że odświeżam temat stary jak Stegozaur więc nie zabijajcie od razu :oops:
Ale w tytule widnieje taki piękny wyraz: "edukacja" i to do niego nawiązuje. Zagadki są super, ale ludziki takie jak ja mają niestety mniejsze szanse na prawidłową odpowiedź z racji mniejszego doświadczenia i opatrzenia. Dlatego mam taką małą propozycję / prośbę do szanownych, zacnych Botaników (tak w tym momencie się podlizuję :mrgreen: ): wrzucajcie czasem garstkę info na temat m in cech rozpoznawczych rodzajów, albo co lepsze na co zwracać uwagę, gdy mamy podejrzenie jakiegoś rodzaju. Wiem, że spora liczba ludzi zagląda na to Forum w poszukiwaniu informacji, ale czasem odszukanie jej jest trudne. Dodatkowo, jeśli znalazłyby się wiadomości jak odróżnić dajmy na to Ranunculaceae od Rosaceae w formie przekazu z doświadczenia innego rośliniarza to będą one atrakcyjniejsze od książkowych schematów. I oznaczanie dla laików byłoby prostsze, bo łatwiej dojść do gatunku drogą eliminacji cech nie pasujących, niż szukać w książkach cech pasujących i dopasowywać jak największą ich liczbę. Ostatecznie polećcie czasem jakąś knigę botaniczną. Bo wkoło same tylko ptactwo.
PS. wiem, że dużo nabazgrałem ale proszę przeczytajcie ;)
Pozdrawiam!

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2012-08-28, 00:17   

Ja bym się określił mianem laika i 90% roślin (odejmując trawy, turzyce, mchy i inne straszne rodzaje z grupy marchewko-podobnych) oznaczam po zdjęciach w różnego rodzaju atlasach. Rzadko kiedy zabieram się za owocostan lub owoce, ale wierzę, że i do tego da się gdzieś znaleźć jakiś atlas. A jak ktoś nie ma talentu do zdjęć, to pozostaje mu postępowanie w identyfikacji zgodnie z kluczem. Jest też coś takiego jak Flora Ojczysta, program z na prawdę sporą liczbą gatunków poopisywanych zgodnie z kluczem. Można tam poszukiwać po kolorze kwiatów, ulistnieniu, owłosieniu, budowie owocostanów i wielu innych cechach. Bardzo polecam, szczególnie osobom, które w ogóle się nie znają na roślinach. No i oczywiście jest tam mnóstwo zdjęć: kwiatów, pokroju, liści, łodygi, często owocostanów i owoców.

Każdy musi sobie znaleźć odpowiedni dla niego sposób. Rośliny to nie ptaki, nie uciekną jak podejdziesz. Możesz się przyjrzeć, obfotografować do woli, a i często wziąć ze sobą do identyfikacji. Takie rzadkie i chronione gatunki to jakoś tak często sobą sugerują, że lepiej ich nie urywać.

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

Odpowiedz do tematu