PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze do zagadek
Autor Wiadomość
sabotek 

Wysłany: 2009-02-09, 11:56   

Kejbii napisał/a:
NO dobra, nie będę taki zły - niech się inni wypowiedzą, czy Ci punkt dać...

to ja sie wypowiem, zeby dac
jezeli autor wymaga podwojnej nazwy, a ktos pisze glupkowate odpowiedzi (Tobie Kejbiczku tez sie to zdarzylo :-P ) to nie to samo, co podanie linka do poprawnej odpowiedzi (pytania ) no!

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-02-22, 11:56   

Apropos zagadki z żurawiną - IrkuM, rodzaj Oxycoccus bywał przez różnych autorów włączany do rodzaju Vaccinium i potem z niego wyłączany. Zaś nazwa formalnie obowiązująca obecnie w Polsce (za Mirek et consortes) to Oxycoccus palustris (a nie Vaccinium oxycoccos). To w sumie mało istotny szczegół, wracam do tego tylko dlatego, że zamykając zagadkę podkreśliłeś nieaktualność nazwy, która teoretycznie obowiązuje. Pozdrawiam,

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2009-02-22, 12:02   

Jeżeli chodzi o nazwy roślin to opieram się na "Lucku" z 2007r. Listy Krytycznej niestety nie mam.

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-02-22, 12:20   

W porządku, żyjemy w wolnym kraju i można stosować nazwy z Rutowskiego. Tylko nie pisałbym wtedy o "nazwie obowiązującej" bo, jak obaj wiemy, jest to kwestia uznaniowa i efemeryczna ;-)

Swoją drogą szkoda, że nowa "checklist" nie jest dostępne w necie (w przeciwieństwie do starej )

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2009-02-22, 12:24   

W sumie to się z Tobą zgadzam, więc sypię ueb popiołem i na przyszłość się zastosuję ;)

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-02-22, 12:29   

Mirku, ojej, aż tak, to nie ;)

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-02-22, 12:37   

IrekM.
Cytat:
Synonimem jest również A. silvester a nie sylvestris ale tradycyjnie czepiał się nie będę.

Nie do końca, forma A. sylvestris jest częściej używana od A. silvester, a obie podał ten sam dzielny botanik Czech, niejaki Kosteletzky, co to z pilznerem w XIX wieku zawędrował może i właśnie w Jizerské hory... ;) Tych nazw w historii gatunek miał jeszcze kilka, łącznie z przyporządkowaniem do rodzaju Spiraea (tawuła) przez samego Linneusza :mrgreen:

Aruncus to jaki właściwie rodzaj w tym wypadku..? O ile pamiętam sylvestris kompletnie nic nie mówi o rodzaju, w przeciwieństwie do silvester (wskazuje na męski), no ale z łaciny to miałem dostateczny plus :-P ;)

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-03-02, 13:06   

pulsatilla1214 napisał/a:
Aruncus to jaki właściwie rodzaj w tym wypadku..?

męski. Słowo to znaczy "kozia broda". Stara nazwa - wg Rejewskiego już Pliniusz Starszy użył jej w odniesieniu do parzydła. Inna, przedlinneuszowska nazwa historyczna to barba caprae ;-)

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-03-02, 19:55   

ooo :res: :oki: Czyli kolejna kozia nazwa, po łąkach z... kozibrodem śmiga Capreolus, na balkonie kwitnie Astrophytum capricorne, wiosenną nocą terkocze Caprimulgus, misiek2m szuka dąbrowskich... koziorogów, do borów chrobotkowych trzeba udać się na Kozi Róg, a do Białej Przemszy niżej wpada Kozi Bród... :roll:

Chyba dla naszych przodków koza miała wielkie znaczenie, skoro wszystko z nią kojarzyli... :tup: istna Alma Mater :lol:

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-04-07, 11:02   

Proszę o dopisanie P.Kloska do listy laureatów w "Zagadce na czasie". Oczywiście jak inni zdobywa 1 punkt. Przepraszam za mój błąd :) . Zapewne przepisując listę z sieci przeoczyłem, bo później z nią sprawdzałem i było w porządku.... :?

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2009-06-07, 03:27   

apropos zagadki pulsatka pt. Pośród brązów, beży; o zielonej wieży
- pokrój kępy, kolor liści i ich nasad - jednoznacznie wskazują, że o C. appropinquata nie może być mowy...

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2009-11-19, 12:27   

http://forum.przyroda.org...1990.htm#329049
Dziękuję Kejbii za uwzględnienie. :evil: Chciałbym swoje 2 punty, bo będę gryzł. :twisted:

edit: Kejbii
zmoderowane
_Sorrka, poprawiłem "the score", oczywistą oczywistością, że zyskujesh z tej zgagatki 2 punkciory :D _

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

pulsatilla1214 

Wysłany: 2009-12-15, 18:31   

Uzupełniając zamknięte "suwalskie fajności XIV" Rojsta - prawidłowa odpowiedź na zagadkę w zagadce ( :haha: :lol: :jupi: ) brzmi:

amfiprion okoniowy Amphiprion ocellaris o imieniu Nemo (=błazenek), z "prawie" morskiego akwarium :>

Laurowe wieńce za poprawne odpowiedzi oraz odpuszczenie grzechów rogatkowych uzyskują:

-Rojst

-pehh

-nurek

Gratulacje :res: :mrgreen:

;)

JózefK 

Wysłany: 2010-05-06, 15:53   

Moderatorzy - zamknijcie wreszcie zagadkę pt.: "Żółta roślina". Nietrudno się domyślić, że autor jest Holendrem pochodzenia polskiego i ma pewne problemy językowe. Dlatego nie do końca zrozumiał zasady w zagadkach i nie podał komu należą się punkty. Autor już zagadkę zakończył, a komu należą się punkty może dopisać moderator.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-05-09, 17:10   

pomimo że nie pełnię wymaganej funkcji :P to życzenie spełniłem :oki:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Odpowiedz do tematu