PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe dokarmianie ptaków
Autor Wiadomość
mender 

Wysłany: 2003-10-31, 10:47   Zimowe dokarmianie ptaków

Chciałbym poruszyc kwestie dokarmiania ptakow a w szczegolnosci kuropatw. Jak wiadomo dokarmianiem kuropatw zajmuja się kola mysliwskie. W mojej okolicy tez tak jest. Niestety chodzac zima po polach i lasach zagladam czesto do podsypow i co widze... nic! Z moich obserwacji wynika ze mysliwi wysypuja ziarno dla kuropatw jedynie w chwili, gdy stawiaja podsypy i uwazaja, ze jest ok. W srodku zimy okazauje sie, ze ziarno jest już dawno zjedzone (niekoniecznie przez kuropatwy, ale bardzo czesto przez ptaki wroblowe). Niestety nie zaobserwowalem, aby mysliwi z moich okolic jezdzili i dosypywali ziarno. Wlasciwie nie zarzucam mysliwym, ze zle dokarmiaja ptaki, bo przeciez rownie dobrze mogliby tego w ogole nie robic a strzelaliby tyle samo. Interesuje mnie kwestia szkod, jakie sa spowodowane takim dokarmianem. Cytuje „Poradnik ochrony ptakow” Jablonskiego, Kucinskiej i Luniaka: „Raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywac, nawet kilkugodzinny brak karmy w karmniku moze spowodowac smierc ptakow...”, „...lepiej w ogole nie dokarmiac, niż robic to zle”. Wiem, ze autor miał na mysli na pewno sikory. Czy to stwierdzenie dotyczy także kuropatw? Moze ktos zaobserwowal cos ciekawego?

Mirek 

Wysłany: 2003-11-04, 16:34   

To dobry i wkrótce bedzie aktualny temat. Budki dla kuropatw stawine przez mysliwych s? w złych miejscach, tzn. najczęciej stoja na otwartym terenie. Stwarza to poważne zagrożenie ze strony ptaków drapieżnych, głównie gołębiarza, który może mieć darmowy łatwy do pozyskania posiłek. Potek okazuje się, że drapieżniki to takie dranie. Jeli jacy myliwi czytaja to forum, to może zastanowi? się nad tym jak pomagac ptakom. Przecież każde zwierzę szuka posiłku tam, gdzie jest łatwy do znalezienia. A gdzie niby to zwieje stadko kuropatw przed drapieżnikiem z otwartego pola? Gdyby były krzaki, to miałyby szansę a tak to tylko moga być karm? dla w.wspomnianych.

Rey 

Wysłany: 2003-11-04, 16:54   

Nic nie pobije tego co ja widziałem w ostatnie wakacje. Nie zgadniecie gdzie była umiejscowiona budka dla kuropatw. Otóż umieszczona ona była w.......rodku Puszczy Augustowskiej i to w ogromniej odległoci od pól i terenów otwartych :D . I przepraszam bardzo jakie kuropatwy dostanę się do rodka puszczy :? ?

pzc 

Wysłany: 2003-11-04, 22:15   

Z budkami dla kuropatw jest tez niestety tak ze generalna wiekszosc stoi w maksymalnej odleglosci 50 m od drogi, najczesciej 10-15m. No bo latwo wylezc z auta i podsypac raz dwa - a i nie trzeba targac daleko budki od przyczepy. A ze samochod kileruje lepiej niz niejeden mysliwy wiemy nie od dzis.
Uwazam ze i to powinno zostac zmienione i budki przeteleportowane powiny zostac zdala od drog asfaltowych

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2003-11-05, 07:55   

Tę budkę w rodku Puszczy to pewnie ustawili dla głuszca lub jarz?bka, w końcu to też kury. :wink:

Rey 

Wysłany: 2003-11-05, 08:29   

Aaa chyba że tak :wink:

Karolina 

Wysłany: 2004-01-30, 21:41   Zimowe dokarmianie ptaków

Jakie pysznoci przygotowujecie dla ptaszków w swoich karmnikach?? Ja sypię im otręby pszenne, płatki jęczmienne, sezam, soczewicę a czasami kaszę mann? no i oczywicie słoninka dla sikorek. Ale niestety nie za wiele ptaków przylatuje na "ucztę" :( Takie jak np. sierpówki, wróble, kawki to s? prawie codziennie, tylko że sikory nie przylatuj? prawie w ogóle. Nie mieszkam w samym centrum miasta a i tak s? u mnie baaardzo rzadko nie wiecie, dlaczego?

mender 

Wysłany: 2004-01-30, 21:57   

Wedlug moich obserwacji sikorki bardzo chetnie przylatuja do karmnika tylko wtedy, jak duzo wczesniej sie o nim 'dowiedza'. Ja dokarmiam mieszanka owsa, prosa i slonecznika. Ten ostatni jest w moim karmniku najszybciej rozchwytywany. Nie dziwie sie :mrgreen: Probowalem takze wysypywac gorczyce i rzepak, ale nie sa chetnie zjadane.

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-01-30, 22:47   

Cytat:
Wedlug moich obserwacji sikorki bardzo chetnie przylatuja do karmnika tylko wtedy, jak duzo wczesniej sie o nim 'dowiedza'

-zgadzam się w 100%, poza tym wywiadem sikorom można się przypodobać zdecydowan? systematycznocia, jak przez kilka dni karmnik będzie pusty zlisz? się i poszukaj? lepszej stołówki. Ja zauważyłem jeszcze, że na obecnoć sikor w karmniku ma jeszcze duży wpływ zadrzewienie w okolicy bloku. U mnie z drzewami słabizna to i sikorki s? rzadkie, ale jak idę przez miasto to się nadziwić nie mogę, że wszędzie tyle sikorek. Ostatnio na jednym drzewie siedziało ich około 15 a u mnie zwyczajnie nie siedz? bo nie maj? takich starych, gęstych drzew... :(

MARCOLANIUS 

Wysłany: 2004-01-31, 11:04   

Cytat:
, że na obecnoć sikor w karmniku ma jeszcze duży wpływ zadrzewienie w okolicy bloku.

Włanie u mnie przed blokiem ronie tylko klon srebrzysty, sikor też jest jak na lekarstwo. Ostatnio znikneły zupełnie, choć wpadła do mnie gromadka bogatek kilka dni temu.Mimo że najadły się do syta słonecznika, nazajutrz się nie pojawiły. Modraszki od dwóch lat wogóle nie zagl?daj?. Najczęstszymi goćmi s? wróble, sierpówki, zagl?daj? też kawki, sroki,mewy pospolite.

marek 

Wysłany: 2004-01-31, 11:38   

u mnie nr1 to zdecydowanie slonecznik.zjada go chetnie wiekszosc ptakow przylatujacych do karmnika.jesli chodzi o sikory to preferuja go raczej wieksze gatunki-bogatka, modra.czarnoglowka i uboga zjada rownie chetnie slonecznik i slonine.sosnowka natomiast sama slonine.no ale tej ostatniej w miescie nie zobaczysz

MARCOLANIUS 

Wysłany: 2004-01-31, 13:51   

Ja karmię tak? mieszank? kupion? w sklepie ogrodniczym ( 1kg/2zł) dla gryzoni jest tam duża różnorodnoć ziaren. Niestety mało jest w tym słonecznika. Kupuję czarny lub ten szary z jasnym paskiem, dla ptaków nie robi to różnicy. Konopie też czasem sypie, fajnie by było żeby uzależniały sikory od mojego karmnika.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-31, 14:20   

Cytat:
Konopie też czasem sypie, fajnie by było żeby uzależniały sikory od mojego karmnika

:mrgreen: :mrgreen:

no a na pewno z przyjemnoci? powróc? :wink:

mender 

Wysłany: 2004-01-31, 14:40   

Cytat:
sosnowka natomiast sama slonine.no ale tej ostatniej w miescie nie zobaczysz

Ja widzialem sosnowke 29.01.2004 w miescie Olsztyn. Zerowala na swierku klujacym (tudziez na jakies innej odmianie ozdobnego) :lol:

Srokacz

Wysłany: 2004-01-31, 14:57   

Co jest polad ??? W ksi?żce pisało odnonie pomagania pustułkom i sowom .Pytałem się wielu osób i niewiedz? ???.Czy to jest zwykłe zboże ???

Odpowiedz do tematu