PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie do konsultacji
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-03-01, 19:00   

Ja juz mowilam - wedlug mnie on jest nieozanczalny w 100%. Gdybym miala typowac to tez sawannowego, ale typowac to my sobie mozemy. Te orly sa na tyle podobne, ze to zdjecie nie da nam 100% pewnosci. IMHO.

[i] Winer [i]

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-03-01, 22:49   

no to trzeba to zdjęcie oddać do zbadania DNA :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

kessy 

Wysłany: 2004-03-01, 23:54   

Smiejesz sie? To spojrz tutaj :mrgreen:
http://www.dnasexing.com/

[i] Winer [i]

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-03-01, 23:59   

Cytat:
spojrz tutaj
- ale jazda :shock:

Anem 

Wysłany: 2004-03-02, 18:52   

Ponieważ nikt nie kwapi się już do żadnej merytorycznej wypowiedzi, a dyskusja schodzi na jakie laski ;) , pozwolę sobie przedstawić konkluzje a propos tego zdjęcia.

Większoć dyskusji odbywała się, podczas wprowadzonej przez Kessy prohibicji na pisanie postów ;) , na shoutboxie i z tego względu nie każdy mogł j? ledzić. Poniższe informacje s? wynikiem sugestii i typów wszystkich osób, które się wypowiadały.

Tak więc:

Bezsprzeczne od samego pocz?tku było dla nas, że jest to orzeł. Ogólny pokrój, sylwetka, zwłaszcza wygl?d głowy i dzioba wyraĽnie na to wskazywał. Zdjęcie zrobione zostało w Kenii na pocz?tku lutego tego roku i to jest jedna z największych przeszkód do 100% oznaczenia gatunku.

Pierwsz? propozycj? był Orzeł sawannowy (Aquila rapax), który przez cały rok zamieszkuje obszary wschodniej Afryki, w tym Kenii. Problemem jest jednak to, że w miesi?cach zimowych na tereny tamte na zimowisko przylatuje inny gatunek Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Dawniej te dwa, obecnie oddzielne gatunki, stanowiły jeden, co wskazuje, że różnice pomiędzy nimi s? minimalne. Zmiennoć kolorystyczna ubarwienia jest dodatkowo na tyle duża, że pokazane zdjęcie nie daje możliwoci wiarygodnej oceny.

Jedyn? cech?, która mogłaby być w naszej sytuacji pomocna jest długoć zajadu. Orzeł stepowy jest bowim jedynym aquila, którego zajad sięga aż do końca oka. U innych gatunków sięga on co najwyżej do rodka oka. Czy da się na podstawie naszego zdjęcia dokładnie to ustalić... pozostawiam do waszej oceny. Ja się jednak tego nie podejmuję.

Ostateczn? konkluzj? jest więc to, że na podstawie posiadanych danych jednoznaczne oznaczenie gatunku nie jest możliwe, acz rozważania ograniczaj? się jak już napisałem na wstępie do dwóch.

TatRa 

Wysłany: 2004-03-03, 08:00   

A może przelij zdjęcie Lontkowskiemu, on na pewno wyda "wyrok" jeli jest to możliwe bo na pewno nie pozwoli sobie na spekulacje :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-03-03, 10:45   

Cytat:
A może przelij zdjęcie Lontkowskiemu

to może lepiej link do tego tematu - może się przył?czy do zgadywania :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

kessy 

Wysłany: 2004-03-03, 19:05   

No nie wiem... Prosilam juz go kiedys o pomoc w identyfikacji... I o ile nadal mam dla niego szacunek jako dla absolutnego polskiego eksperta, o tyle nie wiem czemu nie napisal chociaz, ze nie ma czasu sie "w to bawic"...

Pachnie mi to pelnokrwistym ornitologiem.
"Profesjonalista".
:(

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-03-03, 19:12   

Cytat:
o tyle nie wiem czemu nie napisal chociaz, ze nie ma czasu sie "w to bawic"...

eee nie wydaje mi sie... albo przeoczyl twojego maila albo do niego nie dotarl... Moze masz cos nie tak z outlookiem , mi tez ponoc pare razy slalas ale nic wtedy nie dostalem :|
Ja tez kiedys do niego napisalem i mi odpowiedzial....
Cytat:
Pachnie mi to pelnokrwistym ornitologiem. "Profesjonalista".

Bez watpienia nim jest 8) , ale nie sadze zeby taki zlosliwiec z niego byl :mrgreen:

kessy 

Wysłany: 2004-03-03, 19:32   

Nie nie, nie zrozumiales mnie. No i tu wychodzi uposledzenie sieci ;) Patrzac na mnie gdy mowie o ornitologach-profesjonalistach mozna zobaczyc, ze najczesciej jest to w moich ustach okreslenie sarkastyczne, wrecz pejoratywne. Niestety, na kazdym kroku wychodzi jakie to jest zamkniete srodowisko ci ornitolodzy...

No ale wracajac do tematu - jestem prawie pewna ze mail dotarl, bo to bylo jeszcze przed przejsciowymi klopotami z Outlookiem (teraz znowu dziala jak trzeba).
Jakbys Anem jednak sie zdecydowal zaryzykowac, to daj nam tu znac o ewentualnym werdykcie czy tez jego braku.

[i] Winer [i]

TatRa 

Wysłany: 2004-03-03, 22:03   

Na ostatnim ZjeĽdzie Ornitologów ?l?ska rozmawiałem z J. Lontkowskim.
Facet jest generalnie koszmarnie zalatany - dlatego nie odpowiadał na twoje posty Kessy i na moje zreszt? też.
Próbowałem się z nim umówić na pewien wypad w teren - najbliższy wolny termin to połowa sierpnia. :shock:
Wybaczam :wink: profesjonalicie :D

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-03-03, 22:47   

Cytat:
najbliższy wolny termin to połowa sierpnia

:shock: !!!!!

Faktycznie jakis podup! :evil:
Kiedys wyslalem na liste info z prosba o rozszyfrowanie pior sokola i pan Jan sam zapoponowal mi pomoc, bardzo sie tym zainteresowal, nie mialem z nich takich przygod nigdy...

A tak poza tym to widzialem tez goscia na zjezdzie... w sumie to nawet dobrze okreslil go Radek - zalany... a mowia: "nie oceniaj ludzi po wygladzie " :roll: :twisted:

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-03-04, 07:28   

TatRa napisał/a:
[...]Facet jest generalnie koszmarnie zalatany [...]

Tetrao napisał/a:
[...]w sumie to nawet dobrze okreslil go Radek - zalany[...]

no to jak to w końcu z tym Lantkowskim jest :mrgreen:

Odpowiedz do tematu