PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Uwaga na czaple białe!
Autor Wiadomość
Namor 

Wysłany: 2004-04-05, 07:27   

Ja wczoraj obserwowałem stado na jeziorku ok. 20 szt. w okolicach Warszawy. Doć spokojne - można je było obserwować z ok. 40 m. Trochę się zdziwiłem, gdy wróciłem do domu i zacz?łem czytać o czapli białej. W większoci pisz?, że jest wielkoci czapli siwej lub nieco mniejsza. Te były wyraĽnie większe od czapli siwych (miałem porównanie, gdyż było kilka szt. czapli siwej).

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-05, 07:55   

Mialam podobne wrazenie iles lat temu kiedy widzialam jedna czaple biala odpoczywajaca z trzema czaplami siwymi na wyspie na Wisle. Tez wydawalo mi sie, ze jest zauwazalnie wieksza niz siwa.
Moze z ta biala to jak z ksiezycem ;)

[i] Winer [i]

Mirek 

Wysłany: 2004-08-08, 14:07   Uwaga na czaple białe!

Ponieważ temat jerzyków spotkał sie z dużym zainteresowaniem (będziemy go kontynuować jeszcze czas jaki) proponuję nastepny... Czaple białe kiedy były rzadkimi goćmi na terytorium Polski. Obecnie jest to już gatunek lęgowy w kilku miejscach kraju. Sierpień i wrzesień to okres, kiedy to czaple białe pojawiaj? się w większej liczbie i regularnie na większych zbiornikach wód stoj?cych (koryta dużych rzek - głównie Wisła, starorzecza, stawy rybne). Zachęcam tych, którzy nie bardzo wiedz? co z czasem zrobić, aby wybrali się na stawy w pobliżu swego miejsca zamieszkania. Obserwacja czapli białej sprawia duże wrażenie. Nad Wisł? w tym okresie pojawiaj? się też regularnie znacznie rzadsze czaple nadobne. W sierpniu i wrzeniu migruj? także rzadkie: czaple purpurowe, hełmiatki, oczywicie wszelkiej maci siewki, lec?ce z północy rybołowy, trzmielojady i inne fajne drapole. Te gatunki można naprawdę zobaczyć czasem w zupełnie mało oczekiwanych miejscach. Mam nadzieję na to, że podzielicie się tu obserwacjami z kontroli zbiorników wodnych. Co prawda temat "obserwacje ptaków" jest podobny, ale mało "wyrazisty". Ze swojej strony obiecuję podzielić sie obserwacjami z 2 kompleksów stawów położonych w pobliżu mojego miejsca zamieszkania (stawy rybne w WoĽnikach i Rudniku koło Łosic), które odwiedzę w najbliższych dniach. Stawy w WoĽnikach leż? na trasie do Borsuk, więc jak okaże się, że siedzi tam co fajnego, to dam znać!

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-08-08, 14:15   

Ok, to ja zacznę. W czasie pobytu na Rakutowskim (04-08.08.2004) w porywie było widocznych 29 czapli białych. Piszę widocznych, gdyż chowały się na pewno również w innych zatokach - niestety z obozu nie mielimy widoku na całe jezioro.

Ponadto wczoraj, 07.08.2004, między pojedynczymi białymi obserwowalimy aktywnie żeruj?c? czaplę nadobn?. Była okazja napatrzeć się na różnice między tymi dwoma gatunkami, nie tylko w wielkoci i upierzeniu, ale także w zachowaniu.

[i] Winer [i]

Mirek 

Wysłany: 2004-08-08, 15:32   

Super, oby wszyscy mieli okazję do takich obserwacji. Interesuj? mnie zwłaszcza takowe z terenu Niziny Mazowieckiej! U mnie zbiera się na deszcz, ale jeli się uda, to jeszcze dzisiaj zajrzę na stawy! Czapli nadobnej bardzo dawno już nie widziałem! Może akurat siedzi niedaleko domu?! :)

[ Dodano: 08 Sie 2004 04:08 pm ]
A ciekawe co nad Wisł? w Kozienicach. Mooopku, jak chodzisz na wycieczki z pieskiem, to może by dał jaki sygnał o czaplach. Przecież tam też się pojawiaj?!

[ Dodano: 08 Sie 2004 08:49 pm ]
Zajrzałem dzisiaj na stawy w WoĽnikach. Czapli białych nie było. Inne gatunki to:
czapla siwa - 4 os.
kania czarna - 1 os.
błotniaki stawowe - 2 rodziny
łyski - 2 rodziny
kokoszka - 1 ad. + 2 imm.
wodnik - głosy
łabędĽ niemy - para + 5 imm.

anna 

Wysłany: 2004-08-09, 14:29   

W sobotę 7-go bylam na stawach Stawinoga k. popowa koscielnego a w niedzile 9-go na raszynie. Czapli bialych 0 -same siwaki. :(
A

Mirek 

Wysłany: 2004-08-09, 18:34   

Czapla biała to nie szpak czy wróbel. Nie na kazdej wizycie stawów musi być stwierdzona. Ale czekam na dalsze relacje z kontroli różnych zbiorników wodnych! I życzę wszystkim oczywicie różnych ciekawostek ornitoplogicznych, nie tylko czapli białych!

[ Dodano: 10 Sie 2004 08:43 pm ]
Co widzę, że temat czapli nie cieszy sie powodzeniem, ale to pewnie z powodu ich nieobecnoci tam, gdzie macie okazję wyjć na ptaki! Dzisiaj zajrzałem na niewielkie stawy rybne w Łysowie (gm. Przesmyki, pow. siedlecki). Żadnych ciekawostek. W każdym razie czapli nie było w ogóle. A inne gatunki to łyski (15 os.), krzyżówki (do 30 ptaków) i jeden błotniak stawowy. Acha, zapiewała jeszcze brzęczka! W każdym razie jak zobaczę gdzie czaple białe to poinformuję...

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-11, 14:59   

włanie wróciłem z obozu ornito w rejonie rodkowej Wisły. czaple białe widywalimy codziennie.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-11, 18:52   

Napisz cos więcej o tych czaplach. Ile, gdzie, jakie ciekawostki itd. A nadobna sie nie trafiła? A ile było siwych!

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-15, 13:44   

czapli białych było rednio 2-3, siwych 10-12. nadobna się nie trafiła. gdzie ?? na piaszczystych łachach w Pawłowicach.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-15, 21:26   

Najbardziej pewnym miejscem na czaple biał? w moich okolicach jest Zb. Goczalkowicki! Jest to tez miejsce regularnej obecnosci czapli nadobnych (max. 18 ptakow w jednym stadzie :mrgreen: )

Skorzystam z okazji i streszcze wyniki dzisiejszej wyceczki na zbiornik wespol z Anemem:

Czapla biała - 30 widocznych z jednego miejsca, choc co chwile dolatywaly.

Czapla nadobna - co najmniej 1

B?czek - 1 samica

Czapla purpurowa - co najmniej dwa ad. i jeden juv., bardzo blisko przelatywaly.

Czapla siwa - jedna z rzadszych :wink:

Rybitwa bialowasa - bardzo liczna i jedyna rybitwa ( w tym roku 400 par legowych na zb. - REKORD!)

Bielik - 2 cy

Blotniaki stawowe - kilka ( w szatach samic)

Bataliony - 2

Łęczaki - 5

Gęgawa - 250 sztuk

Kormoran - w 3 doopy

Klaskawka - parka

Rozne kaczuchy (krakwy, plaskonosy,krzyzowy - standard)

Obserwowali Anem & Tetrao 8)

Rey 

Wysłany: 2004-08-15, 23:59   

Tetrao napisał/a:
Rybitwa bialowasa - bardzo liczna i jedyna rybitwa ( w tym roku 400 par legowych na zb. - REKORD!)

:res: a jak tam inne rybitwy :?: Ile było par rzecznych i czarnych :?: A może jaki lęg białoskrzydłej się trafił :?:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-16, 14:21   

Innych nie widzielismy, ani pol rzecznej nawet ... a czy w ogole byly legowe rzeczne? raczej nie , nie ma kompletnie zadnych lach albo plaz, sam dywan roslinnosci wodnej.

mender 

Wysłany: 2004-08-16, 18:29   

Kwiecewo k. Dobrego Miasta, 13 sierpnia 2004 - 14 czapli białych

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-08-16, 21:45   

Ja może będę miał okazje obserwować czaple białe, jade do lidzbarka welskiego :]

Odpowiedz do tematu