PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Srokosze nad Bugiem
Autor Wiadomość
Marcin_Zabuże 

Wysłany: 2004-01-26, 12:57   Srokosze nad Bugiem

Czytam włanie w Krasce o obserwacji srokosza na terenie parku Podlaski Przełom Bugu - gdzie mam przyjemnoć zamieszkiwać. Otóż przez cał? poprzedni? zimę obserwowalimy srokosza codziennie - siedział na przewodach elektrycznych przed naszym domem. Pierwsza obserwacja 20.11.2002, ostatnia 10.05.03. W międzyczasie mielimy też przyjemnoć obserwować jego gody w gruszy przed domem - pierwszy raz słyszałem piew godowy srokosza - piękne przeżycie. Jednak w tym roku pojawił się dosłownie raz i to wszystko. Podobnie jest z grubodziobami - w zeszłym roku codziennie, czasem po kilka, w tym roku pojawił się raz i to na moment. Sk?d taka zmiennoć? Na czym to polega?
Aha, ten błotniak, co o nim ostatnio pisałem, był znowu widziany, czyli pewnie gniazduje w okolicy. Czy to ten sam, o którym pisze Dominik w Krasce?

Mirek 

Wysłany: 2004-01-26, 16:14   

Marcinie,
nie zmieniaj tematu. jak piszesz o srokoszu to nie mieszaj w to błotniaka. Przyznale się, że widziałe błotniaka zbożowego. Jest to pewnie ptak gdzie ze wschodu. W Polsce nalezy do najrzadszych legowych drapoli. Wczoraj dowiedziałem się, że już nie gniazduje nawet w Kotlinie Biebrzańskiej, która była jedn? z najwiekszych ostoi lęgowych tego gatunku w Polsce. Obserwacje ptaków przelotnych i zimowe s? częste, ale pewnie s? to ptaki z daleka!!
A wracajac do srokosza - ten wprawdzie u nas zimuje, ale jak jest mało gryzoni (a ten rok jest ubogi w te zwierz?tka) to przenosi się tam gdzie jest więcej tego typu pokarmu. tak samo może byc w sezonie lęgowym! Może po prostu przeniósł się 1 km dalej, bo "nie mógł znieć" jak go ogl?dasz!!!

Marcin_Zabuże 

Wysłany: 2004-01-26, 22:02   

Mirek napisał/a:
Marcinie,
nie zmieniaj tematu. jak piszesz o srokoszu to nie mieszaj w to błotniaka. Przyznale się, że widziałe błotniaka zbożowego. Jest to pewnie ptak gdzie ze wschodu. W Polsce nalezy do najrzadszych legowych drapoli. Wczoraj dowiedziałem się, że już nie gniazduje nawet w Kotlinie Biebrzańskiej, która była jedn? z najwiekszych ostoi lęgowych tego gatunku w Polsce. Obserwacje ptaków przelotnych i zimowe s? częste, ale pewnie s? to ptaki z daleka!!

kto wie, ten widywany jest tutaj dosc regularnie, wiec moze jednak mieszka w poblizu?

A wracajac do srokosza - ten wprawdzie u nas zimuje, ale jak jest mało gryzoni (a ten rok jest ubogi w te zwierz?tka) to przenosi się tam gdzie jest więcej tego typu pokarmu. tak samo może byc w sezonie lęgowym! Może po prostu przeniósł się 1 km dalej, bo "nie mógł znieć" jak go ogl?dasz!!!

to możliwe :D . zeszły rok był rzeczywicie "myszny", w odróżnieniu od obecnego. tyle że sporo jeżdżę po okolicy, a srokosza ani widu ani słychu...

Rey 

Wysłany: 2004-01-27, 20:26   

Cytat:
W Polsce nalezy do najrzadszych legowych drapoli. Wczoraj dowiedziałem się, że już nie gniazduje nawet w Kotlinie Biebrzańskiej, która była jedn? z najwiekszych ostoi lęgowych tego gatunku w Polsce.

No "piękna" wiadomoć nie ma co :cry: :cry: :cry: . Czyli teraz błotniak zbożowy gniazduje już tylko nieregularnie na Pomorzu Zachodnim czy może jeszcze gdzie ?

Karolina 

Wysłany: 2004-01-27, 21:04   

Sorki, że nie piszę na temat, ale dzisiaj się zrejestrowałam i nie wiem, co i jak. Interesuje się ptakami od niedawna. Mam lornetkę (nic specjalnego ale ptaki da się zobaczyć :wink: ) kilka ksi?żek o ptaszkach hmm i to by chyba było na tyle, no i jeszcze kilka rzadszych gatunków na koncie :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-28, 00:52   

Cytat:
Mam (...) kilka ksi?żek o ptaszkach

a jakie? zaraz zrobimy recenzję :wink:

Cytat:
kilka rzadszych gatunków na koncie

a z ciekawszych? może wydzielimy z tego nowy temat np. czeklista :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Dominik 

Wysłany: 2004-01-28, 01:50   

Nie Marcinie to inny gatunek błotniaka, chociaż podobny :)
Niestety błotniak zbozowy, ktorego widziales to prawdziwy dzisiaj rarytas. O stwierdzeniach zbozowego nad Bugiem pisalem w twoim poprzednim poscie.

P.S W tym tygodniu wybiore sie na poszukiwanie zbozowiaka, moze sie spotkamy!
Wreszcie koniec sesji :mrgreen: :mrgreen:

Karolina 

Wysłany: 2004-01-28, 07:42   

Taaak moje najfajniejsze ptaki to: Dzięcioł czarny, Dzierzba srokosz, Krętogłów, Kokoszka wodna, Kania rdzawa i czarna, Głowienka, Myszołów włochaty hmm co tam jeszcze o Rybitwa czarna no i Sokół wędrowny. Może to nie takie SUPER okazy ale dla mnie s? wietne :) )). Ksi?żki to: "Ptaki nadmorskie", "Przewodnik ptaki" i "Ptaki Polski". Na wiosne próbuje namówić tatę na wyjazd do Biebrzy :mrgreen:

Karolina 

Wysłany: 2004-01-28, 14:47   

A wasze najfajniejsze okazy?? Oczywicie z POLSKICH ptaszków :)

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-01-28, 15:53   

Karolina napisał/a:
A wasze najfajniejsze okazy?? Oczywicie z POLSKICH ptaszków :)

Jak dla mnie kazdy, ktory widze po raz pierwszy :) Wiec troche radosci mi jeszcze zostalo :twisted:

Moze by tak wydzielic ten watek, bo sie troche zamieszanie robi :roll:

Odpowiedz do tematu