PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rzadkie ptaki w Polsce
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-06-05, 12:54   Rzadkie ptaki w Polsce

Mam propozycje stworzenia przyklejonego tematu nt. aktualnosci w obserwacjach rzadkich ptakow. Bylaby to forma podobna jak w PPP. kazdy kto uslyszy, przeczyta czy dostanie SMSa o jakims rzadkim ptaku w Polsce moglby informowac o tym w tym temacie.
Bylby to taki forumowy serwis rzadkosci :mrgreen:
to na razie to propozycja, ustosunkujcie sie do tego.

Zeby nie byc goloslownym rozpoczynam widomosciami z listy PTAKI:

4 VI wójcik w Drohiczynie nad Bugiem
29 V imm orzel stepowy w Sosni nad Biebrza

obie obserwacje autorstwa Przemka Bielickiego i Henia Kurka.

pawelput 

Wysłany: 2004-06-05, 13:01   

Pomysł ciekawy, jestem za!!!

Rey 

Wysłany: 2004-06-05, 14:26   

Pomysł owszem ciekawy, z tym że informacje tego typu można uzyskać włanie z PPP lub listy dyskusyjnej PTAKI. Jeli więc miałby powstać taki forumowy serwis rzadkoci to w moim przekonaniu polegał by on w ponad 90% na przepisywaniu tu informacji z tych Ľródeł. Może warto by wyznaczyć osobę która by się tym zajęła( jeli pomysł by się przyj?ł). Inaczej może z tego wynikn?ć chaos.
Bardziej uzasadnione wydawało by mi się publikowanie tutaj na forum wiadomoci o rzadkich gatunkach, które nie ukazały się na PPP czy licie dyskusyjnej, a do których forumowicze maj? dostęp.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-06-05, 15:31   

Popieram pomysł Szymona. Nie wszyscy maj? dostęp do listy Ptaki i PPP. Jeli dodamy do tego trzecie Ľródło - własne obserwacje, będziemy mieli najpełniejsze informacje jakie dot?d s? zbierane ;)

[i] Winer [i]

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-06-05, 15:42   

Ja jestem za tym, żeby informacje zbierała 1 lub 2 osoby, żeby nie było tak, że kilka osób poda te same informacje.

MARCOLANIUS 

Wysłany: 2004-06-05, 16:41   

Jestem również, za ;mam też takie choć nieco spóżnione. I uprzejmie donoszę 21.05 br
- czapla biała
- rybitwa wielkodzioba
- ostrygojad
okolice Elbl?ga, Rez. Zat.Elbl?ska i Ujcie Cieplicówki :wink: .

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-06-05, 17:18   

wietny pomysł Szymon - przyklejam 8)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-06-05, 17:26   

Jako ze w miare regularnie spozieram na liste, a info o nowosciach z PPP dostaje z druhiej listy o tej tematyce wiec moge byc jednym z informatorow jesli sie zgadzacie... :mrgreen:

Ktos sie zglasza do pomocy ? :-D

Rey 

Wysłany: 2004-06-05, 17:59   

Tetrao napisał/a:
Jako ze w miare regularnie spozieram na liste, a info o nowosciach z PPP dostaje z druhiej listy o tej tematyce wiec moge byc jednym z informatorow jesli sie zgadzacie... :mrgreen:

Czyżby z LISTY DYSKUSYJNEJ PPPtaki :?: :D :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-06-05, 18:05   

Do Reya:

dlaczego mialby powstac chaos? moim zdaniem bedzie to zebranie informacji m.in. z tych dwoch zrodel. Nie kazdy forumowicz jest na liscie, nie kazdy forumowicz jest abonentem PPP, za to kazdy forumowicz wchodzi na... forum. :mrgreen: I to tu dowie sie o rzadkich ptakach, moze nawet w swojej okolicy, niejako z pierwszego zrodla.
Poza tym na forum mozna dodawac swoje uwagi, watpliwosci itp. dotyczace pojawu poszczegolnych gatunkow, bo nie wyobrazam sobie by temat ten byl tylko podawaniem suchych faktow.
Moglaby sie wywiazac np. dyskusja o pojawach (ostatnio regularnych) orla stepowego nad Biebrza. W tym roku znow go tam zobaczono... itp.
Takiej dyskusji nie da sie prowadzic SMSami na PPP , :wink: a i na liscie dyskusyjnej tez nie prowadzi sie dyskusji wylacznieposwieconych rzadkosciom.

[ Dodano: 2004-06-05, 18:05 ]
Cytat:
Czyżby z LISTY DYSKUSYJNEJ PPPtaki

owszem :mrgreen:

Rey 

Wysłany: 2004-06-05, 18:16   

Tetrao napisał/a:
Do Reya:

dlaczego mialby powstac chaos? moim zdaniem bedzie to zebranie informacji m.in. z tych dwoch zrodel. Nie kazdy forumowicz jest na liscie, nie kazdy forumowicz jest abonentem PPP, za to kazdy forumowicz wchodzi na... forum. :mrgreen: I to tu dowie sie o rzadkich ptakach, moze nawet w swojej okolicy, niejako z pierwszego zrodla.

Dlatego miałby powstać chaos że mogły by się powtarzać informacje dotycz?ce tego samego pojawu jeli np. paru użytkowników na raz napisało by t? wiadomoć. St?d też mój postulat aby została wyznaczona jedna osoba spisuj?ca tutaj informacje pojawiaj?ce się na licie dyskusyjnej PTAKI i na PPP. Wtedy wszystko będzie przejrzyste i klarowne :]

Tetrao napisał/a:
Poza tym na forum mozna dodawac swoje uwagi, watpliwosci itp. dotyczace pojawu poszczegolnych gatunkow, bo nie wyobrazam sobie by temat ten byl tylko podawaniem suchych faktow.

Absolutnie zgadzam się z tym stwierdzeniem :!:

Tetrao napisał/a:
Moglaby sie wywiazac np. dyskusja o pojawach (ostatnio regularnych) orla stepowego nad Biebrza. W tym roku znow go tam zobaczono... itp.

No włanie. Czyżby nalot orłów stepowych szykował się i w tym roku :?:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-06-05, 18:42   

Cytat:
aby została wyznaczona jedna osoba spisuj?ca tutaj informacje pojawiaj?ce się na licie dyskusyjnej PTAKI i na PPP. Wtedy wszystko będzie przejrzyste i klarowne

różnica (żeby nie powiedzieć wyższoć ;) ) między forum a listami i SMSami polega na tym, że tutaj moderatorzy mog? powtarzaj?ce się informacje usuwać lub zmieniać tak aby wszystko było klarowne i jasne oraz żeby zapobiegać wprowadzaniu chaosu. To włanie od tego m.in. jest GTW :P

kessy 

Wysłany: 2004-06-05, 20:53   

Otóż to, Mopek uprzedziłe mnie ;)

Ja tylko chciałabym zapytać o jedno. Czym jest rzadkoć? Skoro mamy dwa Ľródła (też siedzę na obu wspomnianych listach), to kto będzie decydował o selekcji gatunków? Opieramy się na licie KF? Wtedy konieczna będzie konsultacja z t? list?, nie mówi?c już ze "obcinamy" wiele ciekawych obserwacji gatunków, które być może nie s? na licie KF, ale kto ich jeszcze nie widział, a miałby okazję wiedz?c, że s? w jego okolicy.
Czemu więc po prostu nie zbierać obserwacji jako takich? Każdy wydłubie sobie swoj? "rzadkoć". Szymon na pewno zna listę gatunków komisyjnych, więc mógłby je zaznaczać powiedzmy przez
Kod:
[b][/b]
i wszyscy byliby zadowoleni. Dla mnie np bardziej ciekawa jest obserwacja drzemlika niż biegusa arktycznego, etc.

To tylko moja propozycja.

[i] Winer [i]

pawelput 

Wysłany: 2004-06-05, 21:32   

Moim skromnym zdaniem powinno się pisać nie tylko o ptakach wypisanych na jakiej licie, ale o wszystkich, że je tak nazwę niepospolitych w danej okolicy, bo dzięki temu będzie można zobaczyć nowy gatunek jad?c np. 20 km zamiast 200 km.

kessy 

Wysłany: 2004-06-05, 21:49   

No to ja dodam garć najnowszych:

PPPtaki:
03.06 na Stawach w Samokleskach k. Lublina (Jarek Stalenga)
- Platkonog szydlodzioby - 5 os.
- Rybitwa wielkodzioba - 1 os.

Oczywicie gatunki podane przez Szymona komisyjne, powyższe - nie.

[i] Winer [i]

Odpowiedz do tematu