PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rzadkie ptaki w Polsce
Autor Wiadomość
Piotr 

Wysłany: 2015-03-13, 18:24   

Dziś w Borowie w dolinie Bzury ponownie pojawił się pelikan kędzierzawy. Przebywał na stawie z wyspą przynajmniej do 16-ej.

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2015-05-13, 10:15   

Białorzytka saharysjka (Oe.leucopyga)
Pierwsza dla Polski!!!
Winduga koło Włocławka, dzisiaj 12.05. (obs. Krzysztof Pietrasz, Tomasz Chodkiewicz; ornitho.pl

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2015-05-13, 11:44   

Heimik napisał/a:
Białorzytka saharysjka (Oe.leucopyga)
Pierwsza dla Polski!!!
Winduga koło Włocławka, dzisiaj 12.05. (obs. Krzysztof Pietrasz, Tomasz Chodkiewicz; ornitho.pl
Warto dodać, że "znalazcą" białorzytki była pani Teresa, na której podwórku ptaszek się zatrzymał :) Ze strony:
Cytat:

białorzytka saharyjska (Oenanthe leucopyga) [Krzysztof Pietrasz] [Tomasz Chodkiewicz]
Komentarz od Krzysztof Pietrasz :
Do OTOP zadzwoniła pani Teresa z informacją, że na jej podwórku od kilku dni przebywa nieznany jej gatunek ptaka. Po chwili przesłała zdjęcie z prośbą o oznaczenie. Okazało się że jest to białorzytka saharyjska (pierwsze stwierdzenie w Polsce), decyzja o potwierdzeniu i dokumentacji nastąpiła szybko ;)
Obserwowali: Krzysztof Pietrasz, Tomasz Chodkiewicz

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2015-05-18, 12:43   

Justyna K napisał/a:
Warto dodać, że "znalazcą" białorzytki była pani Teresa, na której podwórku ptaszek się zatrzymał :)

Oczywista :oki:
Pare fotek i filmik mojego autorstwa :)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Myszołów 

Wysłany: 2015-07-14, 17:57   

Woj. łódzkie pow. piotrkowski gmina Czarnocin. Sztuczne zalewy w pobliżu Wolbórki.
15 min temu czapla biała

Lazurka 

Wysłany: 2015-07-14, 18:28   

To chyba nie w tym temacie.

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-08-15, 10:39   

Wykryty wczoraj przez Karola Sitarka pelikan kędzierzawy na stawach w Ślesinie k. Nakła n/ Notecią obserwowany w towarzystwie Dominiki Koprowskiej, Pawła Grabowskiego, Tomasza Tomasza, Dawida Kilona , Michała Kugacza i Andrzeja Dylika na Stawie Kardynalskim. Ptak pływał przy przeciwległym brzegu 100 - hektarowego stawu, przy którym niedawno postawiono wysoką wieżę obserwacyjną w celu ułatwienia oglądania ptaków.Przed wejściem na stawy trzeba zgłosić swój pobyt w gospodarstwie rybackim naprzeciw stacji kolejowej.
Jest to siódmy pojaw w Polsce.
Pozdrawiam

2015-08-14_093404.jpg
Plik ściągnięto 589 raz(y) 34,69 KB

2015-08-14_093542.jpg
Plik ściągnięto 580 raz(y) 106,01 KB

wieslawbaginski 

Wysłany: 2015-08-16, 13:52   

Dzisiaj jak wieść niesie pelikan siedzi na Stawie Kardynalskim w Ślesinie , wczoraj był na stawach w Występie, w uzupełnieniu kilka nieco lepszych wczorajszych fotek.
Pozdrawiam

2015-08-16_134054.ajpg.jpg
Plik ściągnięto 628 raz(y) 78,53 KB

2015-08-16_134905.ajpg.jpg
Plik ściągnięto 594 raz(y) 24,24 KB

2015-08-16_135235.cjpg.jpg
Plik ściągnięto 593 raz(y) 34,88 KB

Karłowaty 

Wysłany: 2015-11-22, 20:02   

Dziś razem z P. Malczykiem obserwowałem młodą orlicę na Zb. Domaniów k. Radomia. Fotki w odpowiednim temacie.

wojtekm 

Wysłany: 2015-11-22, 22:06   

Mi dziś za to udało się w wyhaczyć mewę bladą na zb. Goczałkowickim

xDSC09853.jpg
Plik ściągnięto 564 raz(y) 115,11 KB

https://www.facebook.com/Skrzydlate

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2016-01-03, 20:17   

http://www.birdwatching.p...a/zdjecie/92276

wieslawbaginski 

Wysłany: 2016-01-08, 15:30   

W uzupełnieniu relacja z pierwszej ręki: http://www.tvn24.pl/krako...pia,609065.html
Pozdrawiam

Emen 

Wysłany: 2016-01-10, 09:49   

Przepraszam, pewnie oberwie mi się z offtopic, ale nie daje mi to spokoju. Powiedzcie, czy Waszym zdaniem ma sens podawanie do szerokiej, publicznej wiadomości tego typu "sensacji" i to z tak dokładną lokalizacją? Tym bardziej, że chodzi o chodzącą (i latającą) antropofobię, jaką jest drop. Przecież ten ptak zostanie "rozdeptany" przez tabuny mniej lub bardziej etycznych "zaliczaczy", a i dla wielu osób nie związanych z ornitologią zobaczenie takiej rzadkości może stać się magnesem! Nie wykluczam także możliwości, że jakiś miejscowy kłusownik dojdzie do wniosku, że tej formy życia jeszcze nie jadł ( w moich okolicach byłoby to bardzo prawdopodobne).
Pozdrawiam!

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2016-01-10, 14:53   

Emen napisał/a:
Powiedzcie, czy Waszym zdaniem ma sens podawanie do szerokiej, publicznej wiadomości tego typu "sensacji" i to z tak dokładną lokalizacją? Tym bardziej, że chodzi o chodzącą (i latającą) antropofobię, jaką jest drop. Przecież ten ptak zostanie "rozdeptany" przez tabuny mniej lub bardziej etycznych "zaliczaczy", a i dla wielu osób nie związanych z ornitologią zobaczenie takiej rzadkości może stać się magnesem!
No to napiszę, jak ja to widzę ;) Gdzieś na innym forum ktoś na podobne wątpliwości odpowiedział, że równie dobrze ptaka mógł spłoszyć pies albo spacerowicz. Oczywiście, że w każdym wypadku należy mieć przy obserwacji na celu dobro ptaka, i "zaliczacze" powinni byli pamiętać, żeby zachować odpowiedni dystans itd. (czy tak było, nie wiem, nie było mnie tam ;) ale mam nadzieję, że tak :) ). Natomiast co by się stało, gdyby ktoś nie zachował ostrożności? Najprawdopodobniej ptak by zwiał daleko i następnym razem uważniej wybierał miejsce na odpoczynek. Nie sądzę, żeby była jakakolwiek szansa, żeby ten drop pozostał w Małopolsce na dłużej czy zamierzał np. się osiedlić na stałe :P w związku z czym największą szkodą, jaką tłiczerzy mogli mu wyrządzić, było zmuszenie do utraty pewnej ilości energii na wcześniejsze opuszczenie tego miejsca, niż zamierzał. Myślę, że jednorazowe przepłoszenie to nie jest olbrzymi wydatek w jego budżecie. Z tego, co mi wiadomo, ptak był widziany w dniu zaobserwowania przez Michała Barana, a później już nikt go więcej nie odnalazł. Więc nie jest tak, że teraz obserwatorzy ganiają dropia z miejsca na miejsce i zmuszają do ciągłego przemieszczania się. Dlatego w tym przypadku nie widzę nic złego w tym, że informacja została szybko przekazana i ktoś inny prócz znalazcy miał możliwość "zaliczyć" dropia. Inna sytuacja byłaby moim zdaniem w przypadku ptaka mniej płochliwego, bądź rokującego nadzieje, że zatrzyma się na dłużej. Wyobrażam sobie sytuację, w której nie aż tak bardzo płochliwy ptak jest niepokojony przez obserwatorów raz po raz, ale nie jest płochliwy na tyle, żeby raz na zawsze zwiać z danej miejscówki (według tego, co czytałam, tak się to mogło odbywać ze słynną sową jarzębatą - mogło, bo jak było, wiedzą ci, co tam byli ;) ). W przypadku potencjalnego "osadnika", nieostrożny obserwator może wpłynąć na jego decyzję co do pozostania w danym miejscu.
Emen napisał/a:
Nie wykluczam także możliwości, że jakiś miejscowy kłusownik dojdzie do wniosku, że tej formy życia jeszcze nie jadł ( w moich okolicach byłoby to bardzo prawdopodobne).
Nie znam środowiska myśliwych, i jakoś nie pomyślałam nawet o takim rodzaju zagrożenia. Ale jeśli rzeczywiście tak jak piszesz takie zagrożenie może być realne, to jest to straszne :shock: :roll:

Emen 

Wysłany: 2016-01-10, 17:41   

Justyna K napisał/a:
Dlatego w tym przypadku nie widzę nic złego w tym, że informacja została szybko przekazana i ktoś inny prócz znalazcy miał możliwość "zaliczyć" dropia.

Dzięki za odpowiedź. Być może jestem przewrażliwiony, ale ponieważ w czasach studenckich miałem okazję widzieć na własne oczy, jaki to płochliwy gatunek (jak chyba każdy ówczesny magistrant Zakładu Zoologii Stosowanej Akademii Rolniczej w Poznaniu jeździłem z wtedy jeszcze doktorem Bereszyńskim liczyć dropie), obawiam się, czy w razie ewentualnych prób powrotu tych ptaków do Polski właśnie zainteresowanie ptasiarzy nie byłoby czynnikiem, który to uniemożliwi. A próby takie uważam za prawdopodobne - aktualne zmiany w rolnictwie, jak choćby spory procent upraw wielkoobszarowych, uproszczenia w uprawie ograniczające liczbę przejazdów maszyn, bardziej "cywilizowane" metody ochrony roślin czy dopłaty do obszarów odłogowanych mogą temu sprzyjać. Więc może kiedyś.... Chciałbym :]
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu