FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Pustułka
Autor Wiadomość
Szczepan 

Wysłany: 2005-07-01, 22:07   

Witajcie przyjaciele.

Przyznam się od razu że nie jestem żadnym fachowcem od ptaków, ale po prostu muszę się czym pochwalić na tym forum, które lubię czytać i wiele się już z niego dowiedziałem. OtóĽ pochwalić się muszę tym, że na moim bloku przypuszczalnie gnieĽdzi się para pustułek (przynajmniej wiele wskazuje na to, że to pustułki). Piszę "przypuszczalnie", bo na dachu nie byłem, ale często widuję ptaszyska l?duj?ce na dachu: najpierw l?duje jeden, zaraz za nim drugi (wnioskuję zatem, Ľe to parka), po czym rozlegaj? się dĽwięczne okrzyki (bardzo brzmi? polifonicznie więc wyobrażam sobie że to ich młode tak się ciesz?). Może to naiwne wyobrażenia, ale jestem bardzo dumny, że to na moim bloku te pustułki mieszkaj?, a w każdym razie często bywaj?. Zawsze, kiedy je widzę wpadam w zachwyt, niecodziennie przecież widzi się drapieżnego b?dĽ co b?dĽ ptaka który ot, tak sobie siada na dachu wieżowca w rodku wielkiego blokowiska. Acha, blokowisko to nazywa się Retkinia i leży sobie w miecie Łodzi. Niedaleko znajduj? się rozległe ł?ki i tam zapewne ptaszyska żeruj?, choć w tym roku wyj?tkowo często kr?ż? nad blokami strasz?c stada jaskółek i jerzyków. Widziałem też niesamowit? scenkę: dwa myszołowy (przynajmniej wiele wskazuje na to, że to myszołowy:) goniły samotn? pustułkę, a działo się to gdzie na wysokoci siódmego piętra tuż pod cian? wieżowca. Oczywicie nie miałem wtedy aparatu. Grrrr... Zreszt? myszołowy widuję nad osiedlem od kilku lat, ale pustułki s? tu po raz pierwszy. Przepraszam za ten przydługi post, ale pomylałem sobie że może to waĽne, że drapieżniki zaczęły dobrze czuć się w rodowisku betonowym. [/list]

Mirek 

Wysłany: 2005-07-01, 22:19   

Niezmiernie się cieszę, że pojawił sie nowy "pustułkowicz". Twoim zadaniem będzie teraz pilnowanie, czy nic złego sie nie dzieje. Jeli pustułki obrały dla siebie jak? wnękę w budynku i wychowały młode (o tym wiadcz? piski), to zapewne będ? i w następnych latach.
W zwi?zku z tym, że jeste z Łodzi muszę poinformować Ciebie, że w ramach ogólnopolskiego projektu ochrony pustułki realizowanego w latach 2003-2004 rozwieszono pewn? partię budek dla pustułek w Łodzi. Niestety, nie wiem jaka to była liczba, a tym bardziej gdzie zostały one zamontowane. Ale chodzi mi po głowie, że planowane było powieszenie 50 skrzynek. Może w grę wchodziły też okolice miasta. Szczegółów przdsięwzięcia nie znam. Ale chyba się dowiem...

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2005-07-02, 21:42   

Szczepan oby wiecej takich spostrzezen i postow.

Dzis sprawdzialem jak maja sie pustulki w bloku obok mojego.

Nie pamieram juz ,w ktorym pustulkowym temacie pisalem ... szybko przypomne: na wiosne powiesilem budke dla pustulki na moim bliku, niestety nie zajely jej, lecz zagniezdzily sie w otworze wentylacyjnym

Mlodych pustulek jest 3 ochoczo wychodza juz z wneki i drepcza sobie po dachu balkonu. Proboja juz powoli podlatywac. Zapewne za kilka dni juz ich nie bedzie.

amikosik 

Wysłany: 2005-07-03, 09:11   

Wczoraj wieczorem wpadła mi w ręce młoda pustułka z Czerska. Po konsultacjach i oględzinach wyszło, że ptak jest zdrowy i sprawny. Przy okazji ogl?dania piór założylimy mu obr?czkę. Jest w tym wieku, że w naturalny sposób opuszcza gniazdo ale musi być karmiony przez rodziców. Dzi wypucimy go przy zamku i będziemy obserwować jak sobie radzi.

młoda_pustułka.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 64,67 KB

jemi 

Wysłany: 2005-07-03, 19:11   

03.07.05r. z budki nr.4 (Sokołów kol. Bartosz) wygl?da trzy małe białe łebki pustułek.

Jurgens 
morderca Kaczorów

Wysłany: 2005-07-03, 20:18   

Witam! Od kilkunastu dni mam w domu młod? pustułkę. Znalazłem j? na zamku w Bodzentynie. Dzwoniłem do dyrekcji ?więtkorzyskiego Parku Narodowego, lecz powiedzieli mi, ze oni się tym nie zajmuj? :evil: Musiałem j? przygarn?ć. Jest w dobrym stanie i cały czas pod opiek? weterynarza. Ma apetyt, cały czas ronie i gubi ostanie pisklęcie pióra. Wygl?da na trochę starsz? niż ta na zdjęciach w pocie powyżej. Proszę o jakie wskazówki dotycz?ce wychowania takiego ptaka itd. Kiedy j? wypucić? Czy poradzi sobie? Staram się ograniczyć z ni? kontakt do minimum. Chciałbym wypucić j? w miejscu mojego zamieszkania, być może założyłaby gdzie niedaleko gniazdo :mrgreen: Teren wydaje mi się, że jest idealny. Jest to na najprawdopodobniej samiczka ( poznałem po wzorze na ogonie) Co do par pustułek, to widziałem jedn? na zamku w Chęcinach oraz w Bodzentynie (z tej pary pochodzi te młode które staram się wychować). Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałoć :wink:

Mirek 

Wysłany: 2005-07-03, 20:41   

Jurgens napisał/a:
Od kilkunastu dni mam w domu młod? pustułkę.

wg mnie niepotrzebnie zabierałe j? do domu. Podejrzewam, że wzi?łe podlota, który mógł próbować pierwszego lotu. Najlepszym wyjciem byłoby wtedy pozostawienie jej gdzie w pobliżu miejsca znalezienia. Mylę, że w obecnej sytuacji najlepiej poradził by Tobie Andrzej Kruszewicz z Azylu dla Ptaków przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Napisz do niego e-maila (akruszew@zoowarszawa.pl.pl) i wypytaj o szczegóły... W Azylu już wiele pustułek się wychowało. Trafiła tam też niedawno jedna młoda pustułka z Siedlec, ale ta miała jakie obrażenia i wymagała specjalistycznego ogl?du.

Jurgens 
morderca Kaczorów

Wysłany: 2005-07-03, 21:17   

Problem polegał na tym, że to miejsce nie było zbyt bezpieczne:/ Niedaleko zamku s? domy. Widziałem pałętaj?ce się psy ( kotów pewnie też tam nie braknie). Rozwi?zeniem byłoby posadzenie jej gdzie wysoko na murze lub budynku, ale nie pomyslałem o tym, po za tym i tak nie bardzo dało by się gdzie tam wejć wysoko. Dzięki za adres mailowy :res: . Na pewno do tego człowieka napiszę.

Mirek 

Wysłany: 2005-07-03, 21:45   

Info o pustułkach z Olsztyna:
http://www.wm.pl/index.ph...sztyn&id=735672
Mender,czy to te same?!

mender 

Wysłany: 2005-07-03, 22:08   

Mirek napisał/a:
Info o pustułkach z Olsztyna:
http://www.wm.pl/index.ph...sztyn&id=735672
Mender,czy to te same?!

Te same, tyle że ja wypatrzyłem 3 młode i nie wiedziałem, że jest druga budka zajęta.
:res: dla Pani Małgosi :mrgreen:

Mirek 

Wysłany: 2005-07-03, 22:49   

mender napisał/a:
nie wiedziałem, że jest druga budka zajęta.

W artykule jest napisane, że pustułki zajęły 3 budki, ale w jednej s? tylko młode. To w końcu jak to jest?!

mender 

Wysłany: 2005-07-04, 13:19   

Mirek napisał/a:
W artykule jest napisane, że pustułki zajęły 3 budki, ale w jednej s? tylko młode. To w końcu jak to jest?!

Ups... nie doczytałem. W takim razie wszystko się zgadza oprócz liczby młodych. Obchodziłęm te budki pod koniec czerwca i tylko jedna z nich była obielona i wystawały z niej 3 młode (foto wyżej).

NORBERT 

Wysłany: 2005-07-04, 17:01   

w niedzielę miałem przyjemnoć poogl?dać pustułki w radomiu
a dokładniej na budynku politechniki radomskiej, wydział materiałoznastwa
gnieżdziły się w otworze w cianie
dwie siedziały na parapetach okien
jedna na uziemieniu
jedna w otworze
i jedna gdzie odleciała
zreszt? wszystki gdzie po chwili zwiały
dodam że pierszy raz widziałem taki tłum pustułek w powietrzu

aha i jeszcze tego zamego dnia jad?c poci?giem do w-wy
trzy pustułki przeleciały w rejonie stacji Bartodzieje w kierunku radomki

Mirek 

Wysłany: 2005-07-04, 19:35   

NORBERT napisał/a:
pierszy raz widziałem taki tłum pustułek w powietrzu

Czyli rodzinka - w tym roku niektóre pary wyprowadziły nawet 7 młodych, więc spotkanie takiego tłumku jest realne i to Ci się przytrafiło... :wink:

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-07-04, 20:43   

Mirek napisał/a:
Czyli rodzinka - w tym roku niektóre pary wyprowadziły nawet 7 młodych, więc spotkanie takiego tłumku jest realne i to Ci się przytrafiło...

Jak byłem w Zamku Carlstain w Czechach to tam też ich latało całkiem sporo. Jest to samotny zamek na wzgórzu, widok niesamowity, tyle pustułek w jednym miejscu.

Odpowiedz do tematu