PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PTASIE POGOTOWIE
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-07-01, 19:01   

Cytat:
Połykałe żywe robaki

nie ale dawałem kiedy małemu wróblakowi, nieokrelonego gatunku, i tragicznie się to dla niego skończyło :?

Szybszy 

Wysłany: 2004-07-01, 20:39   

Corvus napisał/a:
Cytat:
Połykałe żywe robaki

nie ale dawałem kiedy małemu wróblakowi, nieokrelonego gatunku, i tragicznie się to dla niego skończyło :?

A sk?d wiesz że po prostu nie było to dla niego ciężkostrawne?

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-01, 21:34   

Corvus ma rację. Nie zd?ż? nawet być ciężkostrawne skoro "wychodz? bokiem" :/

[i] Winer [i]

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-07-01, 21:53   

no wiesz miałem nadziej? ze skoro ''ptaki jadz? robaki'' to nie zaszkodzi, no ale się pomyliłem, niestety, moja wina............. :?

MaryLi 

Wysłany: 2004-07-24, 21:14   wróbel wypadł z gniazda!

Znalazłam na trawie przed domem młodego wróbla, wypadł z gniazda. Jest już opierzony i niewiele mniejszy od dorosłego ptaka, ale nie może latać. Nie wygl?da na to by miał złamane skrzydełko lub jakie inne obrażenia.
Złapłam go do pudełka, wymociłam traw?. Dostał talerzyk z wod? i trochę kaszki i rozmoczonych płatków. Kartonik postawiłam na balkonie. Po kilku godzinach młody zacz?ł nawoływać rodziców i przyfrunęli.
Nie wiem tylko co dalej? Czy to wystarczy? Czy poradzi sobie i wydostanie się z kartonu kiedy będzie doć silny? I czy w nocy nie zmarznie?
Bardzo proszę o pomoc!!!

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-24, 21:16   

Ten ptak wcale nie wypadl z gniazda najprawdopodobniej. To podlot czyli podrosniety juz pisklak ktory przyjmuje pokarm poza gniazdem. Prosze odstawic go w jakies bezpieczne miejsce gdzie moze byc karmiony przez rodzicow. Miejmy nadzieje ze jeszcze go przyjma... :|

MaryLi 

Wysłany: 2004-07-24, 21:24   wróbel wypadł z gniazda!

Niestety wokół budynku nie jest dla niego bezpiecznie. Ptaki maj? gniazdo pod dachem, a na posesję przychodzi sporo kotów! Na balkonie jest doć spokojnie, obecnie nie wychodzimy na balkon, mam nadzieję że to wystarczy.
Nie wiem tylko czy rodzice będ? nadal do niego przylatywać. Nie wiem jak często powinni sie pojawiać???
Ile dni potrzeba na jego samodzielny wylot?
A co w nocy? Katron jest otwarty.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-24, 21:32   

No w kartonie raczej go karmic nie beda... mysle ze powinnas go jednak odstawic rano w to miejsce gdzie go znalazlas... w naturze ma jeszcze szanse, a u Ciebie raczej nie przezyje, musialabys go karmic i zajmowac sie nim, a ta role najlepiej odegraja rodzice...
Cytat:
na posesję przychodzi sporo kotów

koty sa wszedzie, a kazdego ptaszka nie da se uratowac... poloz go na jakiejs galazce, krzewu tak by mogl byc bezpieczny a rodzice mogliby go karmic.Powinno sie udac. Nastepnym razem prosze nie brac podlotow zdrowych i nie wymagajacych opieki do domu :mrgreen: .

MaryLi 

Wysłany: 2004-07-24, 21:41   

dziękuję za odpowiedĽ.
Niestety mieszkamy w nowopowstałym budynku i dookoła jest tylko trawa, a za to zamiast krzaczków sporo ciekawskich i mało delikatnych dzieci!!!! Na trawie byłby zbyt widoczny, włanie dlatego go znalazłam.
czy mój balkon wystarczy skoro rodzice go znaleĽli?

faktycznie nie każdego wróbla da sie uratować ale próbować warto. już 3 martwe moje dzieci zakopały w ogródku.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-24, 21:58   

jezlei mowisz ze rodzice przylatuja do niego na balkon to go tam zostaw... napisz jeszcze na ktorym pietrze mieszkasz... Trzeba sie jednak liczyc z tym, ze w koncu wrobelek zmieni miejsce i odleci z tego balkonu...

kessy 

Wysłany: 2004-07-24, 21:59   

Generalnie zgadzam się z Szymonem, ale skoro już wzięła malucha to być może warto spróbować - póki ładna pogoda się utrzymuje - trzymać na balkonie okno otwarte, a karton umiecić blisko okna. Jeli rodzice przyfrunęli, to jest spora szansa że zaopiekuj? się młodym.
Była kiedy historia w tv, jak do młodego wróbelka tata-wróbel wlatywał przez uchylone okno i karmił go na parapecie. Widz?c to pani domu trzymała okno otwarte i po jakim czasie maluch opucił pomieszczenie o własnych skrzydłach.

[i] Winer [i]

MaryLi 

Wysłany: 2004-07-24, 22:04   

włanie na to liczę, że kiedy odleci! No i oby szczęliwie!
mieszkam na 1 piętrze, a nade mn? nie ma już mieszkań, tylko dach w którym Mały miał gniazdo, ale nie od strony mojego balkonu tylko z drugiej.
czy to ma jakie znaczenie?
i czy poradzi sobie z wydostaniem sie z kartonu? czy trzeba będzie za jaki czas przechylić mu ten kartonik, czy co w tym stylu?

kessy 

Wysłany: 2004-07-24, 22:07   

Raczej sobie poradzi ;)
Pilnuj tylko, przynajmniej na pocz?tku, czy rodzice faktycznie wlatuj? do rodka i karmi? małego. Dobrze by było gdyby karton nie był za wysoki, chociaż może i to nie będzie żadn? przeszkod?.
Gdyby rodzice się nie pojawili przez dłuższy czas lub bali wejć na balkon, pozostanie jedynie albo ręczne karmienie albo to co pisał Szymon - wystawienie na trawkę...

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-24, 22:08   

Nie sadze czy konieczny jest w ogole ten kartonik... niech ptaszek siedzi sobie na balkonie i tam wola o pokarm :mrgreen: . Jezlei nie lata jeszcze to nie powinien odleciec od razu.

MaryLi 

Wysłany: 2004-07-24, 22:21   

Serdecznie dziekuję za uwagi i porady!
na balkonie jest spokój bo tam nie wychodzimy, więc rodzice nie powinni sie bać przylatywać.
Oby tylko jutro znów sie pojawili to już chyba będzie dobrze.
może faktycznie lepiej go przełożyć z tego pudełka!
Jeszcze raz dzięki!

Odpowiedz do tematu