PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ptasie ciekawostki
Autor Wiadomość
Gajowy 

Wysłany: 2004-02-11, 11:48   ptasie ciekawostki

Wczoraj nad Pilic? miałem okazję obserwować żeruj?cego Srokosza, który nie miał OGONA :!: O dziwo zachowywał się całkiem normalnie...latał z krzaczka na krzaczek i szukał jakiego niadania. Latanie (bez ogona) nie sprawiało mu widocznych trudnoci - a wiał doć silny porywisty wiatr. Niestety nie zaobserwowałem czy co upolował :( byłem ograniczony czasowo...

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-11, 14:36   

w lataniu zdecydowanie najważniejsze s? skrzydła, ogon przydaje sie przy manewrowaniu w locie i łapaniu równowagi podczas skakania po gałęziach.....
moim gołębiom czasem sie zdarza stracić ogon ale radz? sobie nieĽle (choć troche inaczej wygl?da wtedy podchodzenie do l?dowania) no chyba że goni je jastrz?b i musz? robić gwałtowne uniki-wtedy bez ogona nie maj? szans :(
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-11, 17:00   

Takie bezogonki to chyba skutki jakis nieudanych polowan kotow np.
U mojej dziewczyny przed blokiem byl taki wrobel... wygladal smiesznie i troche ociezale latal wbrew temu co napisal krotom... takie kalectwo mu jednak nie przeszkadzalo bo obserwowalem go wtedy przez cala zime i radzil sobie... tyle tylko ze sie wyroznial posrod innych wroblewskich... :wink:

Derwal 

Wysłany: 2004-02-11, 21:21   

Ja mialem tej zimy w karmniku kusa bogatke. Niestety od ok. miesiaca juz jej ni widuje. Czyzby sprawka krogulca, ktory zagoscil sie "z okazji karmnika" na dobre :?

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-11, 23:30   

Ja przez dwa lata obserwowałem bogatkę, która to się stołowała w moim karmniku. Nietypowe w niej było to, że miała co okropnego na głowie, gdzie w okolicy prawego oka co jej wyrastało, nie potrafię tego nazwać, czy był to guz, czy jak by się co przyczepiło - wygl?dało to fatalnie. Ale ptaszek wygl?dal poza tym ok i wcale nie był gorszy od pozostałych. W Niedrzwicy (miejscowoć, w której najczęciej obr?czkujemy ptaki) jest łabędĽ, samiec i też zdaje się na prawej częci głowy ma zdeformowan? czache, też jakby guz - taka gula mu wystaje. Dzięki temu, że zaobr?czkowany wiem, że zeszłej zimy przeniósł się na Zalew Zemborzycki do Lublina (w linii prostej mial jakie 8 km), gdzie spędza t? zimę nie wiem ale może znowu będzie jakie zgłoszenie. A jak zjawi się na wiosnę w Niedrzwicy to mu fotkę pyknę i pokażę. :wink:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-11, 23:37   

Skoro o labedziu mowa, to jeden z zimujacych u nas... Nie ma oka :( Po zlapaniu go i blizszej ekspertyzie a takze mailu do odpowiednich osob dowiedzialam sie, ze to calkiem mozliwe, ze taki juz sie urodzil... Pocieszajace jest to, ze radzil sobie zupelnie dobrze.

Co do braku pior natomiast to tez widzialam kiedys 'ciekawostke', mianowicie jakas mewe, ktora miala "dziury" w rzedzie lotek po obu stronach ;) Pozniej dowiedzialam sie, ze u mew to calkiem normalne bo zdarza im sie pierzyc w krotkim okresie czasu wiele lotek i potem wygladaja jak takie przetracone pokraki ;) Mewa tez nie miala wiekszych problemow z lataniem, chociaz ubytki byly naprawde duze!

A kuse lub prawie kuse wroble sa dosyc czestym zjawiskiem na bulwarze nad Wisla latem ;) Ciekawszy wydawal mi sie jeden, u ktorego widzialam dwie czysciutko biale skrajne sterowki w ogonie. O ile takie aberracje sa calkowicie normalne (a raczej powinnam powiedziec: powszechne), o tyle bardzo efektownie to wygladalo. I pomyslcie co on musial robic zeby je w takim snieznobialym stanie utrzymac :lol:

[i] Winer [i]

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-11, 23:48   

Szymon Beuch napisał/a:
Takie bezogonki to chyba skutki jakis nieudanych polowan kotow[...]

drapol też potrafi garć sterówek wyrwać :!:
Szymon Beuch napisał/a:
[...]byl taki wrobel... wygladal smiesznie i troche ociezale latal wbrew temu co napisal krotom... [...]

:evil: o przepraszam... gdzie niby napisałem, że brak ogona nie ma wpływu na właciwoci lotne ptaszka :?:

Tak na marginesie to nawet z ogonem lot wróbla do "lekkich i zwiewnych" nie należy-musi sie taki ćwirek nieĽle nafurkotać zanim gdzie doleci :mrgreen:

Nawi?zuj?c do obserwacji przykarmikowych. Dwie zimy temu przylatywała bogatka "po przejciach" Miała blizne na piersi wokół której piórka sterczały w różne strony. Z "bliskiego spotkania" udało jej sie nie tylko wyjć prawie cało ale póĽniej jeszcze wyzdrowieć :D

Mirek 

Wysłany: 2004-02-12, 11:16   

Ja też chciałbym opisać ciekaw? obserwację. Otóż przez dwa sezony w Siedlcach obserwowałem gawrona, który miał górn? czę dzioba dłuższ? niż normalne gawrony o jakie 4 cm. Fakt taki bardzo utrudniał zbieranie mu pokarmu z ziemi. Aby co podnieć musiał kucać i przechylać głowę. Mimo wszystko przeżył przynajmniej jedn? zimę...

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-12, 14:13   

Kolega z poludnia ma taka czaszke kosa, tzn podobna. Dziob przypomina krzyzodzioba, jest jakos dziwnie przerosniety tak ze czesci zaszly na siebie. Ptak najprawdopodobniej zszedl z glodu :|

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-12, 16:03   

Cytat:
Dziob przypomina krzyzodzioba,

zawsze mogl sie przeniesc na szyszki :wink: :mrgreen:

Co do takich obrzezanych ptakow naleza masowo golebie miejskie... jak tak siadalem sobie na wagarach na rynku w Bytomiu to z nudow przygladalem sie golebiom... trudno bylo znalezc ptaka z kompletnymi nozkami, jednym brakowalo tylko palcow , innym calej jednej nogi... :x :cry: widok straszliwy! nawet nie chce sobie wyobrazac jak doszlo do tych okaleczen... :|
Niektore takie wady moga byc wrodzone... np. widzialem bataliona skaczacego na jednej nodze bo drugiej nie mial wcale, nawet kikuta, nic! Byl jednak dosc sprawny; na tokowisku zdawal sie stac nawet dosc wysoko w batalioniej chierarchii... 8)

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-02-12, 18:03   

Cytat:
straszliwy! nawet nie chce sobie wyobrazac jak doszlo do tych okaleczen...

Zazwyczaj przyczynami s? ostre zimy, ptaki odmrażaj? sobie kończyny.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-13, 07:38   

Hubert napisał/a:
Zazwyczaj przyczynami s? ostre zimy, ptaki odmrażaj? sobie kończyny.

no nie zgodze sie z Tob? Hubercie :arrow: natura zadbała o to by np kaczki czy łabędzie nie doznawały odmrożeń (a one żyj? w zimniejszym rodowisku niż gołębie).... moim zdaniem "sprawc?" s? nylonowe sznurki - znam ten problem bo mam gołębie... jeli w czas nie dostrzeże sie sznurka owiniętego wokół nogi (zapl?tanego gdzie na polu lub przywleczonego do gniazda) ta uschnie na pewno. Choć miałem przypadek że jastrz?b podczas ataku jakim sposobem złamał jednemu gołębiowi nogę złamał - ta z czasem uschła i odpadła

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-02-13, 14:13   

Cytat:
kaczki czy łabędzie

pisz?c ptaki miałem na myli gołębie

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-13, 16:05   

Hubert napisał/a:
pisz?c ptaki miałem na myli gołębie

nawet jeli, to upieram sie przy swoim, że to jest baaaardzo mało prawdopodobne by ptak sobie odmroził nogi. Odmrożenie nie następuje tak szybko by ptak tego nie czuł i by nie zd?żył choćby przykucn?ć-rozwi?zuj?c tym problem.

Ale ja nie o tym
Swego czasu czytałem (cytuje z pamięci więc mogę co pokręcić), że "zwykłe" drapole od orłowatych można odróżnić po tym jak oddaj? kał- jedne po prostu sie wypróżniaj? a kał leci prosto do ziemi a te drugie niejako go "wystrzeliwuj?" z siebie.
Czy kto mógłby mi rozjanić tę sprawę????

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-13, 16:41   

Cytat:
po prostu sie wypróżniaj? a kał leci prosto do ziemi a te drugie niejako go "wystrzeliwuj?" z siebie.

ciekawostka... :shock:
Dzisiaj widzialem myszolowa ktory zanim zrobil kupe lekko podniosl ogon i wygial sie do przodu, ale zeby byl to strzal... hmmm nie moge powedziec....

Z kolei pamietam z filmu przyrodniczego o Biebrzy piskle orlika k. , ktore bez dwoch zdan walilo kupskami jak z procy...
Nie znam przedstawionej przez krotoma teorii ze orly tak robia a nieorly kakaja pod siebie. aAe jezeli by tak bylo to strzelcami w tej dziedzinie sa te pierwsze...

PS Czy mi sie zdaje czy przez ostatnie kilka godzin najwiecej moich postow na tym forum dotyczylo kupsk?! :| ... :oops:

Odpowiedz do tematu