PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki obserwowane poza granicami Polski
Autor Wiadomość
Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-01, 20:38   Ptaki obserwowane poza granicami Polski

W zeszłym tygodniu miałem przyjemnoć odwiedzić Kair oraz 2 oazy położone na Pustyni Zachodniej/ Libijskiej (różne nazwy funkcjonuj?, w każdym razie na Saharze :D ) - Farafrę i Bahariję. Poza różnymi przygodami (np. odkopywanie przez 2 godziny samochodu z piasku przy + 40 itp) widziałem też parę ptaszków, niektóre u nas występuj?ce, inne nie, a mianowicie:

czaple złotawe w dużych ilociach
czaple nadobne
kruki pustynne corvus ruficollis
lepowron
drozdówka rdzawa cercotrichas galactotes galactotes
dudki (sporo w miecie)
szczudłaki himantopus himantopus
czajka szponiasta hoplopterus spinosus
rybaczek srokaty ceryle rudis - wietny ptaszek, czarno-biały zimorodek zawisaj?cy nad Nilem
pustułki
inne niezidentyfikowane drapole nad centrum Kairu
synogarlice senegalskie (?) streptopelia senegalensis
wrony, wróble i inne niezidentyfikowane

A poza tym trochę udomowionych ssaków i insekty, ale o tym gdzie indziej. Fajnie było, ale następnym razem nie jadę w lecie ...

czajka szponiasta.jpg
Plik ściągnięto 1200 raz(y) 57,79 KB

czapla nadobna.jpg
Plik ściągnięto 1177 raz(y) 113,24 KB

Czapla złotawa.jpg
Plik ściągnięto 1182 raz(y) 117,84 KB

drozdówka rdzawa.jpg
Plik ściągnięto 1176 raz(y) 57,77 KB

Dudi.jpg
Plik ściągnięto 1177 raz(y) 126,62 KB

gołąbek.jpg
Plik ściągnięto 1184 raz(y) 84,45 KB

kruki.jpg
Plik ściągnięto 1182 raz(y) 76,28 KB

szczudłaki.jpg
Plik ściągnięto 1173 raz(y) 70,69 KB

Ślepowron.jpg
Plik ściągnięto 1206 raz(y) 111,32 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-01, 21:00   

Rewelacyjne fotki!
A ten goł?bek to rzeczywicie synogarlica senegalska, bardzo pospolita w egipskich miastach.
Niezidentyfikowane drapole to mogły być kaniuki. Jest to jeden z częstszych drapieżników w Egipcie.

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-01, 21:03   

Bardziej wygl?dały myszakowato, ale nie mogłem sie przyjrzeć - w warunkach kairskiego ruchu ulicznego trzeba mieć oczy naokoło głowy. Zaskoczyły mnie natomiast lepowron i szczudłaki, które powinny wg Johnsona w Egipcie jedynie zimować, tak gdzie od IX.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-01, 21:24   

Wychuchol napisał/a:
Zaskoczyły mnie natomiast lepowron i szczudłaki, które powinny wg Johnsona w Egipcie jedynie zimować, tak gdzie od IX

Niestety to normalne. W krajach arabskich brak jest stacjonarnych ornitologów, a wszelkie samotne eskapady z lornetk? s? ostatnio bardzo ryzykowne.
Prawda jest więc taka, że tak naprawde nic nie wiemy o obecnej sytuacji wielu gatunków w tych regionach.

Znajomy ornitolog, czlonek CZAPLONA jest równoczenie ...komandosem :wink: Bywa stale wysyłany do Iraku, gdzie przy okazji każdego patrolu pbserwuje ptaki, a nawet obr?czkuje. Podobno w całym Iraku nie było prowadzonych badań od ponad 50 lat. Powodem były rz?dy ówczesnego dyktatora Saddama H. Widywał on i obr?czkował ptaki poza zasięgiem jaki podawała literatura. Wspominał też o lęgachh szczudłaków.

TomekQ 

ptop

Wysłany: 2005-08-04, 11:30   

Tetrao napisał/a:

Niezidentyfikowane drapole to mogły być kaniuki. Jest to jeden z częstszych drapieżników w Egipcie.

Kaniuk nie jest taki liczny, poza tym raczej siedzi w dolinie Nilu nad ł?kami. Wysoko nad miastami i terenami suchymi lataj? inne ptaki - mysz. wschodnie, sępy, kanie czarne, orliki (w trakcie wędrówki).

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-04, 14:40   

TomekQ napisał/a:
mysz. wschodnie, sępy, kanie czarne, orliki (w trakcie wędrówki).

Hmm ja w Kairze i Luksorze widziałem praktycznie tylko kaniuki i raz kanie czarn? nad Nilem. Pewnie byłe tam wiosn? albo jesieni? bo wtedy niebo pełne jest migrantów. Ja byłem na przełomie lipca i siepnia.

Aha i z drapoli doć powszechny jest tam rybołów. Zwłaszcza nad wybrzeżem Morza Czerwonego gdzie gniazduje bezporednio na wystaj?cych z wody rafowych wysepkach.

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-08-09, 15:31   

Mam pytanie, ty tam pojechałe tak poprostu na urlop czy na te wykopaliska archeologiczne w odwiedziny?

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-20, 23:49   

Pojechałem w odwiedziny do moich rodziców, którzy s? tam w ramach badań archeologicznych. Głównym celem była przygoda na pustyni, trochę skrócona po ciężkich przejciach w lotnym piasku, gdzie ugrz?zł nam samochód, a przy okazji powtapiałem się trochę w tłum na ulicach Kairu i poobserwowałem troche fauny.

Anem 

Wysłany: 2005-08-24, 17:46   

Tetrao napisał/a:

Kaniuki s? bardzo charakterystyczne i w?tpie żeby Wychuchol ich nierozpoznal gdyby faktycznie to byly one...

Wychuchol napisał/a:
Pojechałem w odwiedziny do moich rodziców, którzy s? tam w ramach badań archeologicznych.

Tak trochę nie w temacie ale mnie to bardzo interesuje. W którym miejscu s? te badania i czego dokladnie dotycz?...

Wychuchol 

Wysłany: 2005-08-24, 21:44   

Anem napisał/a:

Kaniuki s? bardzo charakterystyczne i w?tpie żeby Wychuchol ich nierozpoznal gdyby faktycznie to byly one...

Też w?tpię, pomimo mojego ornitologicznego dyletanctwa ... (przypis wychuchola) :D

Tak trochę nie w temacie ale mnie to bardzo interesuje. W którym miejscu s? te badania i czego dokladnie dotycz?...

Badania s? w różnych miejscach na całym Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem Egiptu i Syrii, dotycz? starożytnoci od staroegipskich przez rzymskie po wczesnoarabskie, jest też co w Sudanie, Libanie itp, do Iraku na szczęcie od 1 wojny w Zatoce nie jeżdż?. Jak chcesz kiedy na te tematy pogadać, zapraszam na priva czy przy okazji jakiego wyjazdu.

DD 

Wysłany: 2005-10-03, 16:48   

Niedawno wrócilimy z 2 tyg. pobytu w Portugalii - kraj tak piękny, że chc?c go trochę zwiedzić pozostawało malo czasu na "ptaszenie" - lecz mimo to wyjazd zaowocował ciekawymi ptakami:

20.09 Parque Natural D. S. A. Costa Vicentina
* cierwnik - 1 imm. ; 1 imm.
* orzełek południowy ad.
* sokół wędrowny - poluj?cy
* pustułeczka - samica
* modrak
Nad Logos ok. 50 czapli złotawych lec?cych na nocleg

22.09 Silves i okolice
* czapla nadobna
* czapla złotawa - żeruj?ce na pas?cych się koniach
* gadożer poluj?cy
* sroka błękitna - 7 os.

24.09 Parque Natural D. S. A. Costa Vicentina
* cierwnik - 2 imm.

26.09 Serra de Monchique
* gadożer - 1 poluj?cy ; 1 poluj?cy
* pustułeczka - 2 os. Poluj?ce na owady
* orzełek południowy - 2 ad. lot patrolowy ; 1 ad.

Prawie codziennie widywalimy wspaniale poluj?ce głuptaki juv. i imm., czaple nadobne i złotawe, białorzytki rdzawe, mewy białogłowe i żółtonogie a czasem pustułeczki i sokoły wędrowne oraz wiele innych. Bardzo ciesz? cierwniki i gadożery a zwłaszcza rzadkie orzełki południowe.

PS
a może założyc oddzielny temat na obserwacje ptaków poza granicami kraju??

edit: krotom
posty przeniesione z tematu "obserwacje ptaków"

Kamikazi 

Wysłany: 2005-10-03, 16:49   

A często będziesz relacjonować z zagranicy? :D

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

DD 

Wysłany: 2005-10-03, 17:11   

w zależnoci jak często będę mogła wyjeżdzać :D

a inni nie jeżdż???

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2005-10-04, 08:53   

DD napisał/a:
[...]a może założyc oddzielny temat na obserwacje ptaków poza granicami kraju??

jak na razie to jest druga tego typu relacja... jak się pojawi jeszcze z jedna to pomylimy o wydzieleniu odrębnego tematu dla "zagraniczniaków" :idea:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Hubert 

otop

Wysłany: 2005-10-04, 22:38   

krotom napisał/a:
jak na razie to jest druga tego typu relacja... jak się pojawi jeszcze z jedna to pomylimy o wydzieleniu odrębnego tematu dla "zagraniczniaków" :idea:

To może ja napisze moj? spóĽnian? relacje z grecji, gdzie na pocz?tku sierpnia spędziłem tydzień na płw. Chalcydyckim(na Athosie):

I.VIII

Jad?c autokaremz lotniska w Kavali widziałem przez ułamek sekundy przepiękne orzlewiska i błotka, udało mi się wtedy wypatrzeć tylko kilka ostrygojadów i czapli nadobnych.

2.VIII

Tego dnia zwiedzałem Ouranopolis gdzie widziałem dużo jaskólek rudawych na równi z dymówk?, za to żadnych oknówek.

3.VIII

Tego dnia skorzystałem ze szlaków turysztyczncyh, których mape prawie, że sił? wyci?gn?łem od rezydenta. Udałem się w trase Ouranopolis -> Nea Roda. Na pocz?tku gdy było troche podejcia, a na około sama makia widziałem tylko dwa g?siorki. Gdy doszedłem do czego w rodzaju płaskowyżu, ujrzałem całe hekatry ciernisk po żniwach :8): , co mnie niezmiernie ucieszyło. Na pocz?tku zobaczyłem jakiego sokoła siedz?cego na słupie od drutów telegraficznych, niestey po bliższemu przyjżeniu się okazał się być pustułk?, któr? po tem widzialem jeszcze kilka razy. Jednak ciekawsze od niej były dwie turkawki siedz?ce na drutach obok. Kawałek dalej drogę przelecialo mi stadko dzierlatek, które sobe dłużej obserowowałem ja zlatywały i wlatywały z trawy na płotek i odwotnie. Przeleciał raz, czy dwa trzmielojad. Dalej było smietnisko z jak? dzierzb?, ale spod blachy wysypało się kilka puchatych kuleczek-szczeniaków, a myl o mamusi skutecznie mnie odgoniła. Dalej widziałem dzierzbe juv, któr? oznaczyłem jako rudogłow?. Ten kochany juvek rzucił się zaraz, na siedz?c? na krzaku obok ad. samice rudogłowej. T? pani? obserwowałem z ławeczki, która była pod drutami, na których usiadła. Kiedy już wracałem mocno zmęczony (około 13 więc słoneczko dało czadu) siostra pokazała za mnie palcem i spytała się jaki to ptaki, ja od niechcenia odwróciłem głowe i zobaczyłem jaskółke, gdy sarkastycznie odpowiedziałem jaskółka, ona równie sarkastycznie stweirdziła, że nie wiedziała, że jaskólki sa takie duże. Gdy spojrzałem trochę dalej opadła mi kopara, leciał orzeł, w dodatku na ciemnym tle, gdy spojrzłame przez lornetkę, buka rozwarła się jeszcze bardziej, orzeł okazał się być gadożerem, prawdopodobnie juv. Gdy wracałem przegiem moża zacz?ł się okres, w którym wszędzie zacz?łem widzieć mewy romańskie, na które wczesniej nie zwróciłem uwagi.

4.VIII

Tego dnia płynałem motorówk? w okół wyspy Amouliani, wszędzie na przy brzegu latała cała masa jerzyków alpejskich. Miałem też parę małego sokoła poluj?cego długi czas na owady, ale niestety zbyd daleko i w dodatku na tle nieba. Pod koniec zobaczyłem siedz?ce na skałach kormorany, które sfociłem i zostały póĽniej oznaczone jako kormorany czubate.

5.VIII

Tutaj płyn?łem statkie w okół Republiki Mnisiej, co jakis czas wszędzie latały burzyki żółtodziobe i mewy romańskie, raz przeleciała pierz?ca się mewa czarnogłowa.

6.VIII

Tego dnia byłem na Sithoni, ale nic ciekawego oprócz kilku dzierzb rudogłowych z samochodu nie widziałem.

7.VIII

Tego dnia już wylatywałem i dopiero pod wieczór przejechalimy obok tego wspaniałego rozlewiska i były tylko pojedyńcze czaple nadobne.

Odpowiedz do tematu