PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki obserwowane poza granicami Polski
Autor Wiadomość
laszlo111 

Wysłany: 2018-07-03, 15:22   

Wątek powoli odchodzi w zapomnienie więc może spróbuje go ożywić. Zapraszam do obejrzenia ptasich zdjęć z Bułgarii oraz Grecji
W Bułgarii byłem tydzień w połowie maja. Zdjęcia głównie z wybrzeża Morza Czarnego. W Grecji również tydzień w połowie czerwca. Zdjęcia z kilku miejsc na północy. Obydwa kraje godne polecenia szczególnie w porze przelotów.

host112 

m-sto

Wysłany: 2019-04-21, 15:20   

witam, mam zaplanowany wyjazd na wakacje do Australii. Nie ukrywam, że mowimy tutaj też o wyprawie naukowej z naszego koła studenckiego. Chcemy poobserwować tamtejsze gatunki, ale bardzo ważna dla nas jest kwestia lokum. Był ktoś z was w Australii i może polecić jakiś tani hotel? Będę wdzięczny za sugestywne odpowiedzi. Nie oczekuje jakiś podrzutków z internetu, ale bardziej sprawdzonych tematów. Pozdrawiam

generosus 

Wysłany: 2019-04-21, 19:47   

chcecie lokum w dowolnym miejscu czy możecie uściślić ? Zdaje się, że Australia to dosyć rozległy teren :cool: :mrgreen:

Nisoria 

Wysłany: 2019-04-26, 22:42   

generosus napisał/a:
chcecie lokum w dowolnym miejscu czy możecie uściślić ? Zdaje się, że Australia to dosyć rozległy teren :cool: :mrgreen:

Zdaje się, że użytkownik "mógł uściślił" w stopce... Tossed in bin.

oriolus56 

Wysłany: 2019-07-17, 09:57   

Od jakiegoś czasu mieszkam w malutkiej wiosce w Rosji w obwodzie Tambowskim. Domów jest mało, ludzi jeszcze mniej. Internet bardzo słaby, często w ogóle go nie ma. Bardzo denerwuje mnie niedokładność lub brak danych na temat mieszkających w obwodzie gatunków. Prawie nikt za ptakami nie chodzi, trudno znaleźć informacje, a aj już się uda to okazują się błędne. Kupiłam czerwoną księgę tambowskiego obwodu, a w niej prawie przy każdym ptaku piszą że "o obserwacjach w dzisiejszych czasach brak danych".

15.07.2019r
Okolice małej rzeki obok wsi Pribytki (tam mieszkam):
- sowa błotna,
- samica błotnika łąkowego/stepowego/zbożowego (że też na tym terenie muszą gnieździć się wszystkie trzy :roll: )
- podróżniczek,
- młode i dorosłe pliszki żółte,
- pliszka cytrynowa,
- para krzyżówek
- myszołów,

Na odcinku 40 km przy drodze z wioski Bondari do małego miasta Rasskazovo:
- para błotniaków stepowych latających nad łąką,
- białorzytki
- pokląskwy,
- dzierzba czarnoczelna,
- 9 par gąsiorków z lotnymi młodymi (w każdym większym krzaku dzikiej róży),
- kukułka w śródpolnym pasie brzóz,
- stado żołn, ok. 25 ptaków, dorosłe z młodymi,
- na poboczu potrącona muchołówka szara,
- w monokulturze sosnowej, ok. 200 metrów od drogi kompletny zgryz puszczyka uralskiego i oskub sroki,

Do tego tuz przed domem w ziemi grzebał młody dzięcioł białoszyi, którego wg, wszystkich danych nie powinno tam w ogóle być. W całym obwodzie zarejestrowano tylko jeden lęg kilka lat temu, jakieś 90 km na południe.

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2019-07-17, 12:49   

oriolus56 napisał/a:
Bardzo denerwuje mnie niedokładność lub brak danych na temat mieszkających w obwodzie gatunków. Prawie nikt za ptakami nie chodzi, trudno znaleźć informacje, a aj już się uda to okazują się błędne. Kupiłam czerwoną księgę tambowskiego obwodu, a w niej prawie przy każdym ptaku piszą że "o obserwacjach w dzisiejszych czasach brak danych".

To jedna z najbardziej fascynujących sytuacji - możesz sama, bez żadnej konkurencji ;) odkrywać lokalną awifaunę i być źródłem najbardziej aktualnych danych.
Młode dzięcioły białoszyje są trudne do rozpoznania - upewniłaś się że zgadzają sie wszystkie cechy, zwłaszcza te na sterówkach?
Jeśli masz aparat i robisz zdjęcia to bardzo chętnie obejrzałbym ornitologiczną fotorelację z Twoich okolic.

oriolus56 

Wysłany: 2019-07-18, 07:23   

Jestem pewna że to białoszyi, obserwowałam go z bliska jak kopał w ziemi, pozował do lunety z każdej strony :-D .
Robię zdjęcia i może coś wstawię jak będzie lepszy internet.

Nie ma tu żadnej organizacji zajmującej się ptakami, jedynie myśliwi, którzy zrobili tabelę liczebności głuszca w poszczególnych latach. Ilość ptaków rośnie z roku na rok o 5000 osobników, więc jakoś nie budzą zaufania. Moje obserwacje mogę zachować niestety tylko dla siebie.

Jest tu także bardziej męcząca sytuacja z kotami niż ta w Polsce. Na wsi prawie każdy ma więcej niż jednego i do tego mieszkają na dworze. Wczoraj znalazłam aż dwa zgryzy pokląskwy, winowajcą był najprawdopodobniej kot sąsiada. Moje wychodzą na smyczy ;-)

oriolus56 

Wysłany: 2019-07-22, 09:10   

20.07.
Pojechałam do wioski obok, jest tam stawek dla gęsi domowych, obok wylewają kurze odchody, z rury na to wszystko sączy się woda. Śmierdzi niemiłosiernie, obok pasą się owce, kozy i krowy. Po tych kupach chodzą kury z kurczętami, indyki i pełno gołębi.
Między nimi chodziła para szczudłaków i dwa lotne młode osobniki. Były też 4 łęczaki. Wg mieszkańców szczudłaki gnieżdżą się tutaj nie pierwszy raz. Oczywiście nikt nie wie co to jest i jak się nazywa, ale tych nóg nie da się pomylić z niczym innym. Wszystko przy ludziach w centrum wioski.
Nieco dalej w miejscu gdzie wydobywa się piasek znajduje się dużo norek żołn i brzegówek. Żołny łączą się w stada i latają w monstrualnych ilościach nad polami. Udało mi się znaleźć kilka wypierzonych piór pod gniazdami. Na drodze leżały trzy potrącone młode dymówki w odstępach jednego metra od siebie.
Udało mi się też spotkać orzełka włochatego i samca błotniaka łąkowego.

Koty sąsiada pożarły dwie cierniówki, mazurka, a młodą pliszkę żółtą i słowika szarego udało mi się wyciągnąć mu z pyska. Niestety oba były już martwe.

Mamba2 

Wysłany: 2019-11-12, 12:18   

Okolice Toronto, moje ulubione ptaki to modrosójka błękitna i kardynał szkarłatny.

Odpowiedz do tematu