FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki obserwowane poza granicami Polski
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2007-08-31, 08:16   

No ı po co byl ten caly off-top, nıe latwıej bylo od razu odpowıedzıec?

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2007-08-31, 19:37   

Warto zajzec: http://www.youtube.com/watch?v=Q3RLEgM9LvA

http://www.airport-data.c...k+Tadeusz;4507/

Jinete 

Wysłany: 2007-08-31, 21:32   

bielik nad ciesnina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wczoraj dokladnie ogodzinie 16.47 na abserwatorium w algarobo, niedaleko Algeciras hiszpania , ciesnina gibraltarska, zaobserwowano jednego bielika razem w stadzie w kania czarna ,byl to mlody bielik
ta druga obserwacja tego gatunku w ciagu dwoch lat !!!!
rok temu na wiosne mielismy mlodego bielika wracajacego z afryki !!!!!!!!!!!!!

członek założyciel
http://agafona.org/

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2007-09-01, 19:16   

Wrocilam! :mrgreen:
Dzieja sie tu rzeczy naprawde nieziemskie. NIE MA drugiego takiego miejsca jak to (poza Eilatem na wiosne :] ).

Hubert, wiele ptakow potrzebuje stawow, ale 1) stawow tutaj dostatek i 2) nawet gdyby ich nie bylo, to i tak bylyby ptaki :>

KB, posluguje sie guidem, ktory ma na imie Jonathan :mrgreen:

A juz w temacie.
Oczywiscie zapomnialam wtedy napisac wszystkiego.

Czwartek - fenomenalna obserwacja plomykowki, ktora zapolowala pod latarnia przed nasza baza, pomachala troche skrzydlami i odleciala. Wszystko nie dalej jak 10m od nas. A dalej bylo jeszcze lepiej. Idac do stolowki slyszelismy syczka, wiec podeszlismy kawalek i okazalo sie, ze siedzi nie wyzej jak 5m nad naszymi glowami, na galezi nad chodnikiem! Nie rozumiem tych wszystkich opowiesci jak to ludzie jezdza za granice i syczka slysza, a nie widza :mrgreen: Wczoraj poszlismy wieczorem sie nasluchac tej uroczej sowy. Bardzo dobrze reagowala na gwizdanie, wiec przyleciala na palme pod ktora usiedlismy i nadawala coraz glosniej. Potem syczek zabral sie za polowanie, ladujac w pewnym momencie na trawniku najwyzej 4m od nas, ale zaraz wrocil na czubek palmy i dalej spiewal. Niesamowite wrazenie. Jedna z najlepszych obserawcji jakeijkolwiek sowy jakie mialam. A moze i najlepsza...

Piatek. W piatek siedzialam sama na punkcie polozonym na stawach rybnych. Bocianow (bo to punkt na bociany biale) bylo w sumie marne ca 400, trzmielojadow tez nie za duzo, ale byly 3 kanie czarne i na zakonczenie dnia samica blotniaka lakowego. Ale tutaj jeszcze nie leci nic procz trzmielojadow i bocianow na dobra sprawe - wszystko przed nami ;)
Na samych stawach dalo sie obserwowac wszystkie 3 tutejsze zimorodki (krasnodzioby, rybaczek i nasz), kormorany male z kilku m i caly standardowy zestaw - czaple nadobne, jedna zlotawa, siwe, ibisy, szczudlaki, itd. Juz wiecie co tu jest na porzadku dziennym ;) Z nieptasich ciekawostek, wyszla mi na spuszczony staw rodzinak szakali (4 os.) - zdjecia sa.

Ufff.
No to jeszcze dzisiaj ;) Dzisiaj bylam na innym punkcie, Shonam. Bocianow byc nie mialo, mialy byc trzmielojady, ale od godz. 9 bylo ich (:>) tylko ca 700. To naprawde malo! 6-7km ode mnie na wschod smignelo "stadko" 2000! W sumie po 12 niewiele sie dzialo. Czas urozmaicalam sobie sluchaniem pustulek, ktore mialy budke nad moja glowa i zbieraniem pior plomykowki, ktora tez miala budke nad moja glowa (4 lotki :> ). Kolo 16:30 przyjechal Jonathan i przenieslismy sie bardziej na wschod, za trzmielojadami, gdzie zobaczylismy jakies 230 tych ptakow w jednym porzadnym strumieniu. Ptaki jakos przestaly leciec, wiec zebralismy kogo sie dalo z punktow i pojechalismy do rezerwatu... no nie pamietam nazwy dokaldnie ;) (Tirat Zvi? jakos tak...) zobaczyc jak tutaj wyglada migracja bocianow. Nie wiem jak wy, ale na mnie widok ponad 10000 naszych bockow zgromadzonych na polu wywal niesamowite wrazenie...

I prawie bym zapomniala - znowu ;) - napisac, ze dzisiaj rano poszlismy z jednym kolega na mala wycieczke po Kibbutzu i za plotem zobaczylismy dwa stadka - najpierw cn 13 a potem ca 30 kulonow!
A wszystko to dla nich calkowicie normalne... ;)
(moze poza tymi bocianami, ktore co prawda w liczbie kilku tysiecy nie sa niczym dziwnym, ale wedlug slow Jonathana noclegowisko 10k ptakow tutaj zdarza sie srednio raz w roku)

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Hubert 

otop

Wysłany: 2007-09-01, 19:47   

Rozumıem, ze szakal zlocısty?

Wiktoria 
Młody przyrodnik

lto

Wysłany: 2007-09-02, 20:06   

Kessy, gratuluję udanej wycieczki :oki: Oczywiście czekamy na zdjęcia (przynajmniej te "kiepskie" fotki trzmielojadów i szakali, o których wspominałaś muszą być wstawione) :]

kessy 

Wysłany: 2007-09-02, 20:08   

Tak, tenze wlasnie.
To jedyny ssak poza mangustami, nierozpoznanymi nietoperzami wielkosci syczka i gazelami, jakiego tu widzialam.

Dzisiaj dzien byl niesamowity, chociaz relacja bedzie krotka.
Ponad 5000 trzmielojadow, z czego 3950 w jednym strumieniu!!! :res: Niesamowite ptaki, niesamowity widok. 40 minut trzymania lornetki w gore i liczenia, liczenia, liczenia... A to nie byl koniec! Strumien zmienial trase. Zanim dolecial do mnie i doliczylam do 800, kolega na punkcie obok mial juz 2500, a potem znowu ptaki podryfowaly do niego i liczyl dalej. Jak sie dowiem ile dzisiaj bylo w sumie, na pewno wam napisze ;)

Natomiast jak przelecialy trzmielojady (rano), mialam mnostwo czasu zeby opatrzec sie z jaskolkami rudawymi, ktore w proporcjach 50/50 uwijaly sie z dymowami nad moim punktem. Nawet taka slepota jak ja rozpoznawala je w za slabych okularach ;) Bardzo sympatyczne ptaki.
Byl tez swojski akcent - dzieciol bialoszyi, poza kretoglowem jedyny dzieciol, jaki wystepuje w Izraelu.
Poza tym 5 prinii, ktore mimo ze nie byly dalej jak 3m ode mnie, za chiny ludowe nie dalyby sie sfotografowac - strasznie szybkie sa :P :]

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

lagopus 

Wysłany: 2007-09-03, 13:19   

:res: :res: :res: gratulacje kessy!!!!!!!!
ZAZDROSCIMY :> :mrgreen:
:oki: :oki: :oki:

Wiktoria 
Młody przyrodnik

lto

Wysłany: 2007-09-03, 20:41   

kessy, myslałam, że już wróciłaś (bo tak napisałaś :] ) ;) Ale w takim razie mogę zyczyć tylko jeszcze więcej fajnych drapoli i masę ciakwych obserwacji. I pamiętaj o robieniu zdjęć w miarę możliwości! (ja tam mało do tego Wielkiego Kanionu nie wpadłam jak lasówkę wirginijską próbowałam sfotografować ;) )

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2007-09-03, 22:36   

maciek31-88 napisał/a:
ZAZDROSCIMY
i to bardzo :)

http://www.airport-data.c...k+Tadeusz;4507/

kessy 

Wysłany: 2007-09-04, 19:46   

Dzieki kochani za mile slowa! :oops:
Odwdzieczam sie wam jak potarfie - piszac relacje zamiast pomagac przy robieniu kolacji :P Najwyzej pozmywam po, chociaz w czesci sie zrehabilituje...

Ale ja nie o tym.

Co bylo dzisiaj.
Kolejny punkt (Tirat Zvi) i ptaki od samego rana. Mega za...pracowana bylam od rana - sprobujcie policzyc dwa strumienie trzmielojadow z dwoch roznych kierunkow i oszacowac jeszcze komin bocianow na wysokosci kilkuset metrow! Ale dalam rade. Na szczescie (? ;) ) strumienie nie byly zbyt intesywne. Ile bylo dzisiaj ptakow jeszcze nie wiem, ale mysle ze kolo 1500 trzmielojadow sie uzbiera.
A co ciekawego bylo...
Ano, byly nowe dla mnie ptaszki!
* dzierzba czarnoczelna - tuz nad moja glowa, siedziala ze 20 minut (ale fotki sobie zrobic nie dala)
* zolna jakastam Merops persicus (Blue-cheeked Bee-eater), 25 osobnikow na drutach (piekne sa!!!!!)
* kuropatwa jakastam (Alectoris chukar (Chukar), 4 ptaszki na polu, super daly sie obejrzec przez lornetke z samochodu, z bardzo bliska, ale zanim przystawilam aparat, schowaly sie za krzaczek
* pfah, tu nawet nie wiem od czego zaczac ;) napisze tak - Emberiza caesia (Cretzmar?costam Bunting), samiczka na drutach, etz dala sie pieknie obejrzec zanim poleciala

A wszystkie te ptaki, poza dzierzba, na granicy z Jordania ;) Wielki plot pod napieciem i takie tam :D A tak na powaznie, bardzo fajne miejsce, na ptaki i na podziwianie widokow (mimo drutu i betonu).

Tak na zakonczenie - trafily sie dzisiaj tez 4 pelikany rozowe przelotem nad Tirat Zvi, obserwacja prinii z zaledwie 2m (a wierzcie mi, ze skubance rzadko wylaza z krzakow na dluzej niz kilka sekund!) i bardzo sympatyczna dla mnie obserwacja z bliska mlodego slepowrona.

Cos mi sie wydaje, ze nie bede zbytnio chciala stad wyjezdzac... ;)

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Pablo 
ornitolog

Wysłany: 2007-09-04, 20:08   

kessy napisał/a:

* zolna jakastam Merops persicus (Blue-cheeked Bee-eater), 25 osobnikow na drutach (piekne sa!!!!!)
* kuropatwa jakastam (Alectoris chukar (Chukar), 4 ptaszki na polu, super daly sie obejrzec przez lornetke z samochodu, z bardzo bliska, ale zanim przystawilam aparat, schowaly sie za krzaczek
* pfah, tu nawet nie wiem od czego zaczac ;) napisze tak - Emberiza caesia (Cretzmar?costam Bunting), samiczka na drutach, etz dala sie pieknie obejrzec zanim poleciala

kuropatwa to goropatwa azjatycka
zolna to zolna wschodnia M.superciliosus, M.persicus to teraz osobny gatunek
no i trznadel modroglowy E.ceasia, skad wiesz ze to nie ortolan?? ;)

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2007-09-04, 23:34   

kessy napisał/a:

Ja wiedziałem że tak będzie :roll:

S Aftyka 
moderator

lto

Wysłany: 2007-09-04, 23:54   

Rey napisał/a:
kessy napisał/a:

Ja wiedziałem że tak będzie :roll:
Zobaczycie, kesiak zatęskni do naszych drzemlików i kosmaczy i na pewno wróci do nas. A zresztą, kto by chciał spędzać święta tam, gdzie śniegu brak (choć i tak w tym jej Toruniu, to słyszałem ,ze ze śniegiem marnie czasem bywa :mrgreen: )

kessy 

Wysłany: 2007-09-06, 17:28   

RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRrrrrrrrrrrrrr, zjadlo mi calego posta!

No to tak na szybko :/

Dzieki za polskie nazwy Pablo :)

Sylwek, na swieta to moglabym przyjezdzac jakby mi ktos odpowiednio wczesnie powiedzial, ze spadl snieg :mrgreen: Drzemliki tu zimuja, a nie wiem czy lecialabym tak chetnie do domu tylko dla kosmaczy, skoro tutaj maja dziesiatki tysiecy myszolowow zwyklych i vulpinusow... :]

Wczoraj zoln bylo 30 osobnikow. Piekna obserwacja, kilka latalo mi nad sama glowa. Slyszalam tez pierwszy raz wierzbowke. Niestety tylko slyszalam, ale Joanthan obiecuje, ze zanim wyjade z Izraela to zobacze :P Warto chyba tez dodac, ze mozna tutaj miec w polu widzenia lunety jednoczesnie: czaple zlotawa, modronosa, nadobna, siwa i kormorana malego. Slepowron stal pol metra dalej, ale juz sie nie zmiescil :mrgreen: Jak dotad najwieksze stadko modronosych jakie widzialam to 8 osobnikow, rowniez wczoraj.
Kormorany male to jednak zupelnie inne ptaki niz nasze kormorany :]

Dzisiaj mialam na punkcie piekna obserwacje 2 jerzykow alpejskich. Jonathan widzial 2 pierwsze migrujace scierwniki, a wczoraj prawdopodobnie przelecial pierwszy mlody orzel stepowy i (juz nie prawdopodobnie a na pewno) sokol wedrowny, wiec ilosc gatunkow zaczyna isc w gore. Lada dzien spodziewany sie Levantow (krogulcow krotkonogich) - nie moge sie juz doczekac...

I tak na zakonczenie, chcialam wam jeszcze napisac o gadozerach. Gadozer jest tutaj rownie pospolity jak pustulka, a pustulka to taki tutejszy nasz myszolow ;) Codziennie mamy przyanjmniej po kilkanascie obserwacji, z czego przynajmniej polowa z bliska, wiec mozna sie napatrzec i opatrzec do woli. Przewazaja ptaki jasne, dopiero wczoraj widzialam pierwszego bardziej ciapkowanego. Rowniez wczoraj mialam okazje obserwowac 6 tych ptakow jednoczesnie! Podobno stada po 10-15 nie sa specjalnie niezwykle, a spotykano i kolo 20 jesli dobrze pamietam. Niemniej jednak dla mnie 6 to bylo przezycie ;) Dzisiaj za to pierwszy raz slyszalam glos gadozera.
I nie sadze, zebym kiedykolwiek zapomniala ten dzwiek...

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Odpowiedz do tematu