PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki obserwowane poza granicami Polski
Autor Wiadomość
mikus.zet 

Wysłany: 2005-10-24, 14:36   

Bawiłem w Anglii w pierwszej połowie paĽdziernika, w miasteczku Taunton, hrabstwo Somerset, południowo-zachodni rejon kraju. Od czasu od czasu przedsiębrałem wycieczki z lornetk?, tam gdzie mnie nogi poniosły, w przypadkowe miejsca, bez rozeznania w wartociowych ptasio miejscach w okolicy. Co tam jednak ciekawego, przynajmniej z mojego punktu widzenia, widziałem. Był to mój pierwszy birding poza Polsk?, bo gdy poprzednio byłem za granic?, nie interesowałem się jeszcze w ogóle ptakami!

06.10.
Spacer częciowo nad Bridgewater and Taunton Canal, częciowo nad rzek? Tone. Koło luzy, gdzie zaczyna się kanał, moja pierwsza w życiu pokrzywnica - wróblak z popielato-niebieskawo-fioletowaw? piersi? przez chwilę na otwartej przestrzeni, nad sam? wod?, wszędzie wkoło gęste krzewy. Tu i ówdzie również nie widziane przeze mnie wczeniej czarnowrony. W locie wzdłuż kanału mign?ł zimorodek, był też raniuszek (zapewne czarnobrewy, ale akurat nie zwróciłem uwagi, poza tym uważam, że nasze s? ładniejsze!). Wszędzie, gdzie woda, mnóstwo kokoszek, i jakby dla równowagi, brak łysek. Rudziki piewaj? na całego - a to przecież paĽdziernik! No i najciekawsza, najbardziej intryguj?ca rzecz - przez chwilę, niestety za krótko, pokazał mi siękos z biał? plam? na piersi, niestety nie zdołałem dostrzec, czy miał też "łuski"...

07.10.
Park French Weir w Taunton nad rzek? Tone - kolejne "zaliczenie" nowego gatunku, tym razem była to fajowa pliszka górska z dłuuuuuganym ogonem na małej piaszczystej łasze obok progu (czyli "weir'u") na rzece (widziałem niby pliszkę górsk? u siebie na wybrzeżu, ale nie oznaczyłem na 100%). Również pierwsze spotkanie z licznymi tu szarymi wiewiórkami (introdukcja z Ameryki miała miejsce w XIX wieku)

09.10.
Plaża Dunster nad Kanałem Bristolskim, który oddziela S-W Anglię od Walii - króciuka wizyta, mniej niż godzina, aby zapłacić jak najmniej za parking (oszczędnoć to piękna cnota). Tu tylko to, co znałem już z rejonu Zatoki Gdańskiej (choć niekoniecznie o tej porze roku i w takich liczebnociach): dwadziecia parę ostrygojadów, podobna liczba oharów, no i okazja do porównania w jednym miejscu dwóch Numeniusów - chociaż kilka kulików mniejszych szybko się zmyło niestety, do końca zostało natomiast kilkanacie kulików wielkich - pierwszy raz słuchałem ich fajnych trylów ze stylowym diminuendo, mój wczeniejszy kulik wlk. z Rewy odzywał się inaczej, wstrzymuj?c długo jedn? nutę.
Spotkanego w Dunster Beach miejscowego ptasiarza spytałem, czy to możliwe, że mój kos z Taunton był drozdem obrożnym. Pokręcił głow?, powiedział: "anlajkli" i zacz?ł mówić o rozjanieniach na piersi u zwykłych kosów. Po tej rozmowie zacz?łem o moim UFO zapominać...

13.10
Spacer wzdłuż rzeki Tone do Hankridge Water Park - co kilkanacie metrów grupki dwóch, trzech Dzikich Królików, wietnie pokazywała się znów pliszka górska ze wszystkimi cechami diagnostycznymi, miałem również tego dnia najlepsz? w moim życiu obserwację zimorodka - długo ogł?dałem takie szczegóły, jak np. biała plama za policzkiem. W Hankridge - pięć cyraneczek.
Obok wspomnianej wczeniej luzy - mewa żółtonoga ładnie się prezentuj?ca, no i janiejsza od widywanych przeze mnie wczeniej w Polsce.

To tyle z obserwacji.
Natomiast już po powrocie, a konkretnie wczoraj, na BirdForum natrafiłem na
temat , w którym pisze się o wielu obserwacjach drozdów obrożnych w tamtych rejonach Wlk. Brytanii w ostatnich dniach, nawet wród zieleni miejskiej. Tak więc - uprawdopodobniła się moja niepewna obserwacja tego gatunku z 6 paĽdziernika. Szkoda, że trwała tak krótko.

Doł?czam kilka fotek z Dunster Beach - s?, jakie s?, ale do dyspozycji była niestety tylko kamera video.

Bez tytułu.jpg
falochron wskazuje, dokąd w czasie przypływu sięga woda
Plik ściągnięto 3107 raz(y) 16,07 KB

kulik wlk..jpg
ćwiczenie aparatu wzroku dla spostrzegawczych - gdzieś tam jest kulik wlk.
Plik ściągnięto 3101 raz(y) 22,28 KB

ohar.jpg
ohar
Plik ściągnięto 3107 raz(y) 30,47 KB

ostry.jpg
ostrygojad
Plik ściągnięto 3104 raz(y) 36,01 KB

Jinete 

Wysłany: 2005-11-10, 12:00   Wiadomosci z Tarify-Hiszpania

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow.
Tutaj bede zamiszczal cikawostki i wiadomosci z Tarify w Hiszpani, Ciesnina Giblartarska.

Wiec zaczynamy.

W ciagu ostatnich kilkunastu dni przelacialo przez ciesnine , kierunak Afryka do Europy, ponad 1500 bocianow bialych, wiekszosc zatrzymuje sie na tutejszych rozlewiskach i polach ryzowych "La Janda", gdzie spedzaja sobie cale dnie na wygrzewaniu sie na sloncu i jedzeniu.

Poza bocianami bialymi mozna tam zaobserwowac w tej chwili okolo 300 zorawi, za miesiac beda ich tysiace, kilkanascie myszolowow, blotniakow stawowych i lakowych, scierwnikow i kaniukow.

W okolicy tarify gromadzi sie kilkaset sepow plowych ,glownie mlode osobniki, przygotowujac sie do przelotu do Afryki.

Niedlugo zaloze album gdzie bedzie mozna zobaczyc troche zdjec z tych miejsc.

Pozdrawiam serdecznie

członek założyciel
http://agafona.org/

Rey 

Wysłany: 2005-11-10, 15:50   Re: Wiadomosci z Tarify-Hiszpania

Witamy serdecznie :!:

Jinete napisał/a:
Tutaj bede zamiszczal cikawostki i wiadomosci z Tarify w Hiszpani, Ciesnina Giblartarska.

Bardzo prosimy :res:

Jinete napisał/a:
W okolicy tarify gromadzi sie kilkaset sepow plowych ,glownie mlode osobniki, przygotowujac sie do przelotu do Afryki.

A kasztanowatych nie było :?:

Jinete napisał/a:
Niedlugo zaloze album gdzie bedzie mozna zobaczyc troche zdjec z tych miejsc.

Bardzo chetnie je sobie obejrze :]

Jinete 

Wysłany: 2005-11-10, 16:01   

nie znam polskiej nazwy, ale jest kilkanascie osiedlonych tutaj osobnikow (Gyps Rueppellii),
chyba chodzi o te?

członek założyciel

Mirek 

Wysłany: 2005-11-10, 17:21   

Jinete napisał/a:
ale jest kilkanascie osiedlonych tutaj osobnikow (Gyps Rueppellii)

Chodzi zapewne o afrykańskiego sępa plamistego Gyps rueppellii

Kamikazi 

Wysłany: 2005-11-10, 19:13   

Jinete napisał/a:
nie znam polskiej nazwy, ale jest kilkanascie osiedlonych tutaj osobnikow (Gyps Rueppellii),
chyba chodzi o te?

Jinete a po co dałam Ci słowniczki ornitologiczne ;)

Też się cieszę, że zawitałe na to Forum! ;)
Czekamy na dalsze relacje!

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

Jinete 

Wysłany: 2005-11-11, 12:34   

Zapraszam do mojej galerii, narazie zamiscilem kilka zdjec, nie wiem czy liczba zamieszczanych zdjec jest ograniczona, narazie zamiscilem te na probe jak to wyglada.

Pozdrawiam :)

członek założyciel

Kamikazi 

Wysłany: 2005-11-11, 13:53   

Fajne fotki Jinete, zwłaszcza te bociany! :res: Czekamy na więcej!

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

Mirek 

Wysłany: 2005-11-11, 14:49   

A ja mam do Jinete pytanie - co wie nt. pojawiania się jemiołuszek w Hiszpanii. W ubiegłym sezonie był duży nalot w Polsce. Wiem, że notowane były we Francji, a w Hiszpanii?! Czy w ogóle czasem docieraj? do Giblartaru?! Zapraszam do dyskusji w temacie "Już lec? jemiołuszki"

Jinete 

Wysłany: 2005-11-11, 15:55   

Mirek napisał/a:
A ja mam do Jinete pytanie - co wie nt. pojawiania się jemiołuszek w Hiszpanii. W ubiegłym sezonie był duży nalot w Polsce. Wiem, że notowane były we Francji, a w Hiszpanii?! Czy w ogóle czasem docieraj? do Giblartaru?! Zapraszam do dyskusji w temacie "Już lec? jemiołuszki"

Do Hiszpani raczej nie docieraja, a juz napewno nie tutaj na poludnie.
Moze na polnocy przy granicy z Francja.
Tutaj nie wiem o zadnej obserwacji Jemioluszki.
ale wszystko sie moze zdzyc, wkoncu ptaki maja skrzydla.
w tym roku widzielismy pelikana lecacego razem z duzym stadem bocianow bialych i migrujacych do Afryki.

[ Dodano: 2005-11-11, 16:45 ]
dodalem kilka nstepnych zdjec do mojej galerii, zapraszam.
o godz. 15.30 stado okolo 850 sztuk sepow plowych przelecialo do Afryki.
10 minut pozniej z Afryki do Europy wlecialo 84 bociany biale.

członek założyciel

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-12-14, 08:41   Nasi i nie-nasi w Afryce ...

Ponieważ zeskanowałem fotki z mojej afrykańskiej bytności w Senegalu w lutym 1999 - pozwalam sobie wstawić na F parę ptaszków stamtąd .... Z prośbą o życzliwą ocenę fotek oczywiście - i o ewentualne oznaczenia co poniektórych gatuneczków na nich się znajdujących :D

Na początek ptaszyska, które oznaczam jako kuliki wielkie i siewnicę. Jednakowoż - na fotce z dwoma kulikami - ten po lewej stronie ma osobliwie :wink: załamany dziobasss :? A wydawałoby się, że to parka i samica to ten po prawej :? :? :? Tetraonie, rzeknij słowo !!!
[wszystkie fotki siewek z plaży znad brzegu Atlantyku; ciekawe było wtedy dla mnie to, że siewkusy były tam niepłochliwe - dawały się podejść na około 10 m... Fotografie są robione obiektywem 300/4; tu wstawione po wykarowaniu ]

((Jezus-maria, ileż to się trzeba namęczyć, by sprowadzić fotkę do wymiaru max.150 kB - akceptowalnego tu przez mopka :evil:
Mopq, daj nam na Święta prezencik w postaci możliwości wstawiania fotek o rozmiarze np.256 kB - to już wiele zmienia :idea:
A najlepiej - określ wymiarowo - 800X600 max.przechodzi i ok !!! Gutta cavat lapidem non vis sed saepe cadendo :D ))

edit: krotom
Kejbiku, temat zagraniczniaków już mamy :idea:

Senegalski zimownik 2x.JPG
Plik ściągnięto 3109 raz(y) 148,64 KB

Senegalski zimownik 1x.JPG
Plik ściągnięto 3107 raz(y) 149,58 KB

Nasi w Afryce 2x.JPG
Plik ściągnięto 3128 raz(y) 149,87 KB

Nasi w Afryce 1x.jpg
Plik ściągnięto 3120 raz(y) 141,27 KB

Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-12-14, 13:29   

Kejbii oba kuliki to kulik mniejsze! Numenius phaeopus!
Na siewnice się zgodzę :mrgreen:

Jurek7 

Wysłany: 2005-12-14, 15:14   

Bylem 3 tygodnie w Argentynie i moja lista zyciowa przekroczyla 1000 gatunek ptaka :D

Ciekawych ptakow mnostwo, m.in. dwa gatunki tukanow, kondory olbrzymie, wielkie ilosci szaraczkow z rodzin tyranek i garncarzy, papugi, pingwiny magelanskie i papua - az dziw ze gdzies zyja na wolnosci a nie tylko w zoo i na reklamach ;) I kolibry pijace wode z cukrem z reki :D

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-12-14, 15:19   

Jurku czekamy na fotki :oki:

Rey 

Wysłany: 2005-12-14, 15:31   

Zwłaszcza tych kondorów :]

Odpowiedz do tematu