PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
panslavia 

Wysłany: 2019-01-25, 11:18   

Maks S - wielkie dzięki!

Ostatnie 3 dla mnie niewiadome...
Wszystkie zrobione nad brzegiem jeziora przy pasie trzcinowisk ( niedaleko zabudowań ). Zrobione mniej więcej w I dekadzie sierpnia.

Galeria 1 - czy tym razem pleszka?
Galeria 2 - piecuszek?
Galeria 3 - trzcinniczek?

https://tufotki.pl/OueTB
https://tufotki.pl/w7hPl
https://tufotki.pl/nR2RT

Mikołaj1 

Wysłany: 2019-01-27, 15:17   

Witam,
Mam pewne wątpliwości odnośnie ptaka w lewym dolnym rogu zdjęcia. Spotkany został wczoraj w stadzie trznadli na obrzeżach miasta. Zdaje mi się, że trznadel w żadnej szacie tak nie wyglada, ale mogę się mylić. Jest ktoś w stanie zidentyfikować, jaki to jest gatunek ptaka?

DSC_8183.JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 131,17 KB

Karłowaty 

Wysłany: 2019-01-27, 20:09   

panslavia, kaczka to krzyżówka, w następnym poście pleszka, a pozostałych dwóch wróblaków nie odważę się oznaczać.
Mikołaj1, jedyne, co mi przychodzi do głowy, to poświerka, ale nie traktuj tego jako pewnego oznaczenia.

Mark 

Wysłany: 2019-01-27, 21:29   

Czy to jest młoda mewa białogłowa?

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2019-01-28, 09:59   

Mikołaj1 napisał/a:
Witam,
Mam pewne wątpliwości odnośnie ptaka w lewym dolnym rogu zdjęcia. Spotkany został wczoraj w stadzie trznadli na obrzeżach miasta. Zdaje mi się, że trznadel w żadnej szacie tak nie wyglada, ale mogę się mylić. Jest ktoś w stanie zidentyfikować, jaki to jest gatunek ptaka?

Tak to poświerka. Super obserwacja :) Warto ją zgłosić na stronę clanga.com (instrukcja jak wysłać znajduje się w zakładce "współpraca").
panslavia napisał/a:
Galeria 1 - czy tym razem pleszka?
Galeria 2 - piecuszek?
Galeria 3 - trzcinniczek?

pleszka, ptak w typie pierwiosnka i trzciniak
Mark napisał/a:
Czy to jest młoda mewa białogłowa?

to mewa siwa

Joanna_27 

Wysłany: 2019-01-28, 11:47   

Witam serdecznie!
Mam do Was ogromną prośbę w celu pomocy przy identyfikacji dzisiejszego gościa w moim ogrodzie. Widziałam go pierwszy raz i po gorączkowych poszukiwaniach w internecie – nie mam zielonego pojęcia kto to taki;
Ptak przyleciał wraz z sikorkami i wielkością jest dokładnie taki sam jak sikorka bogatka. Kwestia tylko upierzenia, ponieważ jest bardzo ciemne, niemal czarne na całym ciele. Tylko brzuszek wydawał mi się lekko żółtawy, ale tak bardzo delikatnie. W pierwszej chwili odniosłam wrażenie, że to bogatka, która jest strasznie brudna, naprawdę ;) Ale nowy gość jest znacznie płochliwszy od koleżanek i kolegów. Zauważyłam też białe paski na skrzydłach, policzki również były jaśniejsze, bardziej szare. Wyglądał jak bogatka, ale po prostu bardzo, bardzo ciemna. Wpisywałam wszystkie gatunki sikorek w wyszukiwarkę i wyglądała tak jak sikorka górska z tego zdjęcia. Czy jest to możliwe?
Poniżej załączam zdjęcia i bardzo przepraszam za ich jakość. Ale robiłam je telefonem i niestety nie robią szału.
Mam nadzieję, że pomimo tego uda się rozwiązać zagadkę.
Dodam tylko, że w dniu dzisiejszym przyleciał też Dzwoniec, którego w mojej okolicy nie widziałam nigdy ;)

https://zapodaj.net/0019b0b1c0a62.png.html

https://zapodaj.net/ed29f8d0adf6c.png.html

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2019-01-28, 13:17   

Joanna_27, sikora górska nie występuje w Europie. To co masz na zdjęciach wygląda jak bogatka z melanizmem, taka jak np. z poniższego linku:
https://i.pinimg.com/originals/de/72/39/de723969a2bffdea26ea09a86554584b.jpg

Joanna_27 

Wysłany: 2019-01-28, 14:44   

Tak, wiedziałam, że sikorka górska nie występuje w Europie :) Aczkolwiek najbardziej pasowała mi do tego, co widziałam. Kurczę, dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie miałam pojęcia, że u ptaków może występować melanizm :) Zdjęcia niemal idealnie odwzorowuje sikorkę, którą widziałam. Dziękuję bardzo za pomoc!

panslavia 

Wysłany: 2019-01-28, 16:31   

Karłowaty i WojtekG - dziękuje pięknie!

Więc oprócz pełzacza i pierwiosnka wszystkie wątpliwości ( lub brak poprawnych oznaczeń :mrgreen: ) rozwiane.

Mikołaj1 

Wysłany: 2019-01-28, 18:37   

WojtekG,
Dziękuję ci bardzo za identyfikacje poświerki. Obserwację już wstawiłem. Czy mógłbyś jednak ty lub ktoś inny rzucić jeszcze okiem na tego drozda spotkanego dziś w okolicy Krynek? Paszkot czy śpiewak?

DSC_8405.JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 114,9 KB

Maks S 

Wysłany: 2019-01-28, 23:25   

Mikołaj1 - paszkot

Jurek_Z 

Wysłany: 2019-01-29, 17:01   

Ten pierwszy to według mnie pełzacz ogrodowy ale z tymi pozostałymi nie potrafię sobie poradzić.
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
Pozdrawiam

Maks S 

Wysłany: 2019-01-29, 17:10   

Jurek_Z - pełzacza wolę nie oznaczać, cała reszta to dzwońce.

Jurek_Z 

Wysłany: 2019-01-29, 17:13   

Dziękuję, tak myślałem ale nie miałem pewności
Pozdrawiam

Karłowaty 

Wysłany: 2019-01-29, 18:55   

Jurek_Z napisał/a:
Ten pierwszy to według mnie pełzacz ogrodowy
Dla mnie wszystko wskazuje na to, że to p. leśny (długi tylny pazur, dość krótki dziób, "wycięty" pasek na skrzydle, wyraźna biała brew itd).

Odpowiedz do tematu