PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
utopiec 

Wysłany: 2019-06-08, 10:59   

siudym, pleszka , bywa że ptaki te grają całą noc :)

Misiek Ligocki 

Wysłany: 2019-06-08, 18:45   

1. czy to trzcinniczek? fotka
2. w miejscu gdzie nigdy nie widziano rybitwy pojawiła się jedna; jaka to może być? fotka

pandala 

Wysłany: 2019-06-08, 19:37   

Misiek Ligocki napisał/a:
1. czy to trzcinniczek?

wg mnie łozówka, ale poczekaj na potwierdzenie specjalistów jeszcze

Mikołaj1 

Wysłany: 2019-06-09, 00:08   

Dzień dobry, czy byłby ktoś w stanie pomóc mi zidentyfikować tego biegusa spotkanego na początku maja na Węgrzech- w Parku Narodowym Hortobagy?

DSC_5019.JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 147,13 KB

Karłowaty 

Wysłany: 2019-06-09, 17:51   

Misiek Ligocki, 1. - cierniówka,
2. jak dla mnie rybitwa rzeczna.
Mikołaj1, biegus malutki.

marcin-wroc 

Wysłany: 2019-06-10, 17:33   

Witam. Czy z tych zdjęć można dedukować,że to jakaś kania ? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

DSC09597.JPG
Plik ściągnięto 9 raz(y) 78,16 KB

DSC09598.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 73,05 KB

Karłowaty 

Wysłany: 2019-06-10, 17:52   

Tak, to kania ruda.

AdamP 

Wysłany: 2019-06-12, 18:13   

Witam,

wczoraj prawdopodobnie po raz pierwszy spotkałem lelka przez przypadek. niestety nie mam zdjęcia ale może ktoś będzie w stanie potwierdzić lub wskazać inny potencjalny gatunek.
obserwacja o 7:50 w lesie iglastym, w pobliżu łąki i ugory śródleśne, część lasu miała wypalone runo. ptak spłoszony przez przejeżdżający samochód. obserwacja trwała ok. 4 sekundy z odległości ok. 50m. zdążyłem tylko zobaczyć, że ptak był ciemny o szczupłej sylwetce, wąskich skrzydłach i długim ogonie. lot złożony był z szybkich uderzeń skrzydeł i tak jakby ślizgu. Wielkość powiedziałbym pomiędzy kosem a sójką.
Będę wdzięczny za podpowiedzi.

angeleve 

Wysłany: 2019-06-12, 19:28   

Witam wszystkich

Rozróżnienie pierwiosnka i piecuszka cały czas przysparza mi trudności, mimo, że teoretycznie wytyczne w tej kwestii są jednoznaczne. Tylko ptaki takie niejednoznaczne. Dlatego proszę o pomoc.

A.Kiton 

Wysłany: 2019-06-12, 20:16   

angeleve napisał/a:
Witam wszystkich

Rozróżnienie pierwiosnka i piecuszka cały czas przysparza mi trudności, mimo, że teoretycznie wytyczne w tej kwestii są jednoznaczne.

W zasadzie to tylko po głosie.
Na zdjęciu podwójnym, wg mnie, to pierwiosnek (ciemne nogi).

angeleve 

Wysłany: 2019-06-12, 21:36   

A.Kiton napisał/a:
Na zdjęciu podwójnym, wg mnie, to pierwiosnek (ciemne nogi).

Dzięki

utopiec 

Wysłany: 2019-06-12, 22:26   

AdamP, Tu masz lelka w locie. Porównaj z tym co widziałeś.
https://www.youtube.com/watch?v=NxipO2sFz6s

AdamP 

Wysłany: 2019-06-12, 22:48   

utopiec, Dzięki za odpowiedź! w międzyczasie też przejrzałem filmiki na różnych stronach i wychodzi na to, że tak jak obstawiałem to był lelek. pierwsze obserwacje dla zasady wolę potwierdzać na różne sposoby ;)

utopiec 

Wysłany: 2019-06-13, 11:16   

AdamP, No to pogratulować obserwacji. No i potwierdza się powiedzenie że los jest złośliwy :) Najciekawsze obserwacje trafiają się akurat wtedy kiedy nie masz pod ręką aparatu ani lornetki :lol: Miałem tak w tym roku z moją pierwszą w życiu obserwacją żołny... :?

AdamP 

Wysłany: 2019-06-13, 16:45   

ja akurat miałem i lornetkę i aparat pod ręką ale częściowo złożony :| bo wychodziłem już z lasu a dodatkowo ręce miałem zajęte bo uzupełniałem notatki. u mnnie sprawdza się dosyć często zasada, że najfajniejsze obserwacje zdarzają się na wyjściu więc powinienem już się nauczyć .. :mad:
Ptaka widziałem ze 4 sekundy więc nawet ciężko było zareagować. później jeszcze go szukałem przez parenaście minut ale prawdopodobnie poleciał wgłąb lasu. Ja za to wróciłem z kleszczem - na szczęście tylko na ubraniu.
Także gratuluję żołny, mi jeden jedyny raz trafiły się dwa osobniki dwa lata temu ale za to napatrzyłem się jak polują bo byłem na wieży obserwacyjnej :mrgreen: :cool:

Odpowiedz do tematu