PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
Czesław Lichota 

Wysłany: 2014-06-18, 21:27   

Witam, Już dwie pary mazurków wyprowadziły po 2 lęgi. Wczoraj zauważyłem ,iż wlot budki lęgowej zawieszonej na gruszy jest zatkany gniazdem wyciągniętym na zewnątrz z pewnością coś dobierało się do pisklaków.Nie mając innego wyjścia postanowiłem odetkać wlot i wyczyścić budkę i bardzo się zdziwiłem były jeszcze dwa młode prawie lotne mazurki.Jeden zwiał mi w maliny drugi pozostał w budce dziś sprawdziłem młodego już nie było a mazurki już znoszą materiał na trzeci następny lęg. :) Oby szczęśliwy zastanawiam się kto lub co wyciągnęło gniazdo na zewnątrz. A i "moje" sikorki bogatki są po pierwszym lęgu.

„Czymże jest ciepło lata bez chłodu zimy, by nadać mu słodyczy” – John Steinbeck

WODNIK1979 

Wysłany: 2015-01-20, 13:28   budki lęgowe

W tym roku postanowiłem, że również powieszę u siebie na działce budki dla ptaków. Zastanawiam się tylko nad typem i ptakiem na jakiego się nastawić. U sąsiada w budce lęgowej w poprzednim roku były zięby. Obok u innego sąsiada w altance pod poddaszem zagnieździły się mazurki. Planuję powiesić jedną budkę typu A, jedną typu A1, oraz z nastawieniem na kopciuszka ( w poprzednim sezonie lęgowym często bywał w okolicy mojej działki) półkę lęgową przy okapie dachu altany:
Typ A.
Budka dla sikor występuje w dwóch wersjach, różnie nazywanych przez różnych producentów. Zasadnicza różnica między tymi wersjami polega na średnicy otworu wlotowego. W pierwszym typie jest on przystosowany do wielkości bogatki (33mm), w drugim do modraszki (27mm).

Oto gatunki ptaków zamieszkujące poszczególne typy budek :

A (otwór 33mm)

• sikora uboga (rzadko)

• czarnogłówka (rzadko)

• czubatka (rzadko)

• sosnówka (rzadko)

• modraszka

• bogatka

• mazurek

• wróbel

• pleszka

• kowalik

• muchołówka żałobna

• dzięciołek

A 1 (otwór 27mm)

• sikora uboga

• czarnogłówka

• czubatka

• sosnówka

• modraszka

Budki typu A najlepiej wieszać naprzemiennie, w odległości około 25-30m od siebie, na wysokości 1 - 5 m.

Półotwarta budka lęgowa dla ptaków "Kopciuszek" typ P
Wieszanie półotwartej budki lęgowej:

Półotwarta budka lęgowa przeznaczona jest dla następujących gatunków ptaków:
- kopciuszek (Phoenicurus ochruros) na wysokości 1,5 do 3 metrów nad ziemią, na terenach zielonych także zurbanizowanych.
- muchołówka szara (Muscicapa striata) na wysokości 2 do 3 metrów nad ziemią na terenach obrzeż lasów, parków i ogrodów.
- pliszka siwa (Motacilla alba) na wysokości od 1 do 3 metrów nad ziemią w pobliżu zbiorników wodnych otoczonych otwartą przestrzenią, także w pobliżu osiedli ludzkich.
- rudzik, raszka (Erithacus rubecula) na wysokości od 50 cm do 3 metrów nad ziemią na terenie wilgotnych lasów, parków i ogrodów.

Ogólnie półotwarte budki lęgowe powinny być powieszone na maksymalnej wysokości 2 metrów nad ziemią. Sugerowana wysokość wieszania to 1-2 metry nad ziemią w miejscu odosobnionym. Dobrym miejscem jest zawieszenie budki po dachem budynku na podanej wysokości. Odległość między budkami powinna wynosić 20-50 metrów od siebie.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-01-20, 13:44   

WODNIK1979 zięby nie zakładają gniazd w budkach lęgowych.

„Czymże jest ciepło lata bez chłodu zimy, by nadać mu słodyczy” – John Steinbeck

WODNIK1979 

Wysłany: 2015-01-20, 16:49   odpwiedź

Czesław Lichota napisał/a:
WODNIK1979 zięby nie zakładają gniazd w budkach lęgowych.

W takim razie ta zięba widocznie musiała mieć gniazdo w jakimś iglaku, ale często widywałem ją w okolicy budki lęgowej.

Ula83 

Wysłany: 2015-01-22, 15:38   

Witam,

w kilku szkołach, wraz z uczniami, chcielibyśmy zbudować i zawiesić budki lęgowe.
Czy ktoś z Państwa zna miejsca z których można tanio kupić lub najlepiej dostać materiał na budki?
Dobrze byłoby, gdyby materiał był już pocięty, tak, żebyśmy z uczniami mogli tylko złożyć konstrukcję...
Może ktoś jest chętny do pomocy? ;)

Chodzi o Kraków i okolice ;)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-01-22, 19:22   

Ula 83 2 lata temu Wigierski Park Narodowy zorganizował akcję dla szkół i osób zainteresowanych wieszaniem budek lęgowych dla ptaków. Po spotkaniu gratisowo rozdawał budki wszystkim chętnym ja załapałem się na 3 szt :) . Proponuję skontaktować się z Ojcowskim Parkiem Narodowym lub inną firmą mającą w ofercie deski (tartak) na pewno ktoś Wam pomoże w tym szczytnym celu :)

MatriX 

Wysłany: 2015-02-15, 01:51   

Cześć.

Miałem pisać w osobnym wątku, ale odnalazłem ten temat- więc by nie zaśmiecać opiszę swój problem tutaj.

Od kilku miesięcy trzymam w domu kawałek pniaka z dziuplą, z bardzo starej jabłoni ( Kalwilla Jesienna Czerwona ). Drewno jest już wiekowe, suszy się w domu. Myślę, że w dobie "grabieży" lasów, drzewa z dziuplami są rzadkie, choć tu mogę się mylić. Mimo tego pomyślałem o tym kawałku gałęzi.

Otwór ma wymiary 7x5,5cm, jak widać na zdjęciach jest nieco przeżarty od góry. Miałem pomysł, bo go rozwiercić, przykryć daszkiem , zafundować dobrą podłogę ;-) i umieścić to jako potencjalna budka lęgowa lub przerobić na karmnik dla ptaków, ale nie znam się za bardzo w tych kwestiach, dlatego też trafiłem na to forum z problemem.

Co możecie mi Państwo doradzić? To się do czegoś nadaje, czy tylko do pieca ew. jakiegoś zwierzaka w terrarium?

Zdjęcia:

Pozdrawiam

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-02-15, 09:21   

MatriX ciekawy materiał na budkę lęgową tylko wydaje mi się ,że konar został za nisko ucięty.Wejście pasuje dla większych ptaków , ale wysokość od podłogi do dolnej krawędzi otworu wejściowego będzie zbyt mała to nie znaczy,że nie skorzysta z niej pleszka :mrgreen: . Karmnik odpada musisz widzieć ptaki które chcesz karmić na tym polega cały urok dokarmiania :)

yazon 

Wysłany: 2015-03-02, 08:27   

U mnie wiosna zbliża się wielkimi krokami, nowo zamontowaną budką wczoraj zainteresowała się para modraszek, która kilkakrotnie zaglądała do budki i kręciła się w jej okolicy. Do zajęcia pozostały jeszcze budki dla kopciuszka/pliszki i szpaka.

Pozdrawiam :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-04-19, 14:47   

Dziś zaobserwowałem w moim ogródku przed blokiem sikorkę bogatkę noszącą materiał na gniazdo do jednej z sześciu budek lęgowych.Rodzina powiadomiona mają ganiać okoliczne blokowe kocury :) i od wczoraj widuję co chwilę samca Muchołówki żałobnej mam nadzieję ,że coś z tego wyjdzie byłoby super :tup: .Warunki są idealne iglaki mają po 20 lat jest oczko wodne są również niskie krzewy.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-06-07, 14:13   

Dziś w ogródku przy bloku sikorki opuściły budkę lęgową
Na ROD Malwa samica pleszki zaczęła znosić budulec do budki lęgowej, również grzywacze zaczęły nosić patyki na nowe gniazdo :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-06-14, 14:32   

Wczoraj moja para mazurków z budki lęgowej na RODOS przeżyła szok związany z rozłąką :sad: jakimś cudem jedno z małżonków zostało zamknięte w altance u sąsiadki ( pewnie podczas grilowania ) waliło w szybę a partner z zewnątrz starał się pomóc i jeszcze musiał bronić budki przed intruzami.Na szczęście pomoc przyszła szybko i dziś na gałęzi nadrabiali stracony czas :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-06-15, 13:18   

osiem dni po opuszczeniu budki lęgowej sikorki bogatki ponownie wracają do tej samej skrzynki lęgowej dziś widziałem samicę wychodzącą z niej w asyście samca kilka razy.Prawdopodobnie poprawiają gniazdo przed drugim lęgiem a kilka dni temu cała rodzina wpadła na chwilę do ogrodu młode ciągle były dokarmiane przez rodziców :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-07-01, 21:08   

29 06 2015r w ogródku przy bloku pojawił się samiec pleszki z trzema podlotami co ciekawe nie widzę samicy.Tatuś karmi młode z zegarkiem w głowie i sprawiedliwe.Nie przeszkadzają im sikorki bogatki które na jodle w budce lęgowej wyprowadzają drugi lęg.Mam nadzieję ze zasiedlą jedną z dwóch budek przeznaczonych dla nich :) jak nie w tym to następnym roku :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2015-07-09, 12:13   

Dziś młode pleszki opuściły skrzynkę lęgową na RODOS również młode sikorki szykują się do wylotu z budki lęgowej przed blokiem.

Odpowiedz do tematu