PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
ozzy123 

otop

Wysłany: 2013-06-16, 20:39   

Witam serdecznie,

mam gorącą prośbę do wszystkich "budkowiczów" :) - czy po wylocie każdego lęgu należy wyczyścić budkę z pozostałości gniazda?
Nasze 2 budki są aktualnie po wyprowadzce ptaków - szczęśliwie opuściło je po jednym lęgu bogatek. Tymczasem dorosłe sikory ( samce ) zaczynają się kręcić w pobliżu owych budek. Czy mam usunąć "stare" gniazda?
Będę wdzięczna za podpowiedź :)
Pozdrawiam,
Ania

Czesław Lichota 

Wysłany: 2013-06-16, 21:02   

Witam,
ozzy123 jeśli jesteś pewna,że budkę opuściły sikorki proponuję usunąć stare gniazdo , gdyż do starego gniazda lgną pasożyty a co za tym idzie wiadomo.W moim ogrodzie sikorki po pierwszym lęgu przeniosły się do czystej wolnej budki. ( ja wyczyściłem już 3 budki lęgowe uważaj na mazurki te potrafią w zajętej przez siebie budce wyprowadzić 3 lęgi )

Pozdrawiam

„Czymże jest ciepło lata bez chłodu zimy, by nadać mu słodyczy” – John Steinbeck

ozzy123 

otop

Wysłany: 2013-06-17, 19:45   

Czesław - bardzo dziękuję !
Mazurki - w liczbie 1 ( słownie: jeden ), czasami dwa, przylatują tylko w celach konsumpcyjnych, a ponieważ mamy przewagę drzew owocowych, mają więc spory wybór :)
Budki, o których wspomniałam, są puste w 100%, jeśli nie liczyć całkiem pokaźnej populacji pcheł, dlatego czym prędzej przystąpię do "modernizacji" wnętrza.
Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam serdecznie,
Ania

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2013-06-18, 13:10   

jeśli chcesz być zgodny z literą prawa to usuwanie gniazd z budek może odbywać się tylko w okresie od 16 października do końca lutego. Źródło: art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody z 2004 r.
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

ozzy123 

otop

Wysłany: 2013-06-18, 18:43   

Oczywiście - z literą prawa .... nawet wtedy, gdy jestem w 100% pewna, że cały lęg opuścił budkę?
Czy ewentualne znalezienie martwego pisklęcia, które byłoby źródłem poważnej infekcji materiału gniazdowego także nie uprawnia do usunięcia zakażonej ściółki ? Pomijam grasujące we wnętrzu budki tabuny pcheł :)

A jak ma się "litera prawa" w kwestii wyciągania młodych z gniazd celem zaobrączkowania? Albo wyłapywanie ptaków w siatki przy karmnikach, również tylko dla blach, które i tak są bardzo rzadko odczytywane?
Naprawdę, dziwny jest ten świat ...
Proszę nie odbierać moich pytań jako uszczypliwych ( nie mam zamiaru polemizować z fachowcem ), zastanawia mnie jednak swoista dwoistość tego Prawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Ania

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2013-06-19, 08:22   

co do pierwszej części Twojego posta to faktycznie nie ma co polemizować co do drugiej wszystkie swe wątpliwości znajdziesz w Rozporządzenia Ministra Środowiska traktującym o regulacjach obrączkowania ptaków na terenie Polski.

pozdr Łukasz
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

wojtkii 

Wysłany: 2013-06-19, 17:15   

ozzy123 tych pcheł masz naprawdę tak dużo? Widać je gołym okiem? Jak je usuwasz?
Ja w tym roku założyłem 8 budek w jednej były modraszki :mrgreen: , w drugiej bogatki :) w trzeciej było gniazdo ale ptaki tam nie przeprowadziły lęgu. Czyli w sumie 6 budek było pustych ale według mnie było warto. Gniazda już miałem usuwać ale poczekam na waszą odpowiedź.

ozzy123 

otop

Wysłany: 2013-06-19, 19:04   

Witam serdecznie,

lookhasz - nie do końca mnie zrozumiałeś - być może to ja niewłaściwie postawiłam pytanie. Chodziło mi nie o odpowiedź obwarowaną rozporządzeniami, ustawami i paragrafami, tylko o zwyczajnie ludzkie podejście do tematu. No, ale może rzeczywiście nie ma sensu polemizować i dyskutować.

wojtkii - pcheł naprawdę jest sporo, widać je gołym okiem w otworze wejściowym budki. Podczas najbliższej wizyty na działce usuniemy "zużyte" gniazda i starannie wyczyścimy wnętrza budek. Zauważyłam ( już w zeszłym roku ), że ptaki podczas poszukiwań budki dla następnego lęgu wybierały budki nie zasiedlone, a więc puste. Budki z opuszczonymi gniazdami były pomijane przy wyborze nowej siedziby :)
No i masz rację - budki zawsze warto wieszać :)
Pozdrawiam,
Ania

wojtkii 

Wysłany: 2013-06-19, 20:55   

ozzy123 a ty to czyścisz jakimś specjalnym preparatem czy jakimś innym sposobem? ;)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2013-06-20, 22:03   

Witam, wojtkii zero chemii ( domestosów :) ) usuwasz gniazdo chlupnij do budki " wiadro " zimnej wody to wystarczy na pozbycie się wszelkich pozostałości po pisklakach typu pióra , naskurek złuszczony nie ma żarcia pasożyty , pchły i inne dziadostwa same się wyniosą :)

„Czymże jest ciepło lata bez chłodu zimy, by nadać mu słodyczy” – John Steinbeck

wojtkii 

Wysłany: 2013-06-22, 13:13   

Czesław Lichota dziękuje. A mógłbym budkę zdjąć z drzewa z po prostu na ziemi oblać ją wodą czy lepiej zrobić to na drzewie. :?:

Czesław Lichota 

Wysłany: 2013-06-30, 19:13   

Dziś będąc na działce obserwowałem zapracowaną sikorkę bogatkę, która to ciągle dostarczała żarcie do budki lęgowej pisklakom. Kiedy z żoną zrobiliśmy sobie przerwę na kawę będąc w drugim końcu ogrodu usłyszałem jej krzyk. Otóż obok niej (2m) siadła sikorka na pergoli z pisklakiem w dziobie po jej wrzasku upuściła go na kwiaty. Zastanawiam się czy go sama "wykończyła" czy zdechł w gnieździe a ona go wyniosła z budki w zeszłym roku czyszcząc budkę po drugim lęgu znalazłem dwa zdechlaki sikorki a w drugiej 2 mazurki.

Hofi_ 

Wysłany: 2014-03-11, 15:32   

No to rozpoczynamy kolejny sezon budkowy:) Miejmy nadzieję, ze zima już nie przyjdzie bo sikorki bardzo harcują. Ja zawiesiłem na razie 3 budki- 2 na Kaszubach i tam już jedna jest powoli zasiedlana, oraz jedną w Łodzi- ta w Łodzi jest na drzewie przed balkonem i ma zamontowaną kamerkę- będzie więc podglądanie modraszek, które już godzine po zawieszeniu budki zaczęły do niej wchodzić.

Budka z kamera jest w miejscu gdzie modraszki w zeszłym roku wyprowadziły duży lęg. Tylko czekały na nową budkę :)

Czesław Lichota 

Wysłany: 2014-04-02, 14:13   

Dziś zawiesiłem nową a w zasadzie starą budkę lęgową . Po 5 min zainteresował się nią mazurek wchodząc do środka a po 20 min nosił już do niej budulec na gniazdo :)

Miluś'73 

Wysłany: 2014-04-03, 12:15   

A u mnie modraszki posadziły dzisiaj nawet pierwsze jajo:
http://www.ptakipolskie.pl/ptaki-polskie-online
Budowa gniazda wystartowała już 1 marca :)

Odpowiedz do tematu