PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
Hofi_ 

Wysłany: 2013-04-07, 17:14   

W mojej budce zaczynały osiedlać się Modraszki!

Zapraszam do oglądania:

BUDKA MODRASZEK

Czy można jakoś wspomóc "materiałami budowlanymi" te ptaszki? na trawie jeszcze spora warstwa śniegu i boję się czy uda im się znaleźć wystarczającą ilość budulca.

Wanoga1 

otop

Wysłany: 2013-04-07, 17:54   

A masz może kudłatego psa? Wiosna przecież, psy linieją i gubią kłaki - doskonały budulec, ciepły. Znajduję go co roku podczas czyszczenia budek (mam pod opieką 7 sztuk). Kłaczki są wplecione w wyściółkę, dokonała izolacja. Taki "wyczes" można powiesić na krzakach w ok. budek, zniknie w kilka godzin.
Równie dobrze sprawdzi się wełna owcza - byle włos nie był zbyt długi.
Zastanawiam się też czy nie zadziała paczka siana ze sklepu zoologicznego (siano dla gryzoni) - paczka to jakieś 3 zł. Byle było drobne.

katia 

Wysłany: 2013-04-14, 10:29   

Cytat:
A masz może kudłatego psa? Wiosna przecież, psy linieją i gubią kłaki - doskonały budulec

Ja mam trzy kudłate psy i ptaki są zachwycone :mrgreen: Również co roku obserwuję gniazda wyścielone psimi kłakami i to nie tylko te w budkach :oki:

Anton3 

Wysłany: 2013-04-14, 15:08   

Ptaki sobie radzą z wyszukiwaniem potrzebnej sierści. Kiedyś zobaczyłem w lesie martwego lisa we wnyku. Latała do niego parka bogatek, a samiczka wyskubywała sierść z lisiego grzbietu.

Grandi 

Wysłany: 2013-04-14, 15:59   

Nie tylko sierści, ostatnio na osiedlu widziałem samiczkę kosa trzymającą w dziobie kawałek starej folii, pewnie na budowę gniazda :)

Miluś'73 

Wysłany: 2013-04-18, 00:25   Budka lęgowa

Witam wszystkich, to mój pierwszy post ;)
Cóż i ja jestem szczęśliwym posiadaczem budki lęgowej już 5 sezon.
8 dni temu, pomimo zalegającego wokół śniegu ruszyła budowa gniazda przez modraszki.
Niestety budowa ta nieco wyhamowała - możliwe, że stworzenia czekają na odpowiednie składniki pod budowę (np. listek mięty), a może chodzi o tarcia terytorialne.
Na mojej ulicy wg luźnych szacunków buszuje jedynie trójka modraszek i przez ostatnie dni obserwuję takie dziwne sytuacje:
taka sytuacja
Po zaśpiewach i efektownym wiosennym wybarwieniu wnioskuję, że intruzem w budce jest samiec, który coraz bardziej drażni samicę swoją obecnością w budce :?
To wersja optymistyczna, gdyż wydaje mi się że w istocie to druga samica, która w zeszłym sezonie zniosła (domniemanie) jajo i praktycznie rozwaliła mi cały sezon lęgowy - budowniczka gniazda zniszczyła jajo, a sama porzuciła mieszkanie (potwierdza się przekonanie, że ptaki są wyjątkowo wrażliwe podczas budowy gniazda na wszelkie niedogodności). Napisałem "domniemanie", gdyż nie byłem świadkiem zniesienie owego jaja, jedynie co się dało zauważyć, że intruz (lub intruzka) broni tego jaja, i czyni to zupełnie bez agresji - jakby pogodzona z losem bycia nieproszonym gościem z podrzutkiem :roll:
Tak czy siak zapraszam do podglądania mojej budki na żywo w HD pod adresem:
link do transmisji
może ktoś z Was rozszyfruje, co tam się naprawdę dzieje i kim jest intruz :)

gruber16 

Wysłany: 2013-04-18, 00:30   

Coś to nie działa :evil:

Miluś'73 

Wysłany: 2013-04-18, 00:38   

gruber16 napisał/a:
Coś to nie działa :evil:

Jeśli chodzi o transmisję, to uruchamiam w godzinach od ok. 8 do 14 kiedy coś się dzieje - obecnie jest ciemno :grin:

Birdwatcher 

Wysłany: 2013-04-18, 07:56   

Miluś'73, od strony technicznej, jak zrobić, żeby ludzie widzieli na żywo w internecie to co filmuje kamerka? Bo zamontować etc, ok... ale już dalej jestem noga tchniczna:((

Teraz w Twoim linku wszystko działa:)

Miluś'73 

Wysłany: 2013-04-18, 08:29   

Najprościej - tak jak ja to czynię - zarejestrować się w serwisie ustream.tv i tam też stworzyć swój pierwszy kanał ;)
I teraz są 2 opcje:
prostsza - serwis ustream uzyskuje sam dostęp do naszej kamerki, sam też zajmuje się dekodowaniem sygnału
bardziej złożona - instalujemy darmowy program Adobe Flash Media Live Encoder, wybieramy odpowiednie dla nas ustawienia (tj. rozdzielczość ekranu, prędkość klatek i w zależności od naszej prędkości internetu bitrate, jakość dźwięku itd), a następnie wpisujemy w odpowiednie okna nasz adres dostępowy (FMS URL) a także klucz dostępu (Stream Key) - te informacje odnajdziemy w ustream.tv na stronie naszego kanału w zakładce "Remote".
Po tym wszystkim wystarczy wcisnąć przycisk start i to wszystko :)
Opcjonalnie można też ustawić program Adobe Flash Media Live Encoder, aby przy okazji zapisywał cała transmisję na dysk - dzięki temu wszystko mamy udokumentowane :)

Oczywiście polecam ten drugi sposób - to my ustalamy jakość transmisji, a nasz komputer zajmuje się dekodowaniem - serwis ustream.tv z roku na rok robi to coraz gorzej, dlatego warto go w tym wyręczyć;)

morelee 

Wysłany: 2013-04-21, 08:12   

Budkę na drzewie przejęły mazurki - napadły w 5-6 na parkę bogatek, i niestety bogatki musiały ustąpić. Ciekawe że całe stado mazurków walczyło o budkę którą potem dostała jedna parka. W drugiej budce, na sośnie, na razie nic się przy nie dzieje, albo nic nie widzę bo budka jest bardzo mocno zasłonięta i od dołu prawie niewidoczna.
Najbardziej się cieszę że budkę na balkonie zajęły bogatki - być może parka wypędzona przez mazurki - obecnie budują gniazdo.

ozzy123 

otop

Wysłany: 2013-04-22, 22:03   

Oprócz zawieszenia dwóch budek lęgowych dla sikorek i jednej dla kopciuszka ( prezentowanych we wcześniejszym poście ) postanowiliśmy zrobić naszym ptakom niespodziankę - na stareńkiej jabłonce umieściliśmy pokaźny kłąb mięciutkiej i puszystej psiej sierści. Nie minęło kilka minut, a zewsząd zleciały się ciekawskie bogatki i nawet zięba - wyłącznie samiczki :) .
Ten deficytowy towar rozszedł się w oka mgnieniu.

Miluś'73 

Wysłany: 2013-04-24, 08:36   

A u mnie pojawiło w budce pierwsze jajo, a sierść psa stworzeniom też by się przydała :) Widzę, że donoszą w zastępstwie jakąś watę :]

morelee 

Wysłany: 2013-04-24, 18:30   

Miluś, genialne, gratuluję jajka ;) jak to robisz że jest taka jasność? Na przyszły rok namówię męża i też będę miała kamerkę.
Moje ptaki, bogatki i mazurki, nadal pracowicie znoszą materiały budowlane, bogatki przyzwyczajają się do nowych kwiatów i prania na balkonie, bo niestety, balkonu całkiem oddać nie mam zamiaru, musimy się z sikorkami pogodzić.
Trzecia budka nadal wolna, za to ze 3 pary mazurków rozlokowały się po różnych zakamarkach pod dachem.
Pozdrawiam,
Morelee

Miluś'73 

Wysłany: 2013-04-24, 21:31   

morelee napisał/a:
Miluś, genialne, gratuluję jajka ;) jak to robisz że jest taka jasność? Na przyszły rok namówię męża i też będę miała kamerkę.

Dzięki :)
W budce jest jasno dzięki świetlikom umieszczonym na ściankach bocznych budki wykonanych z lekko matowego szkła.

Są umieszczone na takiej wysokości, żeby przy zastosowaniu mojego konkretnego modelu panoramicznej kamerki chowały się poza górną i dolną częścią kadru - inaczej byłby duży problem z okropnie wyglądającymi kontrastami w słoneczne dni ;)
Dodatkowo budka posiada też szeroki otwór wlotowy jak na modraszki - 35mm (bogatki i wróble zasadniczo gardzą moim balkonem), do tego jeszcze jasne drewno. To wszystko sprawiło, że po pierwszym "odpaleniu" kamerki byłem wręcz przerażony jasnością i po kilku dniach wstawiłem piankowy krążek (z opakowania na czyste DVD w tubie) w świetlik od strony ulicy, ponieważ bałem się, że stworzeniom aż taka jasność się nie spodoba :lol:
Generalnie budka jak i jej modyfikacje były drobiazgowo dobierane pod konkretną kamerkę, a nie na odwrót, dlatego wszytko pięknie zagrało - nawet modraszki dostosowały wysokość gniazdka do kadru, tak jak sobie to wcześniej wyliczyłem :grin:

Co do wieszania prania na balkonie wstrzymałbym się do momentu posadzenia przez ptaszki pierwszego jaja - w czasie budowy gniazda są przesadnie przewrażliwione - sam doświadczyłem porzucenia gniazda przez modraszki, gdy było w 100% gotowe -oj pamiętam, była straszna wtedy rozpacz :grin:

Odpowiedz do tematu