PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki do identyfikacji
Autor Wiadomość
Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2016-01-02, 10:58   

czajka89 napisał/a:
A jeśli mogę spytać co jest główną cechą (albo zestawem cech) różniącą skowronka od świergotków?

Świergotkom najbliżej do pliszek, to są drobne smukłe ptaszki z dość długimi ogonkami i cienkimi dziobkami. A skowronki (skowronek zwyczajny, lerka, dzierlatka) to masywne wróblaki z raczej krótkimi ogonami i grubszymi dziobami. No i felerny czubek - świergotki nigdy go nie mają, a u skowronków to zależy jak leży :oki:

Czyli tak jak napisali moi szanowni przedmówcy Justyna K i Karłowaty :res:

Świergotki mają też bardzo charakterystyczne głosy kontaktowe. Dla początkującego ptasiarza dobrze jest wiedzieć, że jak słyszy "pipić" (miększe bądź twardsze) to jest jakiś świergotek :mrgreen: Głosy trzech naszych gatunków skowronków nie dadzą się raczej wrzucić do jednego wora bo są całkiem od siebie rożne (ew. skowronko/dzierlatka vs lerka).

Oznaczanie świergotków jest bardzo trudne. Nie dość, że są do siebie bardzo podobne, to jeszcze mają wredny behawior. Siedzą w krótkiej roślinności i nie dają się dobrze obejrzeć przez lunetę. Podrywają się z bliskiej odległości, wydają charakterystyczny głos (rożny dla różnych gatunków) i znikają w chabaziach. Bardzo niewdzięczna grupa wróblaków :twisted:

Skowronki są prostsze :) Można tu zrobić kompilację pięciu łatwych cech: czubek, brewka, tylny brzeg skrzydła, sterówki, długość ogona.

czubek
lerka<skowronek<dzierlatka LUB lerka=skowronek=dzierlatka
brewka
dzierlatka<skowronek<lerka
tylny brzeg skrzydła
lerka=dzierlatka<skowronek
sterówki
dzierlatka<lerka<skowronek
długość ogona
lerka<dzierlatka<skowronek

Skowronek ma wyraźną brewkę, która kończy się za okiem oraz delikatny czubek. Białawy tylny brzeg skrzydła, długi ogon oraz skrajne lotki białe.

Dzierlatka ma marną brewkę oraz wyraźny czubek. Tylny brzeg skrzydła brązowy, ogon dość krótki oraz skrajne sterówki rudo/brązowe.

Lerka ma srogą brewkę tworzącą wyraźne białe "V" na potylicy oraz marny czubek. Tylny brzeg skrzydła jest brązowy, ogon bardzo krótki z białymi końcami na skraju.

czajka89 

Wysłany: 2016-01-02, 11:50   

Justyna K, Karłowaty i Agent Tomek bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :) Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień kiedy w terenie na pierwszy rzut oka je od siebie odróżnię, a nie dopiero w domu przyglądając się wnikliwie zdjęciom ;) A birdwatching.pl oglądam pasjami od jakiegoś czasu i faktycznie widzę już u siebie spory progres jeśli chodzi o rozróżnianie ptaków. Bardzo polecam ten sposób nauki początkującym "ptasim podglądaczom" ;) Połączenie przyjemnego z pożytecznym !

Ok to może, żeby tak zupełnie nie spamować to podejmę jeszcze jedną próbę identyfikacji ;) Czy to może być świergotek? https://goo.gl/photos/i2mrfUCX9cEdg8HX6

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2016-01-02, 12:48   

czajka89 napisał/a:
Ok to może, żeby tak zupełnie nie spamować to podejmę jeszcze jedną próbę identyfikacji ;) Czy to może być świergotek?

Właśnie tak, powiedziałbym nawet że to świergotek drzewny.

comatus 

Wysłany: 2016-01-02, 21:45   

Proszę o pomoc w identyfikacji. Zdjęcia z lipca, Norwegia.

IMG_6902.jpg
1
Plik ściągnięto 547 raz(y) 140,12 KB

IMG_6919.jpg
2
Plik ściągnięto 535 raz(y) 142,01 KB

krakers 

Wysłany: 2016-01-02, 22:14   

Proszę o pomoc w identyfikacji.Niby kos,ale taki dziwny,jaśniejszy,szary dziób jakiś dziwak?

DSC_0043.JPG
Plik ściągnięto 550 raz(y) 105,87 KB

DSC_0038.JPG
Plik ściągnięto 545 raz(y) 124,33 KB

porównanie z kosem.JPG
Plik ściągnięto 542 raz(y) 146,53 KB

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-02, 23:10   

comatus, miło gdyby jeszcze ktoś potwierdził moje przypuszczenia, ale jak dla mnie to świergotek nadmorski. Ciemne nogi, ciemny dość długi dziób, krótka brew, na wierzchu raczej gładki, spodem niewyraźnie ciemno plamkowany i widać jakby ślad różowego na piersi (który, wg Collinsa, zdarza się u "Nordic and Russian birds".
krakers, wg mnie to pierwszoroczny kos, który przepierzył pióra na ciele, natomiast ma juwenalne lotki (są brązowawe) i dziób jeszcze nie ściemniał. W pdfach Javiera Blasco pierwszoroczny samiec z października wygląda bardzo podobnie do tego Twojego.

antoni9000 

Wysłany: 2016-01-03, 08:37   

Trochę mam trudności w odróżnianiu sikory ubogiej od czarnogłówki;) Czy da się zidentyfikować tę sikorę?

DSC03673.JPG
Plik ściągnięto 540 raz(y) 121,19 KB

Mark 

Wysłany: 2016-01-03, 14:15   

Ja też mam na zdjęciu drozda, ale możecie podpowiedzieć co to za gatunek i czy występuje w Polsce?

Karłowaty 

Wysłany: 2016-01-03, 15:17   

1Gregory, drozd śpiewak
Mark, to nie drozd, tylko jakiś płochacz - wygląda jak nasz płohacz halny, ale ma za dużo rudych piór (może to jakiś azjatycki podgatunek).

wojtekm 

Wysłany: 2016-01-03, 18:58   

a ja mam pytanie o tego poniżej? W terenie dałbym że paszkot ale wolę potwierdzić

DSC01124.JPG
Plik ściągnięto 530 raz(y) 142,6 KB

xDSC01117.jpg
Plik ściągnięto 526 raz(y) 70,03 KB

https://www.facebook.com/Skrzydlate

wąsatka 

Wysłany: 2016-01-03, 19:16   

Mark Płochacz halny występuje w Polsce choć w niewielkiej liczbie

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-03, 19:43   

wojtekm, ja bym się z tych zdjęć oznaczenia nie podjęła... Nie wiem, na ile rozjaśnienia na lotkach wykluczają samicę kosa, ale plamki na brzuchu na pierwszym zdjęciu nie wyglądają tak jednoznacznie, zdarzają się np. takie kosy: http://www.fotosik.pl/zdjecie/4e043a98b5a9a046

comatus 

Wysłany: 2016-01-03, 20:36   

Justyna K, to co piszesz tyczy się drugiej fotki? Na 1 jest chyba inny gatunek?

Justyna K 

Wysłany: 2016-01-03, 20:44   

comatus, szczerze mówiąc, nie wiem czemu założyłam, że to jest ten sam ptak :oops: trochę mnie dziwiło, że tak jakoś mało podobnie wyszedł, no ale założyłam, że jest potargany nieco, więc się po prostu pióra różnie ułożyły... Właściwie ten pierwszy też mi jakoś najbardziej pasuje do świergotka nadmorskiego, ale biorę pod uwagę ewentualność, że ktoś inny oznaczy go jakoś inaczej i wtedy stwierdzę, że no przecież :wczache: ;)

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2016-01-03, 20:47   

wojtekm napisał/a:
a ja mam pytanie o tego poniżej? W terenie dałbym że paszkot ale wolę potwierdzić

paszkot
Karłowaty napisał/a:
Mark, to nie drozd, tylko jakiś płochacz - wygląda jak nasz płohacz halny, ale ma za dużo rudych piór (może to jakiś azjatycki podgatunek).

warto dodać że mamy tu do czynienia z fotomontażem, płochacza halnego raczej nie uświadczymy zajadającego się jarzębiną...
comatus napisał/a:
Justyna K, to co piszesz tyczy się drugiej fotki? Na 1 jest chyba inny gatunek?

myślę podobnie jak Justyna, że na obydwu zdjęciach jest świergotek nadmorski

Odpowiedz do tematu