PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: krotom
2014-03-16, 10:01
Ptaki do identyfikacji [2014]
Autor Wiadomość
michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2014-01-03, 15:19   Ptaki do identyfikacji [2014]

edit: krotom
Posty zarchiwizowane z tego tematu

Hej, co to za pełzacz? Spotkany w parku. Ogrodowy?
Pozdrawiam!

DSCN1475.JPG
Plik ściągnięto 2265 raz(y) 122 KB

DSCN1476.JPG
Plik ściągnięto 2261 raz(y) 113,01 KB

DSCN1481.JPG
Plik ściągnięto 2266 raz(y) 59,77 KB

mk_tbu 

Wysłany: 2014-01-03, 16:48   

Ja prosiłbym o rozpoznanie dwóch różnych ptaków - niestety nie mam zdjęć bo byłem w trakcie jazdy.

Pierwszy to jakiś ptak z rodziny kaczkowatych - charakterystyczny dla kaczek lot, czarna głowa, grzbiet i długa szyja. Akurat wzbijał się do lotu z Popradu, w okolicach Starego Sącza. Nurogęś?

Drugi - ptak drapieżny, okolice Pacanowa (Świętokrzyskie). Siedział na słupie linii NN, wśród pól. Dość duży, twarz jaśniejsza od reszty i jakby jaśniejszy kołnierz na szyi.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2014-01-03, 18:35   

Pierwszy ptak rownie dobrze, co nurogęsią moze byc samcem krzyzowki. Ciezko cos powiedziec na podstawie tego opisu.
Drugi ptak to prawdopodobnie myszolow :oki:

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2014-01-03, 18:58   

W kwestii pełzaczy:
Torenvalk, długi pazur i spore wcięcie we wzorku na skrzydle sugeruja raczej leśnego. Chcoiaz brązowawe boki ptaka na pierwszym zdjeciu moglyby pasowac do ogrodowego.
michu98, pazur wydaje sie krótszy, ale może to kwestia perspektywy, wzór na skrzydle raczej pasuje do leśnego, białe obramowania końcówek lotek są słabo zaznaczone - leśny?

Ta ostatnia cecha jak i przybrudzony brzuszek być moze wynikaja z pory roku i ze starcia piór. Naprawdę to przydałoby się, żeby wypowiedział się jakiś obrączkarz, ktory trzymał te ptaki w rękkach, bo jednak bez opatrzenia cięzko cos pewnego powiedziec. Powiem szczerze, ze zaczynam myslec, ze wiekszosc pelzaczy jest nierozroznialna, co potwierdza powszechna niechec do prob identyfikacji nawet przez doswiadczonych wyjadaczy. Poza tym, tak jak w tym przypadku - czesto jedne cechy wskazuja na familiaris inne na brachydactyla; z tego co slyszalam zmiennosc wymiarow dzioba i pazura u obu gatunkow jest duza...

michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2014-01-03, 19:32   

Wiktoria, dzięki wielkie. Właśnie mam duży problem z tym ptakiem, raz patrzę na te zdjęcia i widzę ogrodowego, patrzę jeszcze raz i po zastanowieniu widzę leśnego, chwila zwątpienia i znów wydaje mi się, że to ogrodowy - i właśnie w tej chwili pisałem tamtego posta. Teraz znów również widzę w nim cechy familiaris, czy prawidłowo - nie wiem. Ale brew wydaje się dość duża, na głowie ma bardziej kontrastujące plamki, co by jednak wskazywało na leśnego. Ale proszę jeszcze kogoś o opinię.

mk_tbu 

Wysłany: 2014-01-03, 19:39   

Wiktoria napisał/a:
Pierwszy ptak rownie dobrze, co nurogęsią moze byc samcem krzyzowki. Ciezko cos powiedziec na podstawie tego opisu.
Drugi ptak to prawdopodobnie myszolow :oki:

Faktycznie ciężko - bo zapomniałem dopisać najważniejszego. Poza tymi czarnymi fragmentami ptak był biały.

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2014-01-03, 21:01   

mk_tbu, w sumie to tak się domyślałam, skoro podejrzewałeś nurogęś (poza tym ta niby czarna głowa musiała być po prostu ciemna na tle jaśniejszego tułowia).

Tu masz zdjęcie nurogęsi w locie nurogęś
u samca w oczy rzucają się białe pokrywy, u samicy białe są tylko lotki (III rzędu?).

Dla porównania krzyżówka w locie

mk_tbu 

Wysłany: 2014-01-03, 21:13   

Nie, to był biały kolor. Krzyżówki widziałem koło Czchowa na tamtejszym zbiorniku.

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2014-01-03, 22:11   

Michu98, w Twoim pełzaczu widziałbym jednak raczej leśnego - wyraźny schodek we wzorku na skrzydle, jasny brzuch, dość wyraźna brewka, sporo bardzo jasnych piórek na głowie i karku, do tego - choć to, zdaje się, mniej istotna cecha - brak obrzeżenia skrzydełka. Dziób jest, co prawda, pod kątem mogącym nieco przekłamywać jego długość, ale wygląda na krótki.

Torenvalk, Twój wygląda chyba bardziej na ogrodowego - brewka raczej przybrudzona, boki brzucha chyba brązowawe, nie widzę też wyraźnego schodka we wzorze na skrzydle. Ale ręki za takie oznaczenie chyba nie dałbym sobie uciąć. ;) Masz jeszcze jakieś inne ujęcia?

Wojtekm, na Twoich zdjęciach są perkozy, ale niewiele widać... Na pierwszym raczej dwa dwuczube, a na drugim... zausznik? Widać coś w rodzaju maski, głowa wydaje się niezbyt podłużna. Wolałbym jednak poznać opinię kogoś innego.

saba11 

Wysłany: 2014-01-03, 22:29   

A co z moim pełzaczem, mój był pierwszy.

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2014-01-03, 22:36   

Saba11, a masz tylko to jedno zdjęcie? Wzorek na skrzydle wskazuje na ogrodowego, ale to trochę mało do oznaczenia - przydałoby się więcej widocznych cech, do tego zdjęcie zostało wykonane przy niezbyt dobrym świetle.

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2014-01-03, 23:12   

A teraz ja - z wróblakami w locie nie radzę sobie najlepiej. ;) Zięba?

Torenvalk 

Wysłany: 2014-01-04, 00:43   

Wiktoria, Łukasz Berlik,
Dzięki za odpowiedzi :)

Na pełzaczach się kompletnie nie znam, ale wydaje mi się, że wzór na skrzydle bardziej pasuje na ogrodowego, no i ptak ma dość długi dziób. Mam jeszcze dwa zdjęcia, ale raczej nic nie wniosą do tematu ;)

Pozdrawiam :)

michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2014-01-04, 14:35   

Łukasz Berlik, dzięki. A ten? Wydaje mi się, że też leśny, ale innych zdjęć nie mam. Spotkany dziś w tym samym parku.

Pozdrawiam!

DSCN1504.JPG
Plik ściągnięto 2256 raz(y) 88,79 KB

DSCN1505.JPG
Plik ściągnięto 2260 raz(y) 83,35 KB

DSCN1506.JPG
Plik ściągnięto 2252 raz(y) 74,6 KB

saba11 

Wysłany: 2014-01-04, 19:11   

Łukasz Berlik napisał/a:
Saba11, a masz tylko to jedno zdjęcie? Wzorek na skrzydle wskazuje na ogrodowego, ale to trochę mało do oznaczenia - przydałoby się więcej widocznych cech, do tego zdjęcie zostało wykonane przy niezbyt dobrym świetle.

Rzeczywiście było już ciemnawo. Mam jeszcze jedno zdjęcie, ale chyba jeszcze gorsze.

5.jpg
Plik ściągnięto 2258 raz(y) 116,3 KB

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi