PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: krotom
2014-03-16, 10:01
Ptaki do identyfikacji [2014]
Autor Wiadomość
kamilkoko12 

Wysłany: 2014-01-05, 15:52   

Witam, jak odróżnić samicę krzyżówki od samicy krakwy. Bo zgłupiałem. Dzisiaj byłem nad wodą i widziałem 2 rodzaje krzyżówek. Jedna mniejsza, z mniejszym dziobem, z innym wzorkiem na dziobie i jakby jaśniejsza. Druga zaś jakby większa, z większym i dłuższym dziobem i z większa ilością czarnego na nim i była jakby ciemniejsza.

pizap.com13889315610781.jpg
kaczki
Plik ściągnięto 1620 raz(y) 43,34 KB

SAM_2452.jpg
kaczki2
Plik ściągnięto 1611 raz(y) 51,14 KB

SAM_2472.jpg
kaczki3
Plik ściągnięto 1614 raz(y) 70,04 KB

baiwo 

Wysłany: 2014-01-05, 16:39   

Witam,
proszę o pomoca. Jedna samica czernicy posiada niezwykle (jak na moje oko) białą plamę za dziobem. Collins podaje, że tak może się zdażyć. Czy to aby napewno czernica?

Dzięki i pozdrawiam
Tomek

ka.JPG
Plik ściągnięto 1628 raz(y) 128,85 KB

wojtekm 

Wysłany: 2014-01-05, 16:57   

kamilkoko12 u Ciebie obie krzyżówki - krakwa ma równomiernie ciemny grzbiet dzioba, u krzyżówki jest przy końcu poprzecznie łączący krawędzie pomarańcz

baiwo u Twojego ptaka choć zdjęcie trochę poruszone da się zauważyć czubek więc raczej jest to czernica o czym świadczy też stosunkowo ciemnobrunatny wierzch ciała.

baiwo 

Wysłany: 2014-01-05, 17:36   

Tak przypuszczałem. Tylko pytanie: jaka jest różnica pomiędzy plamą u czernicy a ogorzałki. Nie mam doświadczenia z tym drugim gatunkiem więc się nad tym zastanawiam.

Dzięki i pozdrawiam

Fisia 

Wysłany: 2014-01-05, 17:42   

Witam,czy da radę oznaczyć z tego marnego zdjęcia co to za ptak? Zdjęcie robione w okolicy mostu północnego.

DSCN7646.JPG
Plik ściągnięto 1687 raz(y) 111,84 KB

Torenvalk 

Wysłany: 2014-01-05, 18:33   

Proszę o pomoc w oznaczeniu, czy to są krzyżodzioby świerkowe?

Pozdrawiam :)

saba11 

Wysłany: 2014-01-05, 20:18   

Czy na podstawie tego zdjęcia można przyjąć, że trzeci ptak od prawej to gęś krótkodzioba?

4.jpg
Plik ściągnięto 1671 raz(y) 95,68 KB

Gallinago1 

Wysłany: 2014-01-06, 21:09   

Torenvalk, 1 i 2 zdjęcie w drugim rzędzie poziomo, może wskazywać na krzyżodzioba. Pozostałe to dzwońce.

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2014-01-06, 21:23   

Gallinago1 napisał/a:
Torenvalk, 1 i 2 zdjęcie w drugim rzędzie poziomo, może wskazywać na krzyżodzioba. Pozostałe to dzwońce.

Wszystkie ptaki to krzyżodzioby, te żółte to samice/imm

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-01-06, 23:34   

saba11 napisał/a:

a na jakiej podstawie takie przypuszczenie? Widziałeś w terenie jakieś cechy za krókodziobą? Bo na zdjęciu ich nie widać.

saba11 

Wysłany: 2014-01-07, 00:15   

Jedynie ze zdjęcia, szyja wygląda na zdecydowanie krótszą od pozostałych zbożówek.

MBiOfelia 

Wysłany: 2014-01-07, 12:43   

Chciałabym się upewnić - mi to wygląda na myszołowy
http://wstaw.org/w/2qQ1/

http://wstaw.org/w/2qQ2/

Lazurka 

Wysłany: 2014-01-07, 14:38   

Wyglądają na myszołowy, bo nimi są. ;)

wojtekm 

Wysłany: 2014-01-07, 18:37   

Dziękuję za poprzednie oznaczenia i odpowiedzi.
A dziś mam pytanie tekstowe bez zdjęcia. Dziś widziałem ptaka niestety nim zdążyłem go namierzyć lornetką zdążył czmychnąć.
Ptak wyglądający trochę pokrzewkowato jasny spód ciała, szary wierzch ciała i głowa, również stosunkowo jasny dziób (obserwacja pod słońce) ale na pewno nie był czarny. Dziób był stosunkowo cienki i długi a na główce miał nastroszone piórka, co charakterystyczne to śpiewał trzema jednosylabowymi dźwiękami wszystkie trzy dźwięki trwały może 2-3 sekundy, po czym przerwa kilka sekund i znowu 3 dźwiękowa powtórka (można by to porównać do odgwizdywania końca meczu piłkarskiego tyle że szybciej i krócej - coś w stylu Ti-Ti-Ti) niestety nie mam słuchu muzycznego i trudno mi to opisać. Ptak siedział wysoko na brzozie (jednak nie na czubku) i śpiewając kierował dziób wyraźnie do góry.
Może to być całkiem pospolity ptaszek jednak mi nic nie przychodzi do głowy odsłuchując śpiewów na internecie. :roll:

wojtekm 

Wysłany: 2014-01-08, 18:40   

widzę że dziś coś mały ruch i moje poprzednie pytanie czeka a dziś mam kolejne :)
Czy ktoś mi pomoże zidentyfikować czy to gęś tundrowa, krótkodzioba a może po prostu zbozówka a mi się zyczeniowe myślenie włączyło?? :lol:
Na obu zdjęciach ten sam ptak obserwowany dziś na stawie Maroko w Katowicach

Pozdrawiam

DSC03885_1.jpg
Plik ściągnięto 1606 raz(y) 83,13 KB

DSC03879_1.jpg
Plik ściągnięto 1618 raz(y) 83,94 KB

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi