PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: krotom
2011-11-01, 21:38
ptaki do identyfikacji [2010-2011]
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-09-16, 11:21   

Wg mnie ptak clavicepsa, a właściwe Arka G. to kania czarna. Natomiast ten drapol roztoczola :shock: .... no idea. Brakuje tych "świateł pozycyjnych" na orzełka....

mikus.zet 

Wysłany: 2010-09-16, 12:04   

Tusia, przecież na Twoim zdjęciu orzełka też nie ma "landing lights" - te małe jasne plamki, które tam widać, sięgają podbarkówek.
Dla mnie Arka zdjęcia kani / orzełka są boleśnie niedoświetlone i faktyczny rysunek spodu skrzydła jest trudny do odgadnięcia (faktem ich, że ich nie rozjaśniałem, co mogłoby pomóc) - ale na zdjęciach 1 i 2 (licząc od góry) najjaśniejszą częścią skrzydła są końce wewnętrznych L1, a nie nasada L1 skrajnych.
Kształt skrzydeł na zdjęciach 1 i 2 - nasada palców wygląda na szerszą od nasady samego ramienia i to dla mnie jest argument za Aquilą a przeciw Milvusowi.
Tylna krawędź ogona - mamy pięć zdjęć ptaka w nieco różnych ułożeniach ciała i na każdym krawędź nie tylko nie jest wklęsła ale nawet prosta nie jest - jest wypukła.

No, ale to w dalszym ciągu gdybanie... W każdym razie zbyt wiele mi tu nadal nie pasuje na kanię czarną, by móc tak właśnie pewnie tego ptaka oznaczyć.

saba11 

Wysłany: 2010-09-16, 12:12   

Tony, czy na pewno to są te ptaki? Porównywałem twoje propozycje ze zdjęciami w necie i nic mi nie pasuje.

lucky luck 
Łukasz Krajewski

Wysłany: 2010-09-16, 14:27   

O, jaka milusia dyskusja :]
Obie kanie czarne (#1 "kolegi clavicepsa" ;) i #2 roztoczola) rożnią się od orzełka wielkością i kształtem głowy. Było o tym już tutaj pisane kilka miesięcy temu (ale ciężko przeszukiwać te tysiące postów w tym temacie). Orzełek ma grubą i tępą głowe [oczy skierowane do przodu]; kania ma proporcjonalnie małą i wysmukłą głowę [z oczami skierowanymi na boki].
W obu przypadkach widzę tutaj tą drugą sytuację. Dodatkowo w przypadku kani #1 niepodwarzalnym dowodem jest ubarwienie sterówek, o czym pisał KrzyH. Jak by tego było mało ptak ma charakterystycznie kanio powyginane skrzydła. Szczególnie na przedostatnim zdjęciu widać wszystko ładnie. Czego chcieć więcej? W przypadku #2 widać mniej, ale głowa mówi sama za siebie.
Aha, czy kania móże mieć wypukły ogon? Oczywiście: http://www.netfugl.dk/pic...picture_id=7868
Pzdr

No i jeszcze małe zastrzeżenie do #2 roztoczola - odnosze się do tych zdjęć po prawej stronie ;)

edit: mopek
lucky luck, dzięki za ogon :oki:

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-09-16, 16:46   

vermilion napisał/a:
Birdwatcher napisał/a:
Ja czasami jeżdżę do Kotunia, i między Mińskiem a Kotuniem czasami widziałam 'niemyszakowe' drapole - ale ani zrobić zdjęcia, ani się bliżej przyjrzeć - zwróciłam uwagę zwłaszcza na pierwszego ptaka - najbardziej podobny do tego co widziałam choćby w te wakacje.

W okolicach Kotunia jest stanowisko orlika krzykliwego ;)

świetnie - jeżdżę tam co prawda w innych celach niż Birdwatching...po prostu nie dałabym rady w takim stanie xD A tu będzie trzeba:D

dzięki wielkie:))

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2010-09-16, 18:23   

Wtrącę swoje 3 grosze do tych dywagacji nt. kań czarnych - wg mnie teraz nie ma się co zbytnio sugerować ogonem u dorosłych kań - na dowód zdjęcie zrobione kilka dni temu pod Czempiniem. Ptak właśnie pierzy skrajne sterówki, a nowe są w trakcie rośnięcia. Sam w pierwszej chwili myślałem, ogon tego osobnika jest wypukły - ale po dłuższej obserwacji wszystko się wyjaśniło.
Podsyłam także 2 inne zdjęcia poglądowe tej samej kani - tak dla zasady że od przybytku (zdjęć kań czarnych ;) ) głowa nie boli. Na jednym widoczny charakterystyczny kształt głowy i "maskę" oraz oczy po bokach głowy (o czym pisał luckyluck) a na drugim ubarwienie spodu lotek pierwszorzędowych (o czym pisał KrzyH).

Pozdr!
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Kamikazi 

Wysłany: 2010-09-16, 19:37   

claviceps napisał/a:
Na prośbę kolegi Arka Gorczewskiego (który uparcie odmawia rejestracji na najforumszym z forów ;) :P ) wstawiam 3 drapole do ID. Wszystkie sfocone w ciągu ostatnich 2 tygodni między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W razie konieczności głębszych wyjaśnień tudzież zaprezentowania zdania obserwatora (którego na razie nie umieszczam coby nie sugerować oznaczeń) służę pośrednictwem w przekazywaniu info od Arka.

Oto rzeczeni szponiaści:

3. jakiś Accipitridae bezsugestyjny

Trzeci ptaszek to jak najbardziej kania czarna (ten roztoczola, też kania). :) Trzy razy byłam na obozach w Hiszpanii i naoglądałam się całej gamy kształtów ogonów kań.

To tylko kilka zdjęć kań z Hiszpanii jak mogą wyglądać. ;)

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]
Ostatnio zmieniony przez Kamikazi 2010-09-16, 20:03, w całości zmieniany 1 raz  

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2010-09-16, 19:47   

saba11 napisał/a:
Tony, czy na pewno to są te ptaki? Porównywałem twoje propozycje ze zdjęciami w necie i nic mi nie pasuje.

Fakt - rąbnałem się z makolągwą, która nie ma na średnich pokrywach takiej dużej jasnej plamy. To jest grubodziób.

Co do dwóch pozostałych zdjęć - na pewno są to ptaki z rodzaju Phylloscopus. Oba zdjęcia są mało wyraźne i tylko na drugim można spróbować ocenić projekcję lotek, ale widać je moim zdaniem bardzo kiepsko. Gdyby to był jednak piecuszek, myślę, że projekcja byłaby silniej zaznaczona. Ale generalnie świstunki to nie jest grupa, w której rozpoznawaniu dobrze bym się czuł.

carr 

Wysłany: 2010-09-16, 20:30   

Przy porządkowaniu fotek znalazłem takie cosiki... Da się coś powiedzieć o tych ptakach? (wiem, jakość marna, sorki)

nr 1 - jakaś pokrzewka, może piegża / p. ogrodowa ? (ogród, maj)

nr 2 - jak wyżej, piegża / p. ogrodowa? (ogród, czerwiec)

nr 3 - j.w. (ogród, czerwiec)

nr 4 - cierniówka? (torfowisko, maj)

nr 5 - prawie nic nie widać :] (dolina rzeczna, trzcinowisko, lipiec)

Wielkie dzięki z góry! :)

zuu zaa 

Wysłany: 2010-09-16, 21:38   

a 4 to nie przypadkiem trzcinniczek?albo trzciniak?jakos słabo mi idzie ich rozróznienie tutu:P

michałkiewicz 

Wysłany: 2010-09-16, 21:43   

zuu zaa, a od kiedy to trzciniaki mają szarą głowę i białe gardło? carr, dobrze oznaczyłeś - to cierniówka
Ostatnio zmieniony przez michałkiewicz 2010-09-16, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-09-16, 22:00   

a te dwa ostatnie zdjęcia w trzcinach to szpaki ;)
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2010-09-17, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  

Lazurka 

Wysłany: 2010-09-17, 06:12   

Ta z 1 zdjęć to piegża [szare skrzydła], na kolejnym jest cierniówka [rudawe skrzydła].
Jestem pewna tych oznaczeń, gdyż sporo się już tych ptaków naoglądałam, latem piegże na działce to mi nawet pod zraszacz wlatują się kąpać :-P
Tego pisklaka z 3 zdjęć się nie podejmuję.

roztoczol 

Wysłany: 2010-09-17, 08:03   

Skoro sprawa kani została rozstrzygnięta proszę jeszcze o rzut oka na tego stwora. Niestety nie posiadam zdjęcia rewersu ptaka. Z góry dziękuję.

zakapior.jpg
Plik ściągnięto 1524 raz(y) 116,55 KB

michałkiewicz 

Wysłany: 2010-09-17, 14:49   

Odgrzeje stary post z poniedziałku. Co myślicie o sieweczkach Agusi? whitewolf czy mógłbym prosić o uzasadnienie dlaczego wg Ciebie są to sieweczki obrożne?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi