PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: krotom
2011-11-01, 21:38
ptaki do identyfikacji [2010-2011]
Autor Wiadomość
BJK 

Wysłany: 2010-09-15, 22:32   

Tony napisał/a:
Nie wiem, co innego widzisz, ale to nie jest to, czym wydaje Ci się być
a dlaczego to nie jest tym o czym myśli vermilion, bo ja też zastanawiam się czy przypadkiem nie jest to to, o czym myśli :?: można z tych zdjęć tak jednoznacznie określić, że to siwa :roll:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

claviceps 

Wysłany: 2010-09-15, 23:24   

Na prośbę kolegi Arka Gorczewskiego (który uparcie odmawia rejestracji na najforumszym z forów ;) :P ) wstawiam 3 drapole do ID. Wszystkie sfocone w ciągu ostatnich 2 tygodni między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W razie konieczności głębszych wyjaśnień tudzież zaprezentowania zdania obserwatora (którego na razie nie umieszczam coby nie sugerować oznaczeń) służę pośrednictwem w przekazywaniu info od Arka.

Oto rzeczeni szponiaści:

1. Aquila sp.

2. Buteo sp.

3. jakiś Accipitridae bezsugestyjny

Uploaded with ImageShack.us

mikus.zet 

Wysłany: 2010-09-16, 00:09   

Fajne i potencjalnie "ciekawe" ptaki i myślę, że można sobie wyjątkowo w ich przypadku pozwolić na trochę gdybania... ;) (gdybanie mi pozostaje, bo drapolog ze mnie żaden):

1. (chyba) orlik grubodzioby A.clanga
2. myszołów zwyczajny B.buteo
3. orzełek A.pennata

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2010-09-16, 00:24   

mikus.zet napisał/a:
można sobie wyjątkowo w ich przypadku pozwolić na trochę gdybania

..proponuję zatem kanię czarną w przyp. ptaszka nr.3 ;)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2010-09-16, 00:36   

z takim "wypukłym" ogonem?

MoLoS.pl - ekspertyzy

vermilion 

Wysłany: 2010-09-16, 07:06   

BeaJolKa napisał/a:
a dlaczego to nie jest tym o czym myśli vermilion, bo ja też zastanawiam się czy przypadkiem nie jest to to, o czym myśli :?:

Ja myślę o żurawiu ;)

roztoczol 

Wysłany: 2010-09-16, 07:32   

KrzyH napisał/a:

..proponuję zatem kanię czarną w przyp. ptaszka nr.3 ;)

Ciekawe porównanie:
http://www.netfugl.dk/pic...icture_id=12399

http://www.birds.kz/Hiera...ery.html?9&13&1

roztoczol 

Wysłany: 2010-09-16, 08:00   

Jeszcze w temacie kania/ orzełek - naprędce sklecony kolażyk. Niestety ptak obserwowany z odległości kilkuset metrów w upalnym powietrzu. Latający jak mały szatan- kręcący piruety, machający gwałtownie skrzydłami itd. Swojej propozycji nie podaję.

A.jpg
Czort kosmaty
Plik ściągnięto 1686 raz(y) 133,55 KB

BJK 

Wysłany: 2010-09-16, 08:43   

vermilion napisał/a:
Ja myślę o żurawiu

no to było wiadomo ;) , ja też tam widzę bardziej żurawia, niż siwą, dlatego dopytuję o konkretne cechy, żeby wykluczyć ewentualną moją pomyłkę :tup:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2010-09-16, 08:47   

dla mnie "ptak vermiliona" to też czapla siwa - widać to najlepiej na trzecim zdjęciu, kiedy stoi przodem do obiektywu, widać białą "kryzę" na piersi.

BJK 

Wysłany: 2010-09-16, 08:51   

o matko :shock: a ja ją cały czas widziałam z tyłu :lol:
no teraz jak patrzę inaczej , to też widzę tę szyję, która robiła za ogon

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2010-09-16, 09:03   

roztoczol napisał/a:
Swojej propozycji nie podaję

Dlaczego? Byłaby szansa na ciekawy dyskurs, ew.zdobycie jakiejś wiedzy - może oznaczając po swojemu drapolka zapominamy o jakichś cechach, które z kolei dostrzega ktoś inny. Ja np. widzę na fotkach M.migrans a nie orzełka ponieważ:
- nawet u ciemnej formy tego ostatniego wew. pierwszorzędówki są wyraźnie jaśniejsze niż ciemne lotki palczaste, z którymi kontrastują. Tu zaś widać jednolitą jasnoszarą plamę obejmującą całe chorągiewki wew.pierwszorzędówek ale także nasady palczastych p-lotek.
- rzeczony ptak ma gęsto prążkowane sterówki, bez widocznego szerszego prążka końcowego
- na jednej z fotek widzę delikatną, rozjaśnioną głowę, kojarzącą mi się z kaniami właśnie
Brak wyraźnego prążka końcowego w obrębie sterówek i wew.pierwszorzędówek, kontrast pomiędzy tymi ostatnimi a wyraźnie ciemnymi drugorzędówkami moim zdaniem wyklucza także orzełka południowego a sugeruje kanię.
Tyle moich spostrzeżeń. Napisałem to choć nigdy nie obserwowałem w realu orzełków, więc teoretycznie ktoś może mi zarzucić niekompetencję. Jakby co - to mikus zaczął ;)

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2010-09-16, 09:30   

na zdjęciach Arka (3. ptak) i roztoczola nie widzę pewnej ważnej cechy dla orzełka, mianowicie jasnych plam na przedni brzegu skrzydła (tzw. "landing lights" - ładnie to w Collinsie pokazali), dla porównania fotka ciemnego orzełka z Hiszpanii

P1220541.JPG
cieny orzełam, Andaluzja III 2009
Plik ściągnięto 1625 raz(y) 73,53 KB

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-09-16, 09:47   

claviceps, gdzie dokładnie? Ja czasami jeżdżę do Kotunia, i między Mińskiem a Kotuniem czasami widziałam 'niemyszakowe' drapole - ale ani zrobić zdjęcia, ani się bliżej przyjrzeć - zwróciłam uwagę zwłaszcza na pierwszego ptaka - najbardziej podobny do tego co widziałam choćby w te wakacje.

Czyżbym widziała jakąś aquile? Byłoby miło.

Pozdrawiam-Ann ;)

vermilion 

Wysłany: 2010-09-16, 09:54   

Birdwatcher napisał/a:
Ja czasami jeżdżę do Kotunia, i między Mińskiem a Kotuniem czasami widziałam 'niemyszakowe' drapole - ale ani zrobić zdjęcia, ani się bliżej przyjrzeć - zwróciłam uwagę zwłaszcza na pierwszego ptaka - najbardziej podobny do tego co widziałam choćby w te wakacje.

W okolicach Kotunia jest stanowisko orlika krzykliwego ;)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi