FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Płomykówka
Autor Wiadomość
mender 

Wysłany: 2004-09-30, 23:19   Płomykówka

Wiem, że na forum jest kilka osób, kóre uczestniczyły w programie 'Aktywna ochrona płomykówki w obiektach sakralnych' i maja pewne dowiadczenie zwi?zane z płomykówk?. Mam takie pytanie: Czy płomykówka potrafi wygnać ze skrzynki lęgowej kawki i gołębie? A może kto miał sutuację, że płomykówka wygnała puszczyka?
Na terenie powiatu działdowskiego powiesilimy budę w stodole, w której znaleĽlismy pióra płomykówki i puszczyka. Ciekawe które wygra? A moze zainstalowac dwie budy? Co Wy na to?

Marfu 

Wysłany: 2004-09-30, 23:22   

Dwie w dwu katach??? Byloby to pewne doswiadczenie.

Podejrzewam, ze nikt nie mial takich doswiadczen. bo nawet jak znajdziemy jakies smieci pod gniazdem plomykowki, to nie wiadomo, czy np. kawka byla przez nia wygoniona, czy naniosla i sie wyniosla.

mender 

Wysłany: 2004-09-30, 23:32   

No tak, ciężko stwierdzić czy płomykówka wygrała batalię czy przegrała, bo mogła do budy w ogóle nie zagl?dać. Ale przecież ma silne pazury i dziób, więc ma przewagę...
A jak się ma sprawa kuny? Czy kuna mocno pl?druje lęgi płomykówek?
Co do drugiej budy to włanie mnie mocno kręci, żeby tak zrobić. Bud mamy dużo :]

Marfu 

Wysłany: 2004-09-30, 23:35   

Mozna sprobowac, a co do kun - no niestety, moga wlazic...

Dominik 

Wysłany: 2004-09-30, 23:44   

Cytat:
Na terenie powiatu działdowskiego powiesilimy budę w stodole, w której znaleĽlismy pióra płomykówki i puszczyka. Ciekawe które wygra? A moze zainstalowac dwie budy? Co Wy na to?

Puszczyk jest bardziej agresywny i to on raczej przegoni plomykowke. Chociaz w Lesnej mialem taka sytuacje, ze na jednej wiezy znajdowalem swieze wypluwki plomykowki (plomykowka była legowa) i puszczyka. Pozniej nie bylo juz zadnych sow poniewaz przeprowadzono remont na wiezy :( Polecalbym powiesic jednak tylko jedna skrzynke.

Co do przeganiania kawek i golebi przez plomykowki to wydaje mi sie ze jezeli skrzynke zajma kawki i zapchaja ja patykami to plomykowka raczej juz jej nie zajmie. Chyba ze ja uprzatniemy. Taka sytuacje mialem w jednym kosciele. Dwa lata temu w skrzynce było troche patyków naniesionych przez kawki. Podczas kontroli patyki wyrzucilem. Efekt, w tym roku 3 pisklaki plomykowek. Widocznie kawki zostały przepedzone na cztery wiatry.

Co do relacji miedzy kawkami i puszczykami to dziwna sytuacje mialem w Lesnej. W skrzynce, ktora powiesilem dwa lata temu podczas tegorocznej kontroli zobaczylem mnostwo naniesionych przez kawki patykow. Gdy zaczolem wybierac material pod warstwa patykow natknolem sie na porzuconyt leg puszczyka (3 jaja). Jaja były w ostatnim stadium wysiadywania (zarodki były prawie zupelnie rozwiniete). Ciekawe co tam musialo sie stac. Przepedzenie puszczykow przez kawki jest chyba malo realne?

mender 

Wysłany: 2004-10-01, 16:34   

A jak się ma zajmowanie skrzynek przez inne gatnuki? Czy kto spotkał sie z zajęciem skrzynki przez osy, szerszenie....?

Marfu 

Wysłany: 2004-10-01, 20:14   

Jeden na 1200 skontrolowanych budek w Polsce...

Dominik 

Wysłany: 2004-10-01, 20:26   

Cytat:
Czy kto spotkał sie z zajęciem skrzynki przez osy, szerszenie....?

Ja mialem dwa takie przypadki. W obydwu na gornych deskach skrzynek wisiały male gniazda os. Ale os w nich nie było!. Widocznie cos im pozniej musialo nie pasowac i porzucily gniazda.

mender 

Wysłany: 2004-10-01, 22:03   

A inne ptaki? Czy oprócz kawek, gołębii no i oczywicie sów (płomykówki i puszczyka)... co zajmowało skrzynki?
Ostatnio zmieniony przez mender 2004-10-01, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  

Dominik 

Wysłany: 2004-10-01, 22:05   

Czy ktos z forumowiczow ma moze mp3 z nagraniem głosow płomykowki?. Jezeli tak to prosiłbym o przesłanie na moje konto mailowe.

Marfu 

Wysłany: 2004-10-02, 07:09   

Kessy ma...

[ Dodano: 02 PaĽ 2004 10:45 am ]
Z grubsza wyniki z kontroli budek w Polsce w roku ubieglym:
płomykówka
puszczyk
kawka
goł?b miejski
inne ptaki (nieoznaczony, male gniazdo)
osy (14 budek jednak...)
nietoperze (lady, 6 budek)
kuny (lady, 1 budka)

mender 

Wysłany: 2004-10-02, 17:26   

Marfu napisał/a:

Z grubsza wyniki z kontroli budek w Polsce w roku ubieglym:
płomykówka
puszczyk
kawka
goł?b miejski
inne ptaki (nieoznaczony, male gniazdo)
osy (14 budek jednak...)
nietoperze (lady, 6 budek)
kuny (lady, 1 budka)

A można jeszcze procentowo?

Mam jeszcze pytanie o największe spotkane zagęszczenie płomykówki. Czy ktos spotkał się z dwoma parami legowymi w jednej wsi? W jakiej najmniejszej od siebie odległoci wieszać budy?

grzegorz2
[Usunięty]

Wysłany: 2004-10-16, 15:19   plomykowki w otworach wentylacyjnych?

czy znacie przypadku legow plomykowki lub innych sow w otworach wentylacyjnych blokow mieszkalnych na skrajach miast, lub wsi?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-10-16, 15:35   

oczywicie - zarówno płomykówki jak i pójdĽki bardzo chętnie wykorzystuj? takie miejsca do zakładania lęgów

Cezaryk 

Wysłany: 2004-10-16, 20:19   

czesc mam ciekawostke, ostatnio (15.10.04) robiac kontrole rutynowa strychu koscielnego w celu zbioru wyplowek plomykowki znalezlismy 5 pisklat plomykowki!!!Dla mnie to byl szok, 6-te piskle w puchu lezalo nie zywe :( , 5 natomiast ma sie dobrze :-D .

Odpowiedz do tematu