FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Płomykówka
Autor Wiadomość
mender 

Wysłany: 2005-02-20, 00:15   

Dominik cos się nie spieszy z tym zdjęciem. Moze ja cos wrzucę. Wygrzebałem z mojego albumu zdjęcie tej oto płomykówki, nadaszarpniętej już zębem czasu :wink: Sowa ta utknęła w otworze wentylacyjnym po zatkaniu go przez czlowieka :cry:

Kopia ta1.JPG
Plik ściągnięto 1121 raz(y) 20,61 KB

Kopia ta2.JPG
Plik ściągnięto 1120 raz(y) 21,35 KB

grzegorz2
[Usunięty]

Wysłany: 2005-03-14, 17:44   Fotki

Wracam z tematem plomykowki. Jako dowod bliskiego spotkania z ta sowa zamieszczam troche przekombinowane zdjecie zrobione cyfrowka z telewizora - nagrania VHS. Plomykowka po ataku na kierownice roweru zladowala na asfalt - tuz pod nogami obserwatora i zaczela sie przygladac. Mam jeszcze krotki filmik, ale nie wiem czy istnieje mozliwosc zamieszczania filmow cyfrowych na forum. Moj ma 4,35MB...

[ Dodano: 2005-03-18, 13:16 ]
płomykówka siedziała jakies 1,5m od roweru i obserwatora...

plomykowka.jpg
Plik ściągnięto 1077 raz(y) 41,67 KB

Mirek 

Wysłany: 2005-03-24, 22:55   

Zachęcony informacjami, które zapodał jemi udałem się dzi na wieczorny spacer po Łosicach. Pogoda na sowy super wg mnie. Miałem nadzieję usłyszeć pójdĽkę, ale nic z tego. Natomiast mile zaskoczyły mnie płomykówki. Odzywaj?ce się ptaki stwierdziłem w 3 miejscach! Na moje wyczucie to odrębne terytoria, choć w pewnym momencie słyszałem 2 ptaki jednoczenie, ale odzywały się z zupełnie innych miejsc, w odległoci około 250-300 m od siebie. Jedna odzywała sie w okolicach kocioła (mylałem, że już się stamt?d wyniosły), inna w głębi mojego osiedla oraz w pobliżu mojego osiedla w s?siedztwie jedynej przy ulicy Lenej stodoły. Postaram się popytać ludzi, postymulować i jeszcze poszukać w innych częciach Łosic. A na razie skontrolowałem około 1/3 miasta.

mender 

Wysłany: 2005-03-24, 23:47   

A o której się odzywały te płomyczki?

Mirek 

Wysłany: 2005-03-26, 06:26   

Pierwsza około 20.30 a dwie pozostałe pomiędzy 21.30 a 22.00... W miecie prowadzenie nasłuchu jest trudne. Głosy zagłuszane s? przede wszystkim przez samochody i szczekaj?ce psy. Wabienia nie ryzykowałem - za dużo wszędzie ludzi. Ptaki nie odzywały się zbyt intensywnie. Ponadto ich głosy przypominaja nieco szum wydawany przez jad?ce samochody (zwłaszcza po mokrej nawierzchni) z prędkoci? ok. 60 km na godz.

krzysztof1 

Wysłany: 2005-03-29, 13:20   

Płomykówki w mojej okolicy[gm.Gniew]odzywaj? się ''oszczędnie'',chyba dlatego że występuj? tu pojedyncze pary.Jednak przedostatniej nocy(ok.2.50)samiec 3 razy dononie ''zawibrował''w pobliżu gniazda,prawdopodobnie z dachu budynku mieszkalnego.Gniazdo to budynek stacji transformatorowej(poddasze) stoj?cy ok.20 m. od budynku mieszk.,do tego wylot z gniazda(brak dachówki)znajduje się na wprost okien! Ciekawe ''obserwatorium maj? mieszkańcy tego domu.W 2004 roku 2-lęgi,ostatnie młode nawoływało jeszcze w pierwszym tygodniu grudnia!

KuBa 

Wysłany: 2005-04-04, 21:18   

przed chwil? usłyszałem płomykówke przez okno odezwała sie 3 razy,miejsc na lęgi ma sporo(otwory wentylacyjne w blokach,stary wiatrak za blokiem)więc czekam na lęgi.

Mirek 

Wysłany: 2005-04-04, 21:22   

KuBa, jak masz jaki plan, to może tak by pochodził i po innych częciach miasta, a nuż będ? inne terytoria płomykówek, a i może pójdĽka się trafi! Dobra pogoda, więc sowy powinny nadawać!

KuBa 

Wysłany: 2005-04-04, 21:34   

W Raci?żu płomykówki widuje przaktycznie w całym miecie.Jest sporo drewnianych budynków,wiele stoi pustych więć jest naprawde sporo odpowiednich miejsc.Z pójdĽk? sie jeszcze nie spotkałem ale poszukam po okolicznych wioskach(jest jeszcze dużo wierzb i pastwisk)możę trafie na jak?.

krzysztof1 

Wysłany: 2005-04-06, 12:38   

Wczoraj kontrolowałem 2 stanowiska płomykówek w drugiej częci nocy i za dnia(7-11km od Gniewa),w dzień chciałem sprawdzić czy budynki nie s? remontowane.Noc? trafiły się dwie krótkie obserwacje płomykówek ale dosyć daleko od gniazd:1-sowa przeleciała nad drog? ok. 20 m przed rowerem,2-płomykówka pojawiła się 5m nad głow? z krótkim,ostrym ''chrapnięciem'' na wale przeciwpowodz..Pozatym ok.godz.0.40 samiec ''opiewywał'' terytorium.

[ Dodano: 2005-04-13, 13:16 ]
Niedawno płomykówki przyst?piły do lędów,samiec często się odzywa zwłaszcza jak nadlatuje do gniazda,karmi wysiaduj?c? samicę.

mender 

Wysłany: 2005-04-16, 01:47   

Dzi po raz kolejny wyruszyłem z ekip? (tym razem damsko-męsk?) na wabienie płomykówki. Potwierdzilimy gniazdowanie jednej pary płomykówek w otworze wemntylacyjnym w szkole. Mielismy wczeniej informacje od dyrektora szkoły o sowach a dzis to potwierdzilismy. Po tym wabilismy jeszcze w 3 wioskach, niestety zero. Wrócilimy wczeniej, bo niektorzy musieli wstać wczenie. Juz wysiadam z samochodu..... ide do klatki schodowej i nagle słyszę..... głos samca płomykówi. Pomylałem, ze wł?czył mi się dyktafon, ale w tym samym momencie zorientowałem się ze mam przecież nagran? samice !!! SZOK !!! Nade mn? kr?zył samiec płomykówki i krzyczał jak szalony! Andrenalina niesamowita! Nie mogłem uwierzyć, ze na moim osiedlu mog? być płomykówki! Chodziłem jeszcze przez niemal godzinę po osiedlu i wsłuchiwałem się w piekne odgłosy samca Tyto alba guttata. Udało mi się namierzyć otwór wlotowy (wnetylacyjny), gdzie wleciał i słyszałem nawet przez chwile samice. Gruchotanie zupełnie jak przy przekazywaniu pokarmu. Odezwały się też kawki, co potwierdziło że sowy s? w rodku. Po prostu rewelka!!!!!!
To pierwsza w Działdowie para płomykówek :) :):)

krzysztof1 

Wysłany: 2005-04-16, 12:09   

To potwierdza,że płomykówki coraz częciej wybieraj? poddasza bloków na gniazda.Szkoda,że na moim osiedlu zero sów choć warunki s?-skraj miasteczka,dalej pola i pastwiska...Ciekawe czy w dzień kawki też wchodz? przez ten sam otwór,słyszałe że się odzywały,możesz zwrócić na to uwagę?.Czy te dwa zupełnie inne gatunki będ? się tolerowały pod jednym dachem.

mender 

Wysłany: 2005-04-16, 14:55   

Bior?c pod uwagę budowe tego poddasza czyli tzw stropodachu z pewnoci? mogę powiedzieć, że kawki sa s?siadami płomykówek. Pewnie gniazduj? kilka metrów dalej. Kawki na moim osiedlu tworz? bardzo duż? kolonię w stropodachach. Nie ma więc innej możliwoci jak s?siadowanie tych ptaków. Co do otworu to w kazdym bloku jest ich 116 a bloków jest 10 czyli ponad 1100 otworów. Kawki nie musz? zatem wchodzić tym samym otworem.

Dominik 

Wysłany: 2005-04-16, 15:22   

Widzisz mender, tylko pary plomykowki na twoim osiedlu tobie brakowało. Masz wiec swoje obserwatorium :mrgreen:

Info dla osob ktore wabia plomykowke, okazalo sie ze plomykowka nie zawsze musi reagowac na glos puszczany z magnetofonu. W kilku przypadkach (stanowiska pewne, potwierdzone) mielismy taka sytuacjje, ze plomykowki nie reagowaly na wabienie, pomimo odpowiednich warunkow (ciepla noc, bezwietrznie, puszczyki i uszatki nadawały)!. Nie wiem z czego to moze wynikac. Tak wiec wabienia nalezy powtorzyc conajmniej 2 lub 3 krotnie. Wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo ze rzeczywiscie wykryjemy wszystkie stanowiska. Najlepiej uzupelnic ta metodyke kontrolami budynkow ktore moga stanowic potencjalne miejsce wystepowania plomykowki oraz przeprowadzac wywiady z ludzmi.

mender 

Wysłany: 2005-04-16, 15:29   

Też mielimy tak? sytuację. Płomykówka przyleciała, kr?zyła nad nami ale ani razu się nie odezwała! Tak więc oczy też trzeba mieć otwarte!

Odpowiedz do tematu