FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenia KF
Autor Wiadomość
tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2007-06-21, 18:42   

PabloStejnegeri napisał/a:
wlasnie dostalem mejlika od Tadzia Stawarczyka w ktorym informuje mnie ze uhla azjatycka Melanitta deglandi stejnegeri uzyskala akceptacje i tym samym stala sie pierwszym dla Polski i czwartym w zachodniej Palearktyce stwierdzeniem!!
Gratuluje!

http://www.airport-data.c...k+Tadeusz;4507/

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2007-09-10, 22:36   

list na listy od T. Stawarczyka o brakujących zgłoszeniach za 2006 rok.
lista obserwacji:
Cytat:
Obserwacje z roku 2006 dotychczas niezgłoszone do Komisji Faunistycznej.

Bernikla rdzawoszyja:
17.12.06. – 1 os., PN Ujście Warty (G. Schneider).

Kazarka:
15.08.06. – 1 os., Świdnica (O. Żemojcin, T. Zarzycki, A. Drężek).

Birginiak:
25.01.06. – 1 samiec imm. (foto), Władysławowo (M. Maniakowski, D. Weisbrodt, P. Kamont); 28.01.06 – tamże (M. i P. Zięcik); 29.01.06 – tamże (M. Skóra).
19.02.06. – 2 juv./samice, Górki Wschodnie (A. Niemczyk, A. Janczyszyn, A. Kośmicki).

Lodowiec:
11.11.06. – 1 os., Zalew Zemborzycki k. Lublina (S. Aftyka i inni).

Gadożer:
4.06.06. – 1 os., Zlatna, Beskid Śląski (R. Mędrzak).
19.06.06. – 1 os., Wołosate, Bieszczady (S. Kaczmarek).
29.08.06. – 1 os., zb. Siemianówka (T. Tumiel, K. Gaszewski, P. Świętochowski).

Kurhannik:
20.04.06. – 1 ad., Małe Pieniny (A.F.Felger i inni).
14.05.06. – 1 os., Dursztyn, Pieniny Spiskie (A.F. Felger i inni).
22.05.06. – 1 os., Wrocław Świniary (A. Bujanowicz, T. Drazny).
5.06.06. – 1 juv., Niedzica, Pieniny (A.F. Felger, M.Stańczyk).
26.10.06 – 1 os., Koszyce Małe pod Tarnowem (M. Kata).

Orzeł stepowy:
1.08.06. – 1 imm., Krowie Bagno (J. Wójcik, R. Bochen, K. Tchórzewski).

Orzeł cesarski:
23.05.06. – 1 subad., Niedzica, Pieniny (M. Stańczyk i inni).

Błotniak stepowy:
27.08.06. – 1 juv., Zb. Mietkowski (T. Drazny).

Sęp płowy:
31.05.-1.06.06. – 1 os., Zakopane (A.F. Felger i inni).

Raróg:
24.06.06. – 1 os., Spytkowice (A.F. Felger i inni).
4.08.06. – 1 juv., Krowie Bagno (S. Aftyka i inni).

Biegus arktyczny:
20.06.06. – 1 os., zb. Siemianowka (S. Niedźwiecki).

Mewa blada:
25.11.06. – 1 ad., Warszawa Białołęka (T. Górny).

Mewa trójpalczasta:
17.02.06. – 1 imm., Gdynia (A. Kośmicki).

Puszczyk mszarny:
15.06.06. – 1 os., Puszcza Białowieska (A. Wajrak).

Pliszka cytrynowa:
14–15.06.06. – 1 para karmiąca młode, Karsiborska Kępa (G. Kiljan).
17.06.06. – 1 samiec, Modlin (T. Górny).

Zaroślówka:
28.06.06. – 1 samiec, Białowieża (K. Zub).

Michu 
ornitolog

kuling

Wysłany: 2007-09-11, 17:31   

[quote="Corvus"]list na listy od T. Stawarczyka o brakujących zgłoszeniach za 2006 rok.
lista obserwacji:
Cytat:
Obserwacje z roku 2006 dotychczas niezgłoszone do Komisji Faunistycznej:
...

Pewnie czesc obserwacji bedzie zgloszona z opoznieniem, ale, jak zwykle, niektore zapewne nigdy do weryfikacji nie trafia :/ .

Pozdr

tomaszb 

Wysłany: 2007-09-11, 22:10   

fragment tekstu znaleziony w aktualiach na stronie KF:Ostatnie posiedzenie Komisji odbyło się w dniach 08-10 czerwca 2007 roku. Rozpatrzono 242 zgłoszenia i wydano 241 orzeczeń (w tym 132 doraźne); jedno zgłoszenie odłożono w oczekiwaniu na późniejsze dane o lęgach. mam jedno pytanko: czy jakieś sprawozdania z tego posiedzenia można znaleźć gdzieś w necie? Na stronie KF raporty roczne są tylko do 2004 roku :-(

wieslawbaginski 
ornitolog

Wysłany: 2007-09-11, 22:22   

Najwcześniej w "Notatkach Ornitologicznych", w przyszłym roku bo to są najlepiej schodzące numery :) A o tym, że trzeba je kupować lub przynajmniej czytać, u kolegi pożyczając, nie muszę chyba żadnego prawdziwego ornitologa przekonywać.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2007-11-28, 12:19   

Tadeusz Stawarczyk na liście dyskusyjnej PTAKI napisał/a:
Drodzy Obserwatorzy Ptakow,
Na ostatnim posiedzeniu KF podjela szereg istotnych decyzji, o ktorych informuje w telegraficznym skrocie. Pelne informacje znajda sie w komunikacie KF, ktory ukaze sie w zeszycie 4/2007 Notatek oraz na nowej witrynie KF, ktora bedzie funkcjonowala od stycznia (choc niekoniecznie od Sylwestra).

1. Tryb pracy.
Komisja chce definitywnie skonczyc z korespondowaniem z obserwatorami. Kosztuje to sporo pieniedzy a poczta zawodzi na calej linii i formularze gina. Nasze decyzje beda oglaszane na witrynie KF, gdzie kazdy znajdzie swoje zgloszenie i zapozna sie z naszym orzeczeniem. Beda tam zamieszczane orzeczenia dorazne po rozpatrzeniu kazdej partii zgloszen, czyli co 1-2 miesiace, a takze zestawienia naszych orzeczen po kazdym posiedzeniu czyli 2 razy do roku. Oznacza to w praktyce, ze nasze komentarze do orzeczen negatywnych beda ograniczone do niezbednego minimum.

2. Zmiany na liscie weryfikacyjnej
KF podjela decyzje o skresleniu z listy od 1.01.2008 dwoch gatunkow:
ges krotkodzioba
rybitwa bialowasa (legowa rybitwa bialoskrzydla zostaje na liscie).
Na liste zostala dodana:
rybitwa czubata - obserwacje poza wybrzezem.

3. Zmiany zasad akceptacji
KF podjela decyzje, ze obserwacje nowych gatunkow dla kraju i obserwacji gatunkow notowanych do 5 razy wymagaja dokumentacji (foto, fono, wideo) lub przynajmniej obecnosci wykwalifikowanych swiadkow. Zasada ta bedzie obowiazywala takze w odniesieniu do szczegolnie trudnych gatunkow nawet jesli jesli liczba stwierdzen przekracza 5.

Mamy nadzieje, ze nasze decyzje sa zbiezne z oczekiwaniami obserwatorow ptakow.
Pozdrawiam
Tadeusz Stawarczyk

swoją drogą ciekawi mnie to określenie "wykwalifikowany świadek" :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Kejbii 
moderator
Kejbii

Wysłany: 2007-11-28, 12:41   

krotom napisał/a:
wykwalifikowany świadek"

Jehowita ? :>

[sorka NMSP]

Cytat:
3. Zmiany zasad akceptacji

To skończą się bajki z mchu i paproci ? :D

ps. Dziś Pauli ma dobry humor :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

R_Michal 
Michał Rycak

Wysłany: 2007-11-28, 13:39   

krotom napisał/a:
swoją drogą ciekawi mnie to określenie "wykwalifikowany świadek"

Dostałem już odpowiedź w sprawie owego "świadka"

Tadeusz Stawarczyk napisał/a:

Uzylem slowa, ktore jak widac od razu budzi kontrowersje. Chodzilo o doswiadczonych obserwatorow. Od razu mowie, ze nie bedzie definicji kto jest doswiadczony, a kto nie. Komisja rezerwuje sobie prawo do indywidualnej oceny kazdego przypadku.
A mowiac wprost chodzi o to, ze znamy przypadki, ze jako swiadkowie sa wpisywane calkiem przypadkowe osoby, nieznajace sie zupelnie na ptakach (pewna znana postac notorycznie wpisywala na swoich zgloszeniach swoja konkubine, byle tylko miec "swiadka").
Mam nadzieje, ze to wyjasnienie klaruje nasze intencje.
Pozdrawiam
Tadeusz Stawarczyk

claviceps 

Wysłany: 2008-02-01, 13:58   

Ruszyła nowa strona Komisji Faunistycznej :!: :]
Forwarduję maila prof. Stawarczyka z ptasich list:

Cytat:
Drodzy Obserwatorzy Ptakow,
W przyjemnoscia oglaszam, ze ruszyla nowa witryna KF pod adresem:
www.komisjafaunistyczna.pl
Tym samym stara witryna przestaje istniec (w sensie doslownym).
W zalaczeniu przesylam ogloszenie o wprowadzonych zmianach, a pelny komunikat ukaze sie wkrotce w Notatkach.
Prosze zapoznac sie z nowa struktura witryny, uproszczona i chyba maksymalnie czytelna. W razie zauwazenia istotnych usterek prosze o kontakt.
Najwazniejszym nowum jest zakladka pt. "Orzeczenia" . To tam nalezy szukac infomacji o decyzjach podejmowanych przez KF. Juz teraz znajduja sie tu pozytywne orzeczenia dorazne wydane przed kilku dniami.
Tym samym wszelkie decyzje KF beda od teraz oglaszane tylko na witrynie bez indywidualnego powiadamiania obserwatorow poprzez odsylanie formularzy.
Jeszcze raz przypominam, ze brak jakiegos zgloszenia wsrod orzeczen doraznych oznacza, ze zgloszenie budzi jakies watpliwosci wsrod czlonkow KF i bedzie rozpatrywane na posiedzeniach plenarnych, ktore odbywaja sie dwa razy do roku.

Chce zwrocic uwage na trzy wazne aspekty nowej formuly pracy KF, ktora oznacza, ze dzialanosc KF staje sie jeszcze bardziej transparentna:
1. kazdy obserwator (a nie tylko zglaszajacy) uzyskuje dostep do biezacych orzeczen,
2. kazdy obserwator bedzie mial biezaca kontrole nad tym co obserwatorzy zglaszaja, a czego nie. Kazdy bedzie wiec mial wiedze o tym czy np. sensacyjna wiadomosc ogloszona na naszych listach ptasich zostanie potem poddana weryfikacji przez KF, czy tez nie.
3. publicznie beda oglaszane nie tylko orzeczenia pozytywne, ale takze negatywne z krotkim uzasadnieniem (zaznaczam krotkim, gdyz na pisanie obszernych komentarzy w dotychczasowym "beletrystycznym" stylu, miejsca nie bedzie). KF wzorowala sie tutaj na komisji holenderskiej, ktora nawet publikuje takie krotkie komentarze w swoich raportach.
Zwarcam tez uwage na zmiane w skladzie Komisji, z ktorej na wlasne zyczenie ustapil Arkadiusz Sikora, a na jego miejsce powrocil Michal Skakuj.
Komisja planuje dokooptowanie do skladu jeszcze siodmego czlonka, wywodzacego sie ze środowiska "birdwatcherow" , ale nastapi to, zgodnie z przyjetym przez KF zwyczajem, dopiero po krotkiej "praktyce" polegajacej na zapoznaniu sie z praca Komisji na najblizszym posiedzeniu.

Na koniec zwracam sie z prosba do osob, ktore nosza sie z zamiarem zgloszenia swoich obserwacji w najbliszym czasie, by uczynily to mozliwie niezwlocznie, tzn. do 8 lutego. Potem bede nieobecny w kraju do 2 marca, bede mial bardzo ograniczony dostep do internetu i tym samym nie bede mogl obierac i potwierdzac zgloszen.

Pozdrawiam
Tadeusz Stawarczyk

Tak swoją drogą ciekawe kto będzie tym nowym członkiem KF - ja mam swój typ ;) :]

ogłoszenie.doc
Pobierz Plik ściągnięto 272 raz(y) 46,5 KB

Michu 
ornitolog

kuling

Wysłany: 2008-02-01, 17:44   

claviceps napisał/a:
Tak swoją drogą ciekawe kto będzie tym nowym członkiem KF - ja mam swój typ ;) :]

Tyż jestem ciekaw. :] Kandydatów niemało, ale coś czuję w kościach, że P. Zielińskiego powołają. To by mnie zresztą nie zdziwiło, bo Piotrek zna się na ptaszorach znakomicie i pasuje do składu KF jak ulał :oki: Nie tylko on zresztą ;)

lagopus 

Wysłany: 2008-04-16, 13:18   

Cytat:
Drodzy Obserwatorzy,

Nasz apel w witrynie KF o wymiane starych szablonow formularza spotkal sie ze skromnym odzewem: ca 3/4 zgloszen naplywa nadal na starych formularzach (z nieaktualnymi instrukcjami na koncu). A po wszystkich modyfikacjach mamy teraz w obiegu 3 wersje formularza. Przeklamania wskutek niezgodnosci programow powoduja, ze niektore z przesylanych formularzy nie daja sie prawidlowo wydrukowac, co wymusza koniecznosc korespondencji z obserwatorami, a czasami wrecz niezbedne jest przepisywanie formularzy.
By uniknac poglebiania sie tego stanu Komisja Faunistyczna prosi wszystkich obserwatorow o uzywanie wylacznie nowego formularza "Zgloszenie obserwacji", ktory jest do pobrania w witrynie Komisji na stronie "Zglaszanie". Zaleca się zapisanie go we wlasnym folderze szablonow do stalego uzytku.

Uwaga: osoby, ktore dokonaly tego przed 5 marca br., proszone sa o powtorzenie operacji w celu pobrania aktualnej wersji (poprzednia zawierala usterki techniczne).

Pozdrawiam

Tadeusz Stawarczyk

info z listy dyskusyjnej PPPtaki

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-07-09, 21:24   

tekst z dzisiejszego SB
Cytat:
BeaJolKa: za oknem na jabłoni siedzi duza papuga Rozella białolica - komus zwiała, siedzi wysoko - jak ja złapać :roll: juz 2 koty przegoniłam :roll:
[Dzisiaj 12:03] BeaJolKa: http://images.google.pl/i...ow%3D1%26sa%3DN
[Dzisiaj 12:04] BeaJolKa: kurcze szkoda, bo długo nie pożyje ;?
[Dzisiaj 12:04] BeaJolKa: :/
[Dzisiaj 12:19] Mrówek: żal papugi
[Dzisiaj 12:21] krotom: BJK, takie obserwacje podlegają weryfikacji KF :idea: (miałem to samo z "moją" patagonką :] )
[Dzisiaj 12:33] BeaJolKa: eee, nie żartuj Krotq, przeca widać, że komuś zwiała z klatki albo woliery, chociaż :roll: tu w okolicy nie ma nikt woliery :roll: teraz siedzi na leszczynie obok jabłoni, sprawnie lata :oki: sprawdziłam, bom próbowała ją chwycić w trakcie deszczcu siatką na motyle ;)
[Dzisiaj 12:33] BeaJolKa: wróble ją intensywnie ogladają :D
[Dzisiaj 12:39] krotom: BJK dziecko drogie.. patrzaj co KF głosi: "Weryfikacji podlegają również obserwacje ptaków pochodzących z niewoli - z wyjątkiem kanarka Serinus canaria, papużki falistej Melopsittacus undulatus oraz nimfy Nymphicus hollandicus. Można też zgłosić obserwację dowolnego gatunku, jeżeli w świetle dotychczasowej wiedzy ma ona charakter niezwykły"
[Dzisiaj 12:40] krotom: tu masz źródło: http://www.komisjafaunist..._p2_gatunki.htm . Już widze zadowolną minę Kejbiego że SB posłużył do zacnych i ważnych rzeczy a nie jeno czczego wodolejstwa :]
[Dzisiaj 12:50] krotom: swoją drogą to ciekawe ile zgłoszeń o perliczkach na wolności lub gęsi domowych (branych za śnieżyce pewnie) ma w zgłoszeniach KF :roll:
[Dzisiaj 13:03] BeaJolKa: zdjęcia zrobione są :roll: można pchnąć do KF :D pytanie tylko, czy akurat są zainteresowani zbiegłą papugą ;)
[Dzisiaj 13:23] BeaJolKa: http://picasaweb.google.com/maciejbeata/Papuga
[Dzisiaj 13:37] krotom: są są... też bym nie pomyślał żeby moją patagonkę zgłaszać ale Kesiak mnie pogonił... no i dzięki temu miałem pierwszą i pozytywną akceptację KF :] Zgłaszaj, zgłaszaj.. poczytamy o Tobie po jesiennym posiedzeniu :)
[Dzisiaj 13:52] BeaJolKa: poszło :]
[Dzisiaj 14:28] BeaJolKa: własnie otrzymałam odp. że obserwacja nie ma żadnych wartości faunistycznych, albowiem pewne jest, że ptak jest z klatki :]
[Dzisiaj 14:33] krotom: :? to widoczenie odpowiedź dostałaś od "najnowszego członka Komisji" :roll: (zawsze możesz napisać odwołanie :P )
[Dzisiaj 14:38] BeaJolKa: Krotu wpusciłes mnie w maliny :pomidor: odp. dostałam od p.Stawarczyka
[Dzisiaj 14:39] BeaJolKa: :] tia , wiem ;) kto jest najnowszym członkiem ;)
[Dzisiaj 14:42] krotom: BJK ale spełniłaś swój ornitologiczny obowiązek :) za uszczerbek moralny przepraszam i na osłode obiecuje CI postawić :beer: przy najbliższej okazji
[Dzisiaj 14:48] krotom: swoją drogą to niezbyt trafiona nazwa dla tej papugi.. gdzie ona ma niby miałe lico :>
[Dzisiaj 14:52] BeaJolKa: a ma taką białą plamę na policzku , piwo owszem :] tylko kiedy to nastąpi :roll: może przyjedziesz na Woodstock do Kostrzyna n/O ??? a potem do Parku Ujście Warty - 3 w jednym ;) Lao Che będzie w piątek grać ;) na Openerze dali niezły koncert
miałbym do Ciebie prośbę BJK, czy mogłabyś poprosić Pana S. o wyjaśnienie wyższości wartości przyrodniczych papugi patagonki sprzed roku z tegoroczną Twoją papugą :?:

Kejbii 
moderator
Kejbii

Wysłany: 2008-07-09, 21:28   

krotom napisał/a:
Już widze zadowolną minę Kejbiego że SB posłużył do zacnych i ważnych rzeczy a nie jeno czczego wodolejstwa

Byłoby tak, gdybyś podsumował blabla z SB, a nie rzucał cytatem z tego narzędzia :] No ale do tego trza trochę wysiłku, wiem..
Niestety od jakiegoś czasu nie czytam infantylnego SB, więc sorka, ale tak czy nijak nie mógłbym się zachwycić istotnością Waszych komunikatów tamże :oops:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

BJK 

Wysłany: 2008-07-09, 21:39   

krotom napisał/a:
miałbym do Ciebie prośbę BJK, czy mogłabyś poprosić Pana S. o wyjaśnienie wyższości wartości przyrodniczych papugi patagonki sprzed roku z tegoroczną Twoją papugą

rozumiem, że chodzi Ci o zasadę :oki: , być może w ciągu roku zmieniły się...
a w jakich okoliocznościach przyrody obserwowałeś swoja patagonkę i jak długo? czy opisywałeś ją w formularzu bardzo szczegółowo? czy dołączałeś zdjęcia?
bo ja faktycznie otrzymałam taką pełną odpowiedź:
Cytat:
Szanowna Pani,
Obserwacja niewatpliwie dotyczy uciekiniera z klatki, a wiec nie ma wartosci faunistycznej.
Pani zgloszenie nie zawiera zadnych szczegolow dotyczacych wygladu ptaka, Komisja nie wiec czego rozpatrywac i akceptowac prawidlowosci oznaczenia gatunku.
Doceniam Pani zaangazowanie ale nie mam jak przyjac Pani zgloszenia w takiej formie.
Pozdrawiam
Tadeusz Stawarczyk

dołączyłam link do zdjęć, które jak sam możesz stwierdzić są bardzo wyraźne, więc nie wiem po co miałam jeszcze w formularzu rozpisywać się szczegółowo na temat wyglądu i kolorów papugi :roll: .
W formularzu, tam gdzie trzeba, wpisałam szczegóły obserwacji i tyle.
e tam :!:
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-07-09, 21:49   

ptaka obserwowałem tak
w formularzu napisałem co widziałem swym laickim okiem... no i dołączyłem zdjęcie.

Jak znajde moje zgłoszenie to CI wyśle na maila

Odpowiedz do tematu