PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ornitologiczne marzenie
Autor Wiadomość
Eskulap 

Wysłany: 2014-04-09, 11:06   

Polskie ptaki na których obserwacji i uwiecznieniu na filmie bądź zdjęciu najbardziej mi zależy to:

A) Gatunki bardziej rozpowszechnione:
1. Płomykówka
2. Puchacz
3. Sóweczka
4. Bąk
5. Dzięcioł trójpalczasty
6. Krzyżodziób świerkowy i modrzewiowy
7. Gadożer
8. Kurhannik (nielęgowy choć zalatujący)
9. Kania czarna
10. Kania ruda

B) Perełki polskiej ornitologii:
1. Pomurnik
2. Nagórnik
3. Płochacz halny
4. Kraska
5. Żołna
6. Dudek
ZAPRASZAM!

STEFN 
Marcin Stefańczyk

Wysłany: 2014-04-09, 18:58   

Eskulap, gratuluję odkopania tematu sprzed prawie 7 lat... :res:
Poza tym gatunkiem bardziej rozpowszechnionym na pewno nie jest krzyżodziób modrzewiowy, gadożer i kurhannik, a zestawienie dudka, płochacza i żołny która jest w ekspansji z pomurnikiem i nagórnikiem jest jakimś nieporozumieniem.

krakers 

Wysłany: 2014-04-09, 20:03   

puchacz,trójpalczak i sóweczka też nie są bardziej rozpowszechnine ;)

MBiOfelia 

Wysłany: 2014-04-10, 14:44   

Temat dla mnie.
Jeszcze w ubiegłym roku moim ornitologicznym marzeniem był dudek, którego u nas na pomorzu nie uświadczysz. No i wybrałam się na wycieczkę do delty Dunaju. Jak przyznałam się przewodnikowi do moejgo marzenia, to się trochę pobłażliwie uśmiechnął, ale stawał na uszach, żeby mi tego dudka wypatrzyć. Raz się trafiło ptaszysko, ale w cieniu pod drzewami, prawie niewidoczne. Nie byłam zadowolona. Później pojechaliśmy na żołny i kraski. W trakcie obserwacji ktoś zawołał, że własnie przeleciał dudek. No to zaczynam się rozglądać za tym dudkiem. Poleciał gdzieś na drugą stronę szosy. No to dawaj, lezę w tamtym kierunku. A za szosą było tropchę krzaczków i wysokie skarpy. Ślepię przez lornetkę i nic. Ale się nie poddaję. W pewnej chwili spojrzałam na drzewko, na którym siedziało kilka wron siwych. I jest! Siedział sobie spokojnie koło tych wron, mój wymarzony dudek! Przez jakieś 10 minut siedziałam bez ruchu, gapiąc się na niego. Odleciał dopiero wtedy, gdy doszła grupa i wszyscy skierowali na niego lornetki.

W tym roku moim, może nie tyle marzeniem, co celem, jest dzięcioł czarny :oops: (nie mam szczęścia do skubańca)

BJK 

Wysłany: 2014-04-10, 16:04   

Ja tam marzę o tym, żeby na żywo posłuchać lodowca ;) .

co nie znaczy wcale, że widziałam już osobiście wszystkie ptaki z polskiej listy i nie tylko ;)
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

generosus 

Wysłany: 2014-04-10, 17:57   

MBiOfelia, i dudek i dzięcioł czarny występują na Pomorzu - np w Borach Tucholskich :-) W zeszłym roku dudek budził mnie codziennie przez jakiś czas a dzięcioł czarny zimą był częstym gościem w lasku tuż za miedzą

krakers 

Wysłany: 2014-04-10, 19:31   

A to ja też napiszę.Moje marzenia
berka rdzawoszyja
ohar
hełmiatka
samiec edredona
głuszec i cietrzew
nury i perkoz rogaty w godówce
ślepowron
kobczyk
szczudłak i szablodziób
kamusznik
płatkonogi
żołna
górniczek
podróżniczek
muchołówka żałobna
krzyżodziób świerkowy
ale tak naprawdę to wszystkie ptaki jakich jeszcze nie widziałem
oraz wielkie spektakle
stada batalionów(widywałem tylko najwyżej 50 os)
poranny wylot gęsi(wiecie taki kilkunasto tysięczny dotąd widziałem maksymalnie 3000)
mix kaczek i siewek

Katrin 

Wysłany: 2014-04-11, 01:57   

BJK napisał/a:
Ja tam marzę o tym, żeby na żywo posłuchać lodowca ;) .

Ja mam podobne marzenia, chciałabym posłuchać chórów nurów ;) a tego jednego w szczególności. Polskich marzeń mam póki co zbyt wiele by wymieniać, ale też sądzę że w niedalekiej przyszłości sporo z nich się spełni :tup:

Kliwia 

Wysłany: 2014-04-11, 18:17   

A moim marzeniem jest posłuchać lirogona w terenie ale ze względu na koszty dojazdu do jego ojczyzny, mogę sobie o tym tylko pomarzyć...

MBiOfelia 

Wysłany: 2014-04-12, 16:17   

generosus napisał/a:
MBiOfelia, i dudek i dzięcioł czarny występują na Pomorzu - np w Borach Tucholskich :-) W zeszłym roku dudek budził mnie codziennie przez jakiś czas a dzięcioł czarny zimą był częstym gościem w lasku tuż za miedzą

O, a nie wiedziałam, że mamy dudki :shock:
Co do dzięciołów czarnych, wiem, że są. Ale co z tego, że mam do nich pecha. Inne dzięcioły widuję, a czarnego jakoś nie mogę "upolować" :?

generosus 

Wysłany: 2014-04-13, 08:39   

teraz chyba jeszcze się drą po lasach - głos jest charakterystyczny - odsłuchaj np. na xeno-canto i hajdu do lasu ino wcześnie rano a nie po drugim śniadaniu ;-) No i raczej nie w drągowinach :-D

LaIsa 

Wysłany: 2014-04-17, 20:03   

No to ja też pomarzę ;) Chciałabym zobaczyć w Polsce taką świstunkę, której nawet nie ma w Collinsie, jakąś z tych wschodnioazjatyckich - tak, żeby obowiązkowo dała się grzecznie udokumentować, aby był dowód pierwszego stwierdzenia dla PL (a może nawet dla Westpal) :-D Ta myśl wraca szczególnie w październiku i listopadzie - a nuż taka jedna będzie siedziała w krzaczku na nadmorskiej wydmie? ;)

kamilkoko12 

Wysłany: 2014-04-17, 22:25   

Moim marzeniem są: sterniczka jamajska, żołna, dudek, kraska, pójdźka, krętogłów, wodnik i wiele więcej :D

oriolus56 

Wysłany: 2014-04-18, 13:23   

jak wszyscy to i ja wpiszę ;)
moim marzeniem jest brodziec plamisty, czajka szponiasta, mewa delawarska oraz bernikla obrożna. Najlepiej w Polsce.

RafałSz 

otop

Wysłany: 2014-04-18, 13:41   

widzę, że temat się rozkręcił, to ja też coś skrobnę ;)

Generalnie chciałbym zobaczyć wszystkie gatunki ptaków jakie można spotkać w Polsce (o ile to możliwe) zarówno lęgowe jak i przelotne. Przydałoby się też jakieś 1 stwierdzenie w Polsce no i odwiedzenie najlepszych 'ptasich' miejscówek w Polsce :oki:

Odpowiedz do tematu