FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Odloty jaskółek
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 11:56   

I jeszcze będzie więcej około 10-15 wrzesnia!

Batman 

Wysłany: 2004-08-27, 18:03   

Od paru dni się za nimi ogl?dam, ale dostrzegłem tylko jedn?, dzisiaj ok. 14.00

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 19:54   

I miałem chyba rację, włanie wczoraj nastapił odlot oknówek, które jeszcze doć licznie w ostatnich dniach kłębiły się nad osiedlem (na jednym z bloków jest sporo ich gniazd). Czyli datę 26 VIII mogę chyba potraktować jako dzień odlotu większoci oknówek z mojego miasteczka. Pewnie będę jeszcze je widywał do wrzenia, ale pozostana te, które karmi? jeszcze młode...
Dzisiaj widoczne były rzadko tylko grupki dymówek. Jutro popatrzę co w Siedlcach.
A jak sprawa się ma w innych miejscach Polski?

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-08-27, 22:42   

W ?widniku mnostwo oknówek, sporo jeszcze karmi?cych :!:

Mirek 

Wysłany: 2004-08-28, 14:49   

Przewijaj? się w postach tylko dymówki i oknówki. Ja podam ciekawostkę... Otóż przejeżdżałem dzisiaj koło żwirowni znajduj?cej się przy zabudowaniach wsi Rudnik k.Łosic. I co zobaczyłem? W znanej mi kolonii brzegówek zrobiło sie bardzo cicho. Gdybym tylko, nawet powoli, przejechał, to uznał bym, że brzegówek już nie ma. Ale popatrzyłem przez lornetkę i zobaczyłem w 6 norkach (sporód ok. 85) wygl?daj?ce młode brzegówki. Dorosłe oczywicie karmiły je jeszcze. Tak więc przypuszczam, że podobnie jak w przypadku oknówek, również brzegówki w większoci odleciały. Zostały tylko te ze spóĽnionych lęgów...
Przejeżdżaj?c przez kilka dużych wsi widziałem tylko 1 oknówkę, ale dymówek mnóstwo! Kilka dymówek kreciło się jeszcze nad moim osiedlem (ale nie kilkadziesi?t, jak 3 dni temu jeszcze)...

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-28, 14:50   

Winer napisał/a:
W ?widniku mnostwo oknówek
podobnie w Kronie
Winer napisał/a:
sporo jeszcze karmi?cych
o :] .. a u mnie lataj? po rynku w Kronie łapi? owady ... zatrzymuj? sie na jakich drutach itp ale czy karmi? młode - to tego nie sprawdzałem :oops:

Mirek 

Wysłany: 2004-08-29, 17:21   

Dzisiaj znowu, relaksowo, byłem w terenie, m.in. na stawach rybnych w WoĽnikach. Najpierw przejeżdżaj?c przez kilka wsi odniosłem wrażenie jakby "wymiotło" znaczn? częć dymówek". Będ?c na ww. stawach stwierdziłem liczny przelot na S jaskółek. Co chwila nad stawami pojawiały się nowe stada licz?ce zwykle kilkadziesi?t i więcej ptaków. Wród nich co najmniej 95% stanowiły dymówki, głównie młode ptaki. Niemal w każdym większym stadzie były pojedyncze lub po kilka oknówek lub brzegówek. Liczny przelot dymówek przeczy trochę informacjom napisanym w ostatnio wydanej Awifaunie Polski Tomiałojcia i Stawarczyka, gdzie w informacjach nt. wędrówek autorzy napisali, że gatunek ten migruje we IX i X!

[ Dodano: 31 Sie 2004 07:25 pm ]
Widzę, że zdecydowanie więcej osób woli obserwować duże ptaki...Hmm, i jak widzę, mało kogo interesuj? jaskółki. A może jednak. Dzisiaj w czasie przejazdu poci?giem najliczniej obserwowanym ptakiem były dymówki - doć liczne ich stadka pod?żały w kierunku SW. W Warszawie duże stado oknówek (kilkadziesi?t) kołowało nad Dworcem Wschodnim, latało ich trochę również nad Wisł?!

[ Dodano: 04 Wrz 2004 07:00 am ]
Wczoraj podjechałem do dużej kolonii oknówek (42 gniazda pod dachem jednego budynku w Radzikowie Wielkim). Młodych oknówek nie było w żadnym gnieĽdzie. W okolicy również...Natomiast wszędzie dużo dymówek.

[ Dodano: 05 Wrz 2004 05:32 pm ]
Dzisiaj w 2 gniazdach w Łosicach widziałem jeszcze karmione młode!

[ Dodano: 05 Wrz 2004 05:33 pm ]
Miałem na myli oczywicie oknówki...

jemi 

Wysłany: 2004-09-06, 06:39   

05.09- Kobylany 12 km od Sokołowa ok. 60 dymówek
w Rudniku na żwirowni s? jeszcze brzegówki
06.09- Sokołów ul. Kosowska ok. 25 dymówek

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-09-06, 08:09   

Na moim osiedlu również oknówki jeszcze karmi? potomstwo. A na wsiach widoczne s? jeszcze dymówki - także nie wszystkie jaskółki już odlecialy.

pawelput 

Wysłany: 2004-09-06, 09:05   

U mnie młode dymówki już latają ale na noc jeszcze wracają do gniazda.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-09-07, 17:29   

nad Siemianówk?, sk?d włanie wróciłem,jest sporo dymówek, i w trzcinowiskach s? ich noclegowiska

Batman 

Wysłany: 2004-09-10, 20:58   

Wróciłem włanie znad jez. Bytyńskiego - w m. Piersko jest full oknówek (szac. ok.80 do 100 os.) i trochę dymówek ~30 do 40 i s? tam cały czas od ok 2 tygodni

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2004-09-10, 21:20   

Nad Wisł? wczoraj latało ok. 20 oknówek.

mender 

Wysłany: 2004-09-10, 22:06   

9.IX.2004 - Gr?dy, karmi?ce oknówki (informacja ustna),
?.IX.2004 - Działdowo, karmi?ce dymówki (informacja ustna).

Tę druga sprawdzę niebawem. Tę pierwsz? raczej będę musiał uwierzyć na słowo.

Doć póĽno, no nie?

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-09-10, 22:46   

Cytat:
Doć póĽno, no nie?
- no póĽno, ochłodziło się ale młode na pewno s? już w piórach toteż nic strasznego im nie grozi, nie wiem tylko czy kondycyjnie dadz? rade. Stare z pewnoci? odkarmi? je i dadz? lotę na południe.
U mnie na osiedlu też s? jeszcze karmi?ce oknówki :wink:

Odpowiedz do tematu